מגלגל...

למתחילים: כך נבדיל בין קנאביס איכותי ל’חשאב’

רוצים לקנות קנאביס בפעם הראשונה אבל לא יודעים האם זה קנאביס איכותי? כך נבדיל בקלות בין “חאשאב” ל”חומר טוב” – מדריך למתחילים.

אמנם זה נכון כי אין הגדרה מדעית עבור מה נחשב קנאביס “טוב” או “איכותי”, בעיקר מכיוון שהדבר תלוי לרוב בנסיבות המשתנות ובהעדפותיו האישיות של המשתמש – אולם עדיין ישנם מספר סימנים בעזרתם ניתן לקבל אינדיקציה על רמת הפרחים שלנגד עינינו.

כפי שניתן לצפות, בחירת קנאביס היא במובנים רבים פעולה הזהה לבחירת זר פרחים רענן – אנחנו מחפשים משהו שנראה מושך, בעל צבע מלא וארומה מפתה. בנוסף, מומלץ להימנע מפגמים נראים לעין כגון עובש, טחב, מזיקים מסוימים וצבע דהוי.

כדאי לזכור כי גם אם הפרחים הגיעו מאותו הצמח בדיוק, עדיין סביר להניח שיהיו הבדלי איכות ביניהם, כאשר לרוב התפרחת בחלקו העליון של הצמח תהיה שופעת יותר ובעלת ריכוז טריכומים גבוה יותר.

שימו לב למספר נקודות מפתח הקשורות לבחינה ויזואלית של איכות הפרחים:

  • באופן טבעי הסטנדרטים של האיכות משתנים בהתאם למיקום הגאוגרפי, לחוק המקומי ולנגישות לקנאביס.
  • ישנם פרמטרים נוספים שרצוי לקחת בחשבון כשבוחרים את הזן והפרח המועדף כגון: המחיר, הניחוח, ההשפעה המבוקשת והכמות הזמינה באותו הרגע.
  • ריכוז גבוה של טריכומים מרמז על תפוקת קנבינואידים ענפה, מה שברוב המקרים יוביל לקנאביס בעל השפעה חזקה יותר. אולם עצמת ההשפעה של הקנאביס איננה בהכרח מעידה על איכות גבוהה – ייתכן שהפרחים לוקים בחוסר טעם או הארומה אותה מחפש המשתמש, או לחלופין שהזן הספציפי מקנה השפעה מרוממת ואנרגטית של סאטיבה בזמן שהמשתמש מעוניין בהשפעות מרגיעות של אינדיקה.
  • במידה וישנה אפשרות כזו – תמיד כדאי לעיין בתוצאות של בדיקות המעבדה שנערכו על התוצר.

דוגמאות לפרחי קנאביס באיכות נמוכה

קנאביס באיכות ירודה

גם זה בטח יעניין אותך

פעמים רבות קנאביס באיכות ירודה מוברח במתכונת של “לבנים” (Bricks) – מה שגורם לתערובת משולבת של גזם, ענפים ופרחים דחוסים. בדרך כלל פרחים ברמה הזו ניתן למצוא רק בשוק השחור. לפרחי “חשאב” יש נטייה להיות פחות מלאים בצבע לעומת פרחים ממוצעים, כשלעתים הם אף מקבלים גוון חום. הניחוח של הפרחים הללו יהיה חלש ואדמתי, עם טעם קשה ולא מזמין, בניגוד לארומה המתוקה ולטעם העשיר שיש לרוב בפרחים באיכויות גבוהות.

כאשר פרחי ה-“חאשאב” אינם דחוסים יחדיו, הם יהיו קלילים, אווריריים ודלילים. תכולת הקנבינואידים צפויה להיות נמוכה ביותר בעקבות תנאי סביבה קיצוניים כגון חום מופרז ומשתנים נוספים, אשר גורמים לפגיעה בטריכומים ובחלקים נוספים של הצמח. תנאי הגידול הבעייתיים, אחסון לא נכון ושינוע ברוטלי של הפרחים, הם תופעות טיפוסיות לקנאביס באיכות ירודה, והדבר גורם בין היתר לכך שהפרחים יכילו כמויות גבוהות יחסית של CBN, תוצר לוואי של THC שהתפרק וגורם בדרך כלל להרגשת עייפות.

לתפרחת באיכות ירודה תהיה לרוב השפעה רכה, מרגיעה ומעט מרדימה, הודות לכמויות ה-CBN הגבוהות בצמח כאמור. לעתים צריכה גבוהה של “חאשאב” יכולה להוביל לכאבי ראש ולתופעות לוואי נוספות. חוסר הבקרה על איכות הסחורה הנמכרת בשוק השחור מובילה לכך שעל הפרחים ניתן למצוא לפעמים מפגעים שונים כגון לכלוך, עובש, טחב, מזיקים ואפילו שאריות של חומרי הדברה.

היתרון המשמעותי היחיד שיש לפרחי “חאשאב” הוא בכך שהסוחר (ברוב המקרים) לא יכול לדרוש בעבור הסחורה הזו מחיר מלא, כך שניתן יהיה לקבל את הפרחים בתמחור מופחת באופן משמעותי. על אף העובדה שבאופן כללי לא מומלץ לצרוך קנאביס באיכות ירודה, יש לא מעט צרכנים הנוהגים לנצל את המחיר הנמוך בכדי לרכוש כמויות גדולות יחסית ולהכין מהם עוגיות ומאכלים.

דוגמאות לפרחי קנאביס באיכות בינונית

קנאביס באיכות בינונית1
ניתן להעריך כי כיום רוב הקנאביס המצוי בשוק השחור בארה”ב (וגם בישראל, למרות שיהיו שיחלקו על כך) עונה על הגדרת האיכות הזו. הפרחים הללו מתאפיינים בגווני הירוק שלהם, בנוכחות המסיבית של שערות (pistils) צבעוניות, טעמים מתונים ושכבת טריכומים המכסים את הפרח – אולם מנגד הם עלולים לסבול ממספר “טכניקות זירוז” שהסוחרים לפעמים עושים בכדי להוציא את הסחורה מהר ככל הניתן לשוק, כגון: שטיפה בלתי הולמת של הדשנים, גיזום מרושל ולא יסודי וייבוש מהיר.

ההתנסות עם איכות התפרחת הזו משתנה מאדם לאדם ותלויה כמובן גם בגנטיקה של הצמח, אולם ברוב המקרים השפעת הפרחים ניכרת והחוויה עצמה מהנה. הופעתם של זרעים וענפים תהיה מינימלית, אם כי עדיין תתכן.

קנאביס באיכות בינונית2

במדינות בהן הוסדר שוק הקנאביס התמחור עבור הסחורה הזו יהיה נמוך מעט לעומת מחירי הקנאביס האיכותי ביותר – אבל פה בישראל לדאבוננו המצב לא כך, וסביר להניח שהסוחר ידרוש בעבורם מחיר מלא.

דוגמאות לפרחי קנאביס באיכות גבוהה

מדריך: בדיקה חזותית של איכות הקנאביס

פרחי קנאביס באיכות גבוהה יהיו לרוב בעלי מבנה מלא ודחוס ומכוסים בשכבה עבה של טריכומים סוכריים המכילים את הקנבינואידים והטרפנים המעניקים לצמח את ההשפעות החזקות שלו ואת הניחוחות והטעמים מטריפי החושים. ההשפעה העוצמתית יחד עם הטעם והארומה האינטנסיבית מספקים מגוון רחב של אפקטים וחוויות אינדיבידואליות אשר מגבירים את הקשר בין הצרכן לצמח.

שיטות העבודה בהן נהג המגדל בזמן הקציר, הגיזום, הייבוש והיישון, משפיעים כמובן מאוד על התוצר הסופי: גיזום נכון וקפדני הוא ערך עליון עבור צרכני קנאביס אניני טעם, מאחר והדבר מאפשר לכל “קולה” ולכל פרח להיות מוצגים לראווה במסגור מושלם. ביצוע הולם של ייבוש ויישון יתרום להעשרת הטעם ושיפור אופן הבעירה.

קנאביס באיכות גבוהה

פרח קנאביס באיכות גבוהה צריך להיות דביק ממעטה הטריכומים (שיעטפו גם את העלים הצמודים לפרח) מבלי להיות לחים כלל. בזמן גריסתו הוא צריך להתפרק מבלי להתפורר ולהפוך לערימת אבק, ובזמן בעירת הג’וינט הוא אמור להותיר אחריו אפר לבן (אפר שחור הוא לעתים סימן ללחות עודפת המצויה בתפרחת).

בזמן שבעולם המערבי יש יותר ויותר ממשלות המאפשרות גישה מוסדרת לקנאביס נקי, מפוקח ובאיכות גבוהה – המצב כאן בארץ הקודש הוא בכי מר מהבחינה הזו, כאשר הרוב המוחלט של הצרכנים מסתמכים על אספקה מהשוק השחור, ומאחר והסוחרים מחפשים להכניס מקסימום כסף במינימום זמן – קנאביס באיכויות הגבוהות באמת נחשב למחזה נדיר במחזותינו…

ראו גם:
איך בודקים אם החשיש שלנו איכותי?
מדריך קצר לבדיקת סמים
איך לגלגל ג’וינט – מדריך גלגול למתחילים
סאטיבה או אינדיקה? איך לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר