לגליזציה היא רק ההתחלה… / מרטין לי

מעשני הקנאביס בעולם התאחדו! אין לכם מה להפסיד מלבד חלומות המקטרת שלכם. לגליזציית המריחואנה היא התחלה, לא סוף.

כאשר תושבי קולורדו ווושינגטון הצביעו בעד לגליזציה של קנאביס, זה הרגיש כמו פרץ של פיכחון במדינה ההמומה מעשרות שנים של היסטוריית התנגדות למריחואנה. אבל מה הלאה?

עלה מריחואנה

מערך המלחמה בסמים נפרץ וסופו של האיסור עשוי להיות קרוב. הדרך בה דברים מתנהלים כיום היא לא גזירה משמיים – הבדלים אסטרטגיים גדולים בין התומכים בלגליזציה עולים אל פני השטח בנוגע לדרך בה צריך להמשיך. חלק ממובילי השינוי במדיניות הסמים, החוששים מפני תגובה רשמית קשה, נוקטים בגישה זהירה של התקדמות איטית. הם משתדלים להפוך את כל העניין לפשוט יותר עבור רשויות האכיפה הפדרליות בארה”ב לסגת ולתת למדינות (States) לעשות את שלהן. קולות אחרים, הטוענים למנדט אלקטורלי תומך בסמים, קוראים למהלכים נועזים ואסרטיביים ליישם את רצונו של הבוחר.

חלק ממפעילי בתי המרקחת למריחואנה רפואית חוגגים את הסיכוי להרחבת המכירות לקהל המבוגרים, בעוד שאחרים מודאגים מהאפשרות להידחק החוצה בתור שחקנים חלשים בענף שהופך לתחרותי יותר ויותר, ומגלגל מיליארדי דולרים. מגדלים במשולש אמרלד הנמצא בצפון קליפורניה, סלסלת לחם הקנאביס של אמריקה, שכבר שילמו את חובם במשך השנים, מתכווצים כשהם שומעים על גישושים בקרב חברות הטבק בגלל לוביסטים של רפורמת מדיניות הסמים מהבירה העוסקים בכפייתיות בנושא אחד בלבד ומתיימרים לדבר עבור עשרות מיליונים של צרכני קנאביס.

עתיד הקנאביס תלוי באוויר, אז למה לא לחשוב בגדול? הנה כמה רעיונות :

גביית מיסים והסדרה: דוח משנת 2005 שאושר על ידי 500 כלכלנים ומספר חתני פרס נובל, חזה שסיום איסור המריחואנה בארצות הברית יחסוך 7.7 מיליארד דולרים מהוצאות המדינה וההוצאות הפדרליות יחדיו, בעוד שמיסוי עסקאות העשבים יכניס כ-6.2 מיליארד דולרים בשנה – רווח נקי של קרוב ל-14 מיליארד דולרים. הכספים שלגליזציית הקנאביס תוסיף לתקציב הפדרלי ולתקציב המדינה צריכים להיות מותאמים דולר לדולר לקיצוצים בתקציב השמן של הפנטגון, שכיום עולה על ההוצאות הצבאיות של 21 המדינות הבאות ברשימה גם יחד. אם ארצות הברית לא מסוגלת להגן על עצמה עם תקציב ששווה להוצאות הצבאיות המשולבות של 10 המדינות המובילות, אז המנהיגים הצבאיים של אמריקה כושלים וצריך לזרוק אותם.

טיפוח: יישום תקנות “קטן-זה-יפה” על מכסת מספר צמחי המריחואנה באופן שיעניק העדפה למשקים משפחתיים ולא לענקי תעשייה חקלאית. הפיכת שיטות חקלאות אורגניות לחובה והרתעה מפני גידולים מקורים זוללי אנרגיה. חברות טבק – או כל עסק אחר שחברות הטבק משקיעות בו – לא תהיינה רשאיות לגדל קנאביס או לייצר מוצרי קנאביס. במקום זאת, מגדלי טבק יעודדו לטפח קנאביס תעשייתי – ‘המפ’, שגורש ללא צורך מהנוף החקלאי האמריקאי בגלל המלחמה בסמים. הצעת הטבות מס לחקלאים וחברות העוסקות בטיפוח בקנה מידה גדול וייצור של סיבי המפ, צמח תכליתי, אקולוגי בר קיימא בעל למעלה מ-25,000 יישומים תעשייתיים ידועים – החל מבגדי קנבוס, מזון וקוסמטיקה וכלה בגלשני קנבוס, בידוד, וחלקי רכב.

סחר חליפין: מריחואנה אורגנית צריכה להיות זמינה לסחר ולרכישה על ידי גברים ונשים בני 18 שנים ומעלה בבתי קנאביס, חנויות צמחים, שווקי איכרים, חנויות כל-בו לממכר מזון, ומועדוני בריאות מורשים מחוף לחוף. חנויות משקאות, רשתות בתי מרקחת ורשתות שיווק לא יורשו להיכנס לתחום מכירת מריחואנה, כי הם מוכרים מוצרים מסוכנים ולא בריאים: סיגריות, אלכוהול, כלי בית רעילים, צעצועי ילדים מפלסטיק רעיל, תרופות עם תופעות לוואי שלעתים מתבררות כקטלניות, אוכל זבל עמוס בסירופ תירס, תוספי מזון והנדסה גנטית. כדי למזער את החשיפה לחומרים המזיקים הללו תוך קידום מסחר בקנאביס, זה חיוני לבודד את המריחואנה מהזרם המרכזי של התעשייה.

התנצלות: יש לשחרר את כל אסירי המריחואנה באופן מידי וממשלת ארה”ב צריכה לשלם פיצויים לאלה שחייהם נהרסו בגלל שהם היו בין 20 מיליון בני האדם שנעצרו בגלל הפרת חוקים אמריקאים נגד אחזקת מריחואנה. צריך לשלם פיצויים גם לחולים רפואיים – כולל יוצאי צבא הסובלים מתסמונות פוסט טראומטית ופגיעות מוח טראומטיות – שנשללה מהם הגישה למריחואנה או מופלים לרעה בגלל שהשתמשו בקנאביס למטרות הטיפול. יש לתגמל גם את מיליוני קורבנות המלחמה בסמים של ארה”ב באמריקה הלטינית ובמדינות אחרות. זה לא יקרה בהתחשב בסכומים האסטרונומיים הנמצאים על כף מאזניים. במקום פיצויים, ממשלת ארה”ב חייבת לפרסם התנצלות רשמית על ניהול מסע צלב לא הגון, הרסני וחסר פשר הגיוני נגד משתמשי הקנאביס במדינה עצמה ובחו”ל.

ניסוי: מריחואנה רפואית בקליפורניה, המדינה הראשונה שביצעה לגליזציה מחדש לצמח לשימוש טיפולי בשנת 1996, החלה בתור ניסוי מעבדה בדמוקרטיה, וזה הוביל לשינוי תרבותי לטובה של לגליזציית הקנאביס לשימוש אישי. יש להשתמש בחלק מההכנסות שהצטברו ממיסוי עסקאות מריחואנה חוקיות למימון ניסויי מעבדה אחרים בדמוקרטיה – בפרט, תכניות עסקיות ירוקות חדשות, המבוססות על ההנחה כי כלכלה ירוקה כרוכה ביותר מאשר ייצור מוצרי צריכה ידידותיים לסביבה. עם תעשיית הקנאביס המתפתחת בחוד החנית, כלכלה ירוקה תראה את הדרך לעבר צורות חדשות של שיתוף עבודה, התנדבות מרצון, ומימון עצמי מקומי, תוך מתן אתגר לעריצות מערכת העבודה שהושתלה במהלך המהפכה התעשייתית. (עבודה כן! משרות לא!) ניכור ואי-מתן סיכוי, לא עישון המריחואנה, הם הסיבות העיקריות לחוסר המוטיבציה.

חינוך: במשך זמן רב, אי חוקיות הקנאביס פעלה כגורם מרתיע למחקר הקליני בארצות הברית. לתגליות המדעיות האחרונות בנושא “המערכת האנדוקנבינואידית” – הכוללת קולטנים “קנבינואידים” במוח ובגוף שמגיבים פרמקולוגית למריחואנה – יש השלכות מרהיבות כמעט על כל תחום ברפואה. מידע זה ישולב בשיעורי מדע, תכניות לימודים בבתי ספר לרפואה, וסמינרים ללימודי המשך לרופאים, אנשי מקצוע אחרים מתחום הבריאות ולציבור הרחב. מעתה הממשלה הפדרלית תיתן חסות בנמרצות לחקירות קליניות על פוטנציאל הריפוי של המריחואנה, שבקושי נחקר.

ריפוי: יש להפוך את הקנאביס למרכזה של מערכת בריאות יחידה ואיתנה המתגמלת אזרחים שמאמצים אורח חיים בריא, רפואה מונעת, ואפשרויות ריפוי הוליסטי. צריך לתת תמריצים לנשים שמניקות את ילדיהן (ילדים שיונקים בדרך כלל בריאים יותר מילדים שאינם יונקים) ולאנשים שמשתמשים במריחואנה לטיפולים רפואיים, מבצעים פעילות גופנית באופן קבוע, ונמצאים בדיאטת מזון מלא. (חולי מריחואנה רפואיים באופן כללי שותים פחות אלכוהול וצורכים פחות משככי כאבים ותרופות שונות בהשוואה לחולים שלא משתמשים בקנאביס). עלויות הטיפול הרפואי יצנחו כאשר הממשלה הפדרלית תספק ערבות שלכל אזרח תהיה גישה לוויטמין D בכמות מספקת, כמו גם לתמציות קנאביס לבליעה הכוללות קנאבידיול (CBD), רכיב לא פסיכואקטיבי של צמח המריחואנה בעל תכונות ריפוי מדהימות. ויטמין D בשילוב עם CBD יהפוך לשיטה ה”קטלנית” לשמירה על בריאות הציבור בעידן שאחרי האיסור.

ראו עוד: סמים נלקחים למטרות הנאה – תבינו את זה ונוכל להתחיל להתקדם

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר