למה סגן מנהל היק"ר נותן יעוץ לחברה של אח של מנהל היק"ר?

סגנו של מנהל היק"ר יובל לנדשפט במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, מספק יעוץ מקצועי לחברה פרטית בתחום הקנאביס בבעלות אסף לנדשפט, אחיו של "הבוס". אפק מסר כי לא קיבל תשלום וכי יחדול מיעוץ בעקבות החשיפה. לנדשפט ניתק את השיחה.

אסף לנדשפט, אחיו של יובל לנדשפט מנהל היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות), מקבל בחברת קנאביס שבבעלותו יעוץ מקצועי מפרופ' ארנון אפק, היועץ הרפואי הראשי של היק"ר המשמש גם כסגנו של האח יובל, כך נודע למגזין קנאביס.

החברה שבבעלות האח אסף, הרשומה בברלין, גרמניה, מפעילה אפליקציה בשם "קופיאה" (Copeia), המיועדת למטופלי קנאביס רפואי. היא פועלת בשלב זה בגרמניה בלבד, אך לדבריה עם תכניות התרחבות למדינות רבות אחרות, ולמעשה לכל העולם.

חברת "קופיאה" בבעלות אסף לנדשפט מתארת את עצמה בברושור פרסומי ששיווקה לאחרונה למשקיעים כחברת תוכנה המסייעת בהפקת מידע קליני מעודכן הנוגע לקנאביס. לא ברור מהיכן מגיע המידע המקיף, ועל אילו נתונים הוא מבוסס.

ארנון אפק
ארנון אפק, סגנו של מנהל היק"ר, יועצו של אחיו של מנהל היק"ר

בחוברת הפרסומית מוצהר כאמור בפירוש כי לחברה שיתוף פעולה עם היועץ הראשי של היק"ר וסגנו של מנהל היק"ר לנדשפט, פרופ' ארנון אפק, מי שאחראי גם על כתיבת המתודה הקלינית השנויה במחלוקת לטיפול בקנאביס בישראל ("הספר הירוק").

במצגת שמפיץ אסף למשקיעים מוצג שמו של פרופ' אפק, משנה למנהל המרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר, כחבר בועדה המייעצת של החברה, ולצידו מוצג גם שמו של פרופ' רפאל משולם, המדען הישראלי, ויועצים נוספים ישראלים וגרמנים.

למעשה, בעמוד "יועצי החברה" לצד אפק ומשולם ניתן להבחין גם בשמו המפורש של האח, יובל לנדשפט, מנהל היק"ר עצמו, אם כי לא רשמית כיועץ, אלא ככותב המתודה הקלינית של הטיפול בקנאביס, שעליה, כך לדברי אסף, מבוססת האפליקציה.

יועצי חברת קופיאה של אסף לנדשפט - היועץ הרפואי הראשי של היק"ר
בין יועצי חברת קופיאה של אסף לנדשפט – היועץ הרפואי הראשי של היק"ר. שמו של האח, מנהל היק"ר יובל, מופיע גם כן, אך "במרומז" לכאורה

ברור ללא ספק ששמו של מנהל היק"ר לנדשפט מופיע במצגת של החברה של אחיו לא מתוך כוונה לטעון שישנו קשר מסחרי או עסקי כזה או אחר בין שני האחים, שכן יובל משמש בתפקיד ממשלתי ולא יכול לפעול במקביל גם באופן מסחרי.

בברושור הפרסומי מציין עוד אסף לנדשפט כי לחברה שלו יש "גישה" לענף הקנאביס הישראלי וכן "מידע מעמיק" ו"יתרונות תחרותיים" – כאלה שלדבריו מאפשרים לאפליקציה שלו "להפוך למוסד משמעותי בענף הקנאביס הדיגיטלי באירופה".

לצד אסף, מוביל הקבוצה, ניתן למצוא גם את שותפו בחברה, גרווין הירט, אזרח גרמניה, המתואר כמעצב אפליקציות ואסטרטג למיתוג תקשורתי, וכן את טוביאס לודר המתואר כבעלים של בית מרקחת מוביל בגרמניה.

יובל לנדשפט אסף לנדשפט
האחים לנדשפט: יובל (מימין) מנהל היק"ר, ואסף

במסמך שמפיץ אסף, אשר יהיו שיגידו שהוא נראה כמן שילוב בין מוצר מסחרי לספר הירוק של משרד הבריאות, נכתב בפירוש כי "המתודה הקלינית של 'קופיאה' נעזרת בספר הירוק הישראלי המוכר בעולם כמדריך החדשני ביותר".

למעשה נראה שמה שאפליקציית "קופיאה" מציעה, כפי שניתן להבחין בשרטוט שמצורף לחוברת הפרסומית, הוא מן גרסה פרטית-מסחרית של מה שאולי היה צפוי שהיק"ר תפיק לרווחת המטופלים בישראל.

"קופיאה" מתגאה גם להציג בברושור הפרסומי מסמכים ישראלים-ממשלתיים מקוריים, כולל חלקים מתוך "הספר הירוק", כחלק בלתי נפרד מהתוכנה לכאורה, ותוך שימוש בסמלים רשמיים השייכים לכאורה למשרד הבריאות.

אפליקציית "קופיאה" - נראית כמו מה שהיה צפוי מהיחידה לקנאביס רפואי לייצר עבור מטופלי הקנאביס בישראל
אפליקציית "קופיאה" – גרסה מסחרית-פרטית של מה שהיה צפוי מהיחידה לקנאביס רפואי לייצר עבור מטופלי הקנאביס בישראל

גם שמה של החברה, "קופיאה", מזכיר מושג השגור מאוד על לשונו של מנהל היק"ר לנדשפט, הנוהג מדי הרצאה להציג את הספר הירוק בשם "קנא-קופיאה". אגב, גורמים בענף מספרים למגזין קנאביס כי ראו בעבר את אסף מתהלך במסדרונות היק"ר.

מנהל היק"ר לנדשפט, המשמש בתפקידו מזה כ-9 שנים, כבר נחשף בעבר כמי שהתנהל במשך כ-3 שנים ללא הסדר ניגוד עניינים, ולאחר שחתם על הסכם כזה הפר אותו כפי שנחשף במגזין קנאביס. כמו כן עוד קודם אישר הברחה של צמחי קנאביס מארה"ב לישראל בניגוד לחוק.

תגובות:

  • בעקבות פניית מגזין קנאביס הבהיר פרופ' ארנון אפק כי לא קיבל תשלום על היעוץ וכי ידרוש מאסף להסירו מרשימת היועצים של החברה.
  • מנהל היק"ר יובל לנדשפט לא הצליח לספק תשובה רצינית לשאלה על קשר עסקי לכאורה בין אחיו לסגנו, וניתק את השיחה.
  • תגובתו של פרופ' רפאל משולם טרם התקבלה.
  • תגובת משרד הבריאות גם כן טרם התקבלה ותפורסם כאן לכשתתקבל.
  • את תגובתו של אסף לנדשפט לא ניתן היה להשיג עד כה.
  • מחברת 'קופיאה' נמסר כי "בסיפור שפרסמתם היום על חברתנו קופיאה, היו כמה טעויות. אנו רוצים להבהיר: המכשול העיקרי לשימוש רפואי אחראי בקנאביס בגרמניה הוא היעדר פרוטוקולים קליניים מבוססי ראיות. קופיאה רותמת את הדיגיטציה כדי להאיץ את התפתחותם של פרוטוקולים טיפוליים ולגשר על הפערים בין הרפואה הנוכחית מבוססת הראיות לדרישות המטופלים והמטפלים כיום. קופיאה היא חברה גרמנית, הרשומה בברגיש גלדבאך, ומתמקדת כיום אך ורק בחולים גרמנים. הספר הירוק הישראלי מהווה גישה חדשה לפתרון בעיות דומות בישראל. למדנו ממחברי הספר הירוק הישראלי וממומחים לקנאביס רפואי בגרמניה, ואנו מציגים אותם בשקיפות. עם זאת, גישתה של קופיאה שונה בתכלית: באמצעות הנדסת תוכנה חדישה, עיצוב UI/UX ו-AI, אנו מביאים לקצות האצבעות של המטופלים והמתרגלים ידע עדכני מבוסס עדויות למצב ספציפי וזמינות של מוצרי קנאביס. המוצרים שלנו תומכים בקבלת החלטות קליניות ובתהליכי תצפית רפואית מבוססי עדויות".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט