מגלגל...

אילינוי: חנויות הקנאביס נפתחו – המושל חנן 11,000 צרכנים

תורי ענק נוצרו הבוקר בכניסה לחנויות הקנאביס החוקיות שנפתחו היום לראשונה באילינוי, חצי שנה לאחר אישור חוק הלגליזציה החדש במדינה שהפכה ל-11 בארה"ב שעושה את הקנאביס חוקי. תושבים מגיל 21 ומעלה רשאים לגדל ולרכוש קנאביס לשימוש עצמי.

הבוקר (ד’) נפתחו לראשונה חנויות הקנאביס החוקיות באילינוי, המדינה ה-11 שמאשרת לגליזציה בארה”ב. על פי החוק החדש שאושר כבר לפני כחצי שנה רכישה, גידול והחזקת קנאביס מותרים לבני ובנות 21 ומעלה.

30 חנויות פתחו את שעריהן עם כניסת השנה החדשה ומציעות ללקוחות גרם קנאביס במחירים של בין 6 ל-10 דולר (20-35 ש”ח לגרם) לא כולל מיסים שמגיעים עד לכדי 30% נוספים מהמחיר.

קנאביס חוקי אילינוי - תורים בכניסה לחנויות
קנאביס חוקי באילינוי – תורים ארוכים בכניסה לחנויות הבוקר בארה”ב

המס בסך עד כ-30% נקבע על בסיס מיסים קבועים כמו מס מדינה בסך 6.75% ומס עירוני בסך כ3% נוספים. על זה יוטל מס נוסף בגובה משתנה לפי אחוז הרכיב הפסיכואקטיבי (THC) במוצר.

לדוגמה מוצר המכיל עד 35% THC יחוייב במס של 10% נוספים, מוצרי מזון המכילים מעל 35% THC יחוייבו במס של 20% נוספים, ומיצויי קנאביס המכילים מעל 35% THC יחוייבו במס של 25% נוספים.

נכון להיום פועלות בשוק הקנאביס באילינוי 15 חברות המחזיקות ב-20 חוות גידול. 43 חנויות קיבלו עד כה היתרי מכירה. על פי הערכות אנליסטים צפויים להימכר באילינוי מוצרי קנאביס בשווי 500 מיליון דולר עד 1 מיליארד דולר בשנה.

מושל אילינוי ג'ב פריצקר
מושל אילינוי ג’ב פריצקר חותם על חוק הלגליזציה החדש וחונן 11,000 מורשעים בעבירות קנאביס

בנוסף לחנויות החוקיות שנפתחו ברחבי המדינה, חוק הלגליזציה החדש מתיר לתושבים בגירים גם גידול של עד 5 צמחים בבית, החזקה של עד 30 גרם תפרחות קנאביס לשימוש עצמי ו-5 גרם של מיצויים ועד 500 מ”ג THC במוצרי מזון.

רווחי המיסים ממכירות הקנאביס יופנו 35% לתקציב המדינה הכללי ו-25% לקרן לשיקום קהילות שנפגעו לאורך השנים ממדיניות מפלה. 10% נוספים יועברו לתשלום חובות, ושאר הכסף לסיוע למוסדות חינוך ולהסברה.

החוק החדש גם עתיד למחוק אוטומטית רישומים פליליים של כ-150 אלף אמריקאים תושבי אילינוי שנתפסו עם פחות מ-30 גרם קנאביס ברשותם וללא קשר לפשע אלים כלשהו אחר.

רכישת הקנאביס החוקית הראשונה באילינוי, 1.1.2020
רכישת הקנאביס החוקית הראשונה באילינוי, 1.1.2020

בנוסף כ-500 אלף תושבים שנעצרו לאורך השנים עם עד 500 גרם יוכלו גם הם לזכות בחנינה ובניקוי התיק הפלילי אך באותם תנאים ורק לאחר הגשת בקשה מסודרת מביהמ”ש.

כבר אתמול, יממה לפני כניסת החוק לתוקף, העניק מושל אילינוי ג’ב פריצקר חנינה ל-11,000 מורשעים שנתפסו עם עד 30 גרם.

“אנחנו מסיימים מלחמה של 50 שנה בקנאביס”, אמר. “אנחנו מחזירים את הזכויות לעשרות אלפי תושבי אילינוי, מביאים רגולציה ובטיחות לשוק שהיה לא בטוח ולא חוקי, ויוצרים תעשייה חדשה שמציבה את ההגינות במרכז”.

בשיקגו, העיר הגדולה באילינוי, כמו גם בשאר הערים, חגגו רבים את כניסת שנת 2020 בעישון קנאביס חוקי. החל מהשעה 6 בבוקר נוצרו תורים ארוכים בכניסה לחנויות. בשעה 9 (שעון ארה”ב) החלו המכירות בפועל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר