לגליזציה בקוד פתוח – המהפכה השקטה

פעילי הלגליזציה ותומכי הקנאביס הישראליים יוצאים מהארון הירוק ומתחילים לפעול לקידום הנושא. תאי קנאביס נפתחו בערים הגדולות ואירועים רבים מתוכננים בחודשים הקרובים באילת, ירושלים, חולון, באר שבע ועוד. שוחננו עם כמה מיוזמיהם.

"תנאי קודם לכל מעשה שצריך להתקבל בציבור הוא – הכנתו של אותו ציבור לקראת המעשה". כך כתב מנחם אלון בספרו 'המשפט העברי – תולדותיו, מקורותיו, עקרונותיו'. הציבור צריך להיות מודע ומוכן למהלך המתבקש ולשם כך מגוייסים לרוב פלאיירים ואמצעי הסברה שונים המופצים אל העם על ידי הפעילים. מאז ומתמיד זה היה הקוד המקובל למהפכות שקטות.

בעידן הטכנולוגיה האמצעים השתדרגו וביחד עם התקשורת המיידית עובר אט אט הכוח אל מסות ההמונים בקבוצות הפייסבוק ושאר הרשתות החברתיות. המסכים השחורים נפתחים ואנו חיים בימים בהם לגליזציה היא מילה שנשמעת פעמים רבות יותר ברחוב ובכלי התקשורת, ואט-אט נוסד לו מושג חדש – "לגליזציה בקוד פתוח".

אז לפני שנתחיל לפרט מה קורה, איפה ומתי, נתחיל בהסבר – מה זה בכלל?

עמוס סילבר
עמוס סילבר

המושג 'לגליזציה בקוד פתוח' נטבע לראשונה ע"י עמוס דב סילבר אשר מתאר אותו כ"כל אחד יכול לכתוב שורה. אף אחד לא מוחק ומה שתופס תופס". רעיון הקוד הפתוח גורס כי כל אחד יכול לחולל שינוי בעצמו ללא כל קשר לסביבה וכי רק על-ידי עשייה אישית ואמיתית של כולם יבוא השינוי. רוח הלגליזציה מנשבת ברוח הפתגם הידוע "גם מסע של אלף קילומטר מתחיל בצעד אחד קטן" ומעודדת כל אחד לעשות את הצעד הקטן שלו. אצל עמוס הצעד היה יוזמת 'ליל הבאנגים הגדול' שנערך לפני כשבועיים בירושלים.

'ליל הבאנגים הגדול' היה הצלחה כבירה, וכמו כל הצלחה הוא לא נשאר בתחומיה של עיר הקודש והתרחב מזמן לכל הארץ. בגן האם בחיפה כבר נערך 'ליל הבאנגים – חיפה' ואירועים חדשים צצים כפטריות אחרי הגשם. בכל עיר ישנם אלו שעושים את הצעד לפני כולם ומכריזים על יום, או יותר נכון על ליל עצמאות. במקביל נפתחו "תאי קנאביס" בערים שונות (תא ירושלים, תא פתח תקווה ועוד).

זוהי אם כן מהות ה"קוד הפתוח" אשר מאפשר לכל אחד להניע התארגנות ולכל התארגנות לנוע ללא מובילים, או במשפט אחד – המנהיגים התחלפו ביוזמים אקראיים.

אז מי הם האנשים שמאחורי האירועים הקרובים? ביקשנו לשמוע מהם כמה מילים.

ליל הבאנגים 2 פארק הירקון (5.5)

שרון בלנק, המתגוררת דווקא ברמת השרון, הייתה הראשונה שהחלה את גל הקוד הפתוח אחרי אירוע ליל הבאנגים המקורי. "לפני כשנה נתקלתי בעמוס סילבר ונמשכתי מיד לרעיון שלו. הוא פשוט גאוני ועובדה שהוא תפס תאוצה לא נורמלית," אומרת שרון, שעוסקת ברוב זמנה בפרסום והפצה אודות הצמח ומעידה על עצמה ש"לפחות 90% מעמוד הפייסבוק שלי מוקדש לנושא באופן שוטף."

"הצבעתי עלה ירוק בשתי מערכות הבחירות האחרונות ותמיד הייתי בעד לגליזציה. גם בני משפחתי כבר מזמן יודעים," היא אומרת. "חזרתי מירושלים בסיפוק אדיר, אך שמעתי קולות המאוכזבים מכך שאין אירוע המשך. ברגע שחזרתי הביתה, בהחלטה אקראית, יצרתי את האירוע." בתשובה לשאלה מדוע דווקא בפארק הירקון ענתה שרון כי "את האירוע יזמתי בפארק הירקון בשל מיקומו המרכזי וגודלו. כל אחד יוכל להתרווח ולא יהיה לנו צפוף."

מסר אחרון ללגליזציה: "תמשיכו בשלכם, תהנו מנפלאות הצמח הנהדר הזה ואל תחששו לעשן בכל מקום, בכל עת ובכל מצב. הלגליזציה כבר כאן, אם לא שמתם לב."

דף האירוע בפייסבוק

ליל הבאנגים עפולה (15.5)

מישה רביץ
מישה רביץ

מישה רביץ מספר: "הייתי פעיל בעיקר באינטרנט והפצתי כתבות ועובדות על קנאביס. היציאה הראשונה שלי לשטח הייתה בליל הבאנגים בחיפה ומההנאה ששאבנו שם החלטנו להקים אירוע כזה גם אצלנו בעפולה. חשוב מאד לעשות כמה שיותר אירועים על מנת להעלות את המודעות אצל אנשים ואולי בסוף תהיה לגליזציה."

מישה מתאר את הלגליזציה שלו כ"חופש לעשות את שלנו". "נמאס לנו להסתתר," הוא אומר, "תנו לנו לעשן בכיף. צריך להבין שאנחנו לא נרקומנים ולא מזיקים לאף אחד וצריכה להיות לנו אפשרות לצרוך את זה במסגרת החוק בלי לפחד או לברוח."

מסר למאבק: "תמשיכו להיאבק חברים! בסופו של דבר אם נשאר אופטימיים ונמשיך, אנחנו נזכה בלגילזציה שכולנו כל כך רוצים."

דף האירוע בפייסבוק

ליל הבאנגים חולון (17.5)

מיכה שניידר מספר: "בכיתה ה' נפלתי על הראש בצורה חמורה ויש לי שני שברים בגולגולת. לכאבי הראש ורעידות הידיים שום תרופה לא עוזרת לי כמו שקנאביס עזר."

מיכה שניידר
מיכה שניידר

"בשנתיים האחרונות יצא לי להתנסות בנייס גאי והבנתי איזה חרא מוכרים לילדים. מאז התחלתי לפעול למען הקנאביס והייתי הולך להפגנות ומחאות בהן הייתי מסביר לאנשים אודות הצמח." כך החל מיכה במסע שהוביל אותו היום לפעול בכל חזית אפשרית למען הצמח.

מיכה פקד כל אירוע לגליציה שהתקיים בחצי השנה האחרונה ומתכוון להמשיך במגמה ולהגיע לכל מקום. "בשל החוויה שלא זכיתי לה כאשר נעצרתי בליל הבאנגים ירושלים, החלטתי לפתוח אחד כזה גם בחולון. לכולם מגיע."

מסר למאבק: "אנשים תתעוררו לכל הזבל שמכניסים לכם לגוף בתרופות, בסיגריות ובאלכוהול. צמח הקנאביס לא מזיק, הוא טבעי לחלוטין ואני חושב שהגיע הזמן לחשוף שצמח הקנאביס לא חוקי כי זה מפריע ריווחית לתאגידים הגדולים."

דף האירוע בפייסבוק

ליל הבאנגים פ"ת (17.5)

א' מספר: "הפעם הראשונה שבאמת יצאתי ועשיתי משהו למען הלגליזציה הייתה בערך לפני שנה וחצי, דרך 'דור האמת', לפני צעדת הלגליזציה שהייתה בתל אביב באוקטובר 2012."

היום א' הוא כבר חלק מקבוצה המובילה אירוע שנפתח כחלק מהגל החדש. "לאחר ליל הבאנגים בירושלים ואחרי שנפתחו עוד מספר מוקדים ברחבי הארץ, החלטנו גם אנחנו, כחלק מהפעילות בתא פתח תקווה, לקיים את ליל הבאנגים. בימים אלו אנחנו עובדים על פרסום האירוע והפצתו."

על הלגליזציה אומר א': "לקנאביס יש סגולות רפואיות מוכחות, ואין על זה ויכוח. כיום המצב הוא שעשרות אם לא מאות אלפי חולים פוטנציאלים יכולים להשתמש בתרופה טבעית. מלבד זאת אנשים גם לא מספיק מודעים ומבינים שלגליזציה יכולה לתרום לא רק לציבור המעשנים, אלא לכל אחד ואחד במדינה שלנו, בתחום הכלכלי למשל, מלבד הפסקת מימון ארגוני הטרור נוכל לעשות הרבה כסף."

א' מספר לנו קצת על תא הקנאביס המפותח בפ"ת. "בחודשים האחרונים נפתח בפתח תקווה תא פעילים, וכמובן שאני לוקח בו חלק. לאחרונה התחלנו לחזק יותר את הפעילות שלנו, העלאות המודעות בציבור. יש עוד הרבה תכנונים ורעיונות איך לקדם את הנושא בעיר, ואנחנו לא מפסיקים לעבוד על זה."

מסר למאבק: "כיום אנשים חיים בפחד כי הם חושבים שהם לבד. אחת המטרות שלנו היא לאחד את כולם ולגרום לאנשים להבין שהם לא באמת לבד, כולנו פה לאותה מטרה ואם באמת נהיה ביחד אף אחד לא יוכל לעצור אותנו. צאו לרחובות ופשוט תעשו לגליזציה."

דף האירוע בפייסבוק

ליל הבאנגים באר שבע (19.6)

דן חלימי, המתגורר ביישוב ליד אילת, מודה כי "תמיד עישנתי… ואז ישבתי פעם אחת עם עמוס. מאז אני פעיל קבוע, מארגן ועושה פעילויות ומשתתף בלילות כאלה או אחרים למען הלגליזציה." בהתחלה היה דן מחלק פליירים והזמנות לליל הבאנגים המקורי, והגיע להזמין גם את השוטרים במשטרת אילת.

דן חלימי
דן חלימי

"הייתי בליל הבאנגים הגדול הראשון ומאז אני מצפה לעוד. בינתיים יצרתי את האירוע בבאר שבע כי אני חושב שגם לדרומים מגיעות שאכטות," הוא מספר על הקמת האירוע שהיה צפוי להתקיים במקביל לאירוע בחיפה (27.4) אך נדחה. בתשובה לשאלה מדוע הוא מעוניין בלגליזציה הוא עונה "קודם כל בגלל סבא שלי, וגם בשל העובדה שאני רוצה מחירים נורמליים וחופש. הייתי מגביל את זה לגיל 21, והמיסים שיקחו על הפרחים יוכלו לכסות את הגרעון במדינה."

מסר אחרון: "תהיו שלמים עם עצמכם ועם מה שאתם עושים, כי מי שמעשן הוא מעשן. צאו ותגידו את האמת ואל תפחדו."

דף האירוע בפייסבוק

ליל הבאנגים אילת (5.7)

מגי רובין מספרת: "התחלתי לפעול כשהרגשתי שנמאס לי לפחד ונמאס לי לבחור בין להיות אזרחית שומרת חוק לבין שמירה על הבריאות שלי. כשהבנתי בעצם כמה אנשים כמוני נפגעים מהרדיפה המיותרת הזו ואילו כמויות כסף אדירות נשפכות על כלום במקום שיימצא להם שימוש חיוני."

מגי רובין
מגי רובין

מגי התחילה את דרכה בעזרה להפצה של ליל הבאנגים הראשון ועכשיו כבר מקדמת את האירוע שהיא עצמה יזמה. סיבת הלגליזציה סוכמה על-ידה במשפט "אני מאמינה שלכל אדם יש זכות על גופו, ואף אחד אחר לא יוכל להחליט לו," אמרה, אך ציינה כי היא אינה מסתפקת בכך וחושבת גם על הפן הרפואי. "תאר לעצמך שהרישיון לתרופה היחידה שמצילה אותך מסבל נוראי פג, ומישהו שם למעלה מחליט שלא מגיע לך יותר. כבר לא מגיעה לך הזכות לחיים נורמליים. זו זכות בסיסית שמגיעה לכל אחד."

כנשאלה מה לגבי האוכלוסיה שאינה בעלת צרכים רפואיים מובהקים, היא ענתה: "מלבד צרכני הקנאביס הרפואי ישנם גם כאלה שסתם הופכים לעבריינים בגלל פרח, זה אבסורד. אנחנו חייבים לעורר מודעות והאירועים הללו באו בכדי להוציא אנשים מהארון הירוק ובכדי להפיץ את האמת להמונים."

מסר למאבק: "כמו שנאמר – אל לנו לנוח על זרי הדפנה. צריך להמשיך ולרכוב על הגל האדיר הזה שנוצר ולזכור שהלגליזציה היא לא רק כדי שאנחנו נוכל לחזור הביתה אחרי יום עבודה ולהדליק ג׳וינט בלי פחד אלא גם בשביל אלפים הזקוקים לתרופה שלהם וחלקם הגדול לא יכול לקחת חלק במאבק הזה. אנחנו הקול שלהם."

דף האירוע בפייסבוק

סיכום

מלבד אירועי "ליל הבאנגים" בערים השונות, תתקיים ב-29.5 עצרת "הגיון בריא" לשינוי מעמדו החוקי של הקנאביס. העצרת מתקיימת בנוהל שונה לחלוטין מאירועי העישון, ומציגה צד אחר של המחאה ומרכזת את האש לכיוון המחוקק ושינוי החקיקה. בתגובה לשאלה האם הם תומכים בעצרת ענו כל הנשאלים שהינם בעד העצרת כמו כל אירוע אחר המקדם את אותה המטרה המשותפת – הלגליזציה.

אז בין אם אתם תומכים נלהבים היוצאים לרחובות ובין אם אתם נהנים מהפינה שלכם מול המחשב בבית, גם אתם יכולים לעשות מעשה ולכתוב שורה משלכם בקוד הפתוח.

ראו גם: למה לא תהיה לגליזציה אם לא תעשו עם עצמכם משהו
ראו גם: על הזכות להתמסטל: המתנגדים מוכיחים ש'ליל הבאנגים' הצליח

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט