מגלגל...

לא מחכה לישראל: גרמניה מתחילה לגדל קנאביס רפואי

שתי חברות קנדיות ואחת גרמנית זכו במכרז הממשלתי לגדל קנאביס רפואי בגרמניה. הגידול המקומי צפוי להוזיל משמעותית את המחיר בשוק הגרמני, שהסתמך עד כה רק על ייבוא מהולנד וקנדה.

שלוש חברות הקנאביס אפריה (Aphria), אורורה (Aurora) ודמקאן (Demecan) קיבלו אישור מממשלת גרמניה לגדל קנאביס רפואי במדינה ולספק אותו לשוק הגרמני – מהשווקים הגדולים בעולם לקנאביס רפואי.

מספר חברות ישראליות שהתמודדו גם הן במכרז למכירת קנאביס בגרמניה פרשו במעלה הדרך לאחר שהבינו כי תנאי הגידול והייצור אותם דורשים הגרמנים הופכים את העסק ללא כדאי כלכלית, כך לדבריהן.

בסופו של דבר חברת ‘אפריה’ הקנדית קיבלה 5 חלקות גידול מתוך ה-13 שהוקצו בינתיים, כך אישר מנכ”ל החברה בגרמניה הנדריק קנופ (Hendrik Knopp).

“זה צעד חשוב מאוד לקידום המטרה שלנו לספק קנאביס איכותי בגידול מקומי לשוק הגרמני”, אומר קנופ. עם זאת הוא מוסיף כי החברה תייבא גם פרחים ושמן מקנדה ומדנמרק כדי לעמוד בביקוש.

חברת ‘אורורה’ הקנדית קיבלה גם היא 5 חלקות גידול מממשלת גרמניה, וחברת ‘דמקאן’ הגרמנית, שגם היא שייכת לחברה קנדית בשם ‘קבוצת וויילנד’ (Wayland Group), קיבלה 3 חלקות גידול. החברות נבחרו בקפידה על ידי ממשלת גרמניה על פי סטנדרטים של תשתיות, איכות, אבטחה, ומחיר.

לחברות שהפסידו במכרז יש 10 ימים להגיש ערעור על ההחלטה, ואז ייחתמו באופן רשמי החוזים בין החברות המנצחות לממשלה הגרמנית. התוקף של החוזים יהיה 4 שנים מהקציר הראשון ולאחר החתימה החברות ייאלצו לספק את היבול הראשון שלהן תוך 18 חודשים.

שלושת החברות צפויות להפיק ביחד 2,600 ק”ג של קנאביס בכל שנה במהלך 4 השנים של החוזה.

גרמניה מתכוונת לאפשר ייבוא קנאביס ממדינות אחרות גם אחרי שיתחיל אצלה הגידול המקומי, אם כי ייתכן שהגידול המקומי יספיק כדי לענות על הביקוש במדינה.

בישראל, כאן חברות ציפו לייצא לגרמניה, הובילו עיכובים משמעותיים לדחייה של אישור היצוא, והוא נתקבל לבסוף בחודש שעבר. בפועל היצוא לא אמור להתחיל לפני שנת 2020.

המכרז שתוצאותיו פורסמו היום הוא השני שנערך בגרמניה לאחר שאת הקודם עצר בית המשפט בעקבות טענות משפטיות של אחת המתמודדות שלא נבחרה לבסוף. בסך הכל התמודדו 118 חברות על הרישיון הנכסף.

בתי המרקחת בגרמניה מכרו כ-2,845 קילוגרם של תפרחת קנאביס רפואי בשנת 2018, כך לפי דו”ח של מגזין Marijuana Business Daily. יותר מחצי מהקנאביס הרפואי יובא מהולנד, והיתר יובא מקנדה.

בגרמניה מקווים שהמעבר לגידול מקומי יוזיל את המחירים הגבוהים יחסית לקנאביס רפואי במדינה. לא לכל החולים הגרמנים יש ביטוח שמכסה את עלות הקנאביס הרפואי עבורם, ואלו שאין להם ביטוח צריכים לשלם כרגע כ-20 אירו (80.5 ש”ח) עבור גרם של תפרחת.

לעומת זאת החברות החדשות שזכו במכרז הוכיחו בעבר שהן יכולות לספק קנאביס רפואי איכותי במחירים נמוכים בהרבה. כך לדוגמא חברת ‘אורורה’ הקנדית זכתה ב-2018 במכרז לספק 100 קילוגרם קנאביס רפואי לאיטליה, בעלות של 3.2 אירו (13 ש”ח) לגרם בלבד. היא גם החברה היחידה בינתיים שקיבלה אישור לייצא קנאביס רפואי ללוקסמבורג, אותו היא סיפקה למדינה בעלות של 2.5 אירו (10 ש”ח) לגרם בלבד.

כך או כך המדיניות של ממשלת גרמניה כלפי קנאביס למטרות פנאי היא מתירנית ומקלה למדי כך שצרכנים רבים מגדלים קנאביס בביתם או רוכשים ממגדלים עצמאיים באופן די חופשי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר