לגליזציה לסמים קלים וקשים – פילוסופיה

הפילוסופיה מאחורי רעיון הלגליזציה של סמים קלים וקשים כאחד.

יכולנו לכתוב את המאמר הזה רק לגבי לגליזציה של חשיש ומריחואנה. המסר היה נופל, מן הסתם, על אוזניים קשובות הרבה יותר, שכן לגליזציה של סמים קלים היא עמדה הרבה יותר קונסנזואלית ומוכרת בימינו אלה. אך לא חיבוקו החם והקונפורמי של הקונסנזוס הוא שעמד כנגד עינינו בעת כתיבת שורות אלה.

מטרתנו האמיתית היא לתת במה לוויכוח ציבורי בנושאים שהנם בחזקת טאבו ובמעמד של מיתוס בלתי-ניתן לערעור, ולהשמיע אמירות פרובוקטיביות, מורכבות וביקורתיות כנגדן.

בפסקאות הבאות ננסה להעביר את המחשבות והטיעונים שהביאו אותנו להכריע כי אין בחירה שקולה, ריאליסטית והגיונית יותר מלבד ביטול פקודת הסמים הנרקוטיים של מדינת ישראל וחתירה ללגליזציה מלאה של כל הסמים באשר הם – קלים וקשים כאחד.

המלחמה בסמים לא עובדת
המלחמה בסמים לא עובדת

על מנת להסביר את הרעיון המשונה הזה נשתמש באדם מן הישוב, אותו נכנה “משה”.

נניח שמשה הוא אדם שבחר בראש צלול להשתמש בסמים קשים. הוא בחר להכניס לגופו חומר שבמקרים רבים יביא בסופו של דבר למותו. זהו מוות בזוי, מכוער וטיפשי, אך למרות זאת משה בחר ללכת בנתיב נורא זה אשר יכול להוביל רק למקומות רעים. האם נראה למישהו מאיתנו, שאיזשהו חוק, קפדני כלל שיהיה, ימנע ממשה ידידנו לקחת את הסם? ובכן, מספיק להציץ בסטטיסטיקות הזמינות לכל המבקש, אשר מראות שמדי שנה גוברת הצריכה והשימוש בסמים ברחבי העולם בכלל ובארץ בפרט.

בארצות-הברית, למרות הגדלת תקציב האכיפה והמלחמה בסמים מדי שנה, התרחבות שוק החומרים הפסיכו-אקטיביים אינה נפסקת. למרות הכישלון הצורב במלחמה בסמים, אף אחד לא מוכן להודות בכך. מיליוני ומיליארדי שקלים נשרפים מדי שנה בקרב חסר סיכוי כנגד מחלה המאיימת על פני האנושות, ובכל זאת השמרנות והפחד משינוי מונעים מהדרג המדיני לחפש פתרונות אלטרנטיביים לבעיית הסמים.

ראו עוד: חברי פרלמנט בכירים בבריטניה קוראים ללגליזציה של מריחואנה

ניתן לראות בבירור, אם כך, שפקודת הסמים אינה מונעת מאף אחד להשתמש בסמים. ולמה היא כן גורמת? הבה נחזור וניזכר בידידנו ‘משה’. לאחר שמשה עשה את הבחירה התמוהה להשתמש בסמים, ישנן מספר בעיות איתן יצטרך להתמודד.

המלחמה בסמים

ראשית כל, איך משיגים סמים קשים? זוהי משימה הרבה יותר קלה ממה שרובנו חושבים – הסם הוא מצרך נגיש ברחוב, ומי שבאמת רוצה, משיג אותו.

משה, שאט אט נהיה מכור לסמים, הוא בעצם אדם עם בעיה רפואית. כן, מסתבר שהתמכרות אינה פשע אלא בעיה רפואית הדורשת טיפול. בלי קבלת עזרה, משה ייהפך לנרקומן מן המניין. אדם הזקוק למנה קבועה של הרואין או קוקאין (או כל סם אחר) מדי יום, אינו יכול להחזיק עבודה קבועה וזקוק לכסף למימון הסם. ללא החומר הממכר, משה שלנו ייהפך לאדם אומלל.

מאדם בעל בעיה רפואית, משה שלנו נהיה פושע – הוא זקוק לכסף כדי לקנות את הסם. כ-70% מהפשיעה הפלילית בארץ היא פשיעה על רקע של סמים. אנשים גונבים, מאיימים, חוטפים, רוצחים והכל סביב נושא הסמים. זוכרים את הסצינה ב”טריינספוטינג” שבה הנרקומנים נכנסים לבית-אבות ולוקחים לזקנים את הטלוויזיה מול עיניהם?

עכשיו תיקחו את הסצינה הזאת ובמקום גיבורי הסרט הציבו את משה היקר. משה נהפך לנטל על החברה, ומי יצר את הנטל הזה? פקודת הסמים של מדינת ישראל. כפי שהמציאות מראה, אין לחוק הרבה השפעה על החלטותיו של אדם נרקומן. מה שאנחנו כן יכולים לעשות בכל זאת, זה לגרום לו להפסיק להיות נטל על החברה.

הצעתנו ללגליזציה של סמים קשים וקלים כאחד, על רגל אחת היא כזאת: סמים קשים ימכרו בבתי-מרקחת תחת פיקוח ממשלתי כלכלי ובריאותי, וסמים קלים דוגמת מריחואנה וחשיש יימכרו בחנויות מוכרות.

ראו עוד: האו”ם: המלחמה בסמים נכשלה – על מנהיגי העולם לקדם לגליזציה של סמים

הבה נבחן את הסוגיה הכלכלית תחילה. מחיר הסמים הגבוה, המהווה מרכיב מרכזי בעידוד הפשיעה הפלילית הקשורה בסמים, נובע מכך שהנרקומן הוא צרכן הכפוף לדילר שיכול לנקוב במחיר שרירותי ככל העולה על רוחו. כמוכן, הסיכון הכרוך בסחר בסמים גם הוא מעלה את מחירם. בהיעדר פיקוח ממשלתי, הנרקומן נהפך לעבריין בעל כורחו.

יותר אנשים מתים בגלל המלחמה בסמים מאשר בגלל הסמים עצמם
הידעת?

על-פי הצעתנו לעומת זאת, משה ידידינו משכבר הימים יוכל לצרוך סמים בבית המרקחת. המחיר הצרכני של הרואין צריך להיות שקלים בודדים, שכן רוב החומרים הפסיכו-אקטיביים מופקים מצמחים מסוימים בתהליכים כימיים פשוטים ביותר. משה, שיוכל לקנות את הסם מהרוקח ולא מהדילר, לא יצטרך להתחכך עם העולם התחתון ויוכל להימנע מהידרדרות לעולם הפשע בפאת חוסר כסף לקניית הסמים אליהם הוא מכור. חשוב לציין גם שמספר סוחרי הסמים והשוק השחור יקטן בצורה משמעותית, בעוד המדינה תרוויח כלכלית ממכירה מבוקרת של הסמים.

עוד גורם מהותי הוא העניין הבריאותי. סמים אשר נמכרים ע”י סוחרים ברחוב הם לרוב באיכות גרועה ומעורבבים בחומרים כימיים מסוכנים המחזקים את ההתמכרות והתלות בסם. כמוכן, הסיכויים לחלות באיידס גבוהים פי כמה כאשר אתה משתמש בסמים קשים ועוסק במחטים נגועות. למעשה, אי-חוקיותם של הסמים היא אחד מהגורמים המרכזיים ביותר להתפשטות המסיבית של נגיף הHIV – בעשורים האחרונים ברחבי העולם.

ראו עוד: מגיפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים

מכירת סמים בבית מרקחת תעשה בליווי מזרק ומחט חדשים, החומר, אשר יהיה תחת פיקוח בריאותי, יהיה נקי והמכירה תהיה מלווה בהוראות כיצד להשתמש ואיך להימנע ממנת יתר. נרקומנים יהיו תחת ביקורת בריאותית ולא יפחדו יותר לגשת לבתי-חולים על מנת לקבל טיפול רפואי. ממש כמו “פרוייקט טריפ” הידוע.

לגליזציה של מריחואנה

בניסוי שבוצע באירופה, נפתחו מרכזים מיוחדים, בהם יכלו נרקומנים לקבל סמים נקיים עם ציוד סטרילי תחת פיקוח רפואי. בבדיקת תוצאות הניסוי התגלה שיפור ניכר בבריאות הנרקומנים וירידה דרסטית באבטלה בקרב משתתפי הניסוי. כמוכן, רמת התפשטות מחלות הקשורות בשימוש במחטים נגועים, ירדה במידה ניכרת.

תוצאות הניסוי היו מעודדות ביותר, וחיזקו בקרב מומחים רבים את הביטחון בגישה האלטרנטיבית אותה אנו מציגים לפניכם.

ראו עוד: מלחמות התודעה: או למה התחילה המלחמה בסמים ואיך צריך לסיים אותה

כיום משקיעה משטרת ישראל משאבים אדירים (הן אנושיים והן כלכליים) על מנת להילחם בסמים או בעבריינות הכרוכה בהם (כאמור, 70% מהפשיעה בארץ היא על רקע סמים). לגליזציה תאפשר למדינה להשקיע את כל התקציבים העצומים והמבוזבזים הללו בחינוך, במניעה ובהקמת מרכזי טיפול וגמילה לנרקומנים.

איננו מציעים דרך פלא להיפתר מנגע הסמים – אנו מבינים כי אין דרך כזאת. כל שאנו מציעים הוא אלטרנטיבה שלפי ראייתנו תקטין את ממדי הבעיה למינימום האפשרי. חסרונות הלגליזציה הן כאין וכאפס אל מול תרומתה העצומה לחברה, לנרקומנים ולמשה.

היחידים שיפגעו יהיו סוחרי הסמים. לא נורא.

ראו עוד: קוונטין טרנטינו: “המלחמה בסמים מזכירה את תקופת העבדות”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר