טוען...

כצפוי: הכנסת דחתה את הצעת החוק ללגליזציה ברוב של 58 מול 38

58 מחברי הכנסת הצביעו נגד ורק 38 הצביעו בעד, והצעת חוק הלגליזציה נדחתה לפני מספר דקות בכנסת. התוצאה היתה צפויה מראש על רקע הגשתה על ידי האופוזיציה

חברי הכנסת דחו לפני מספר דקות את הצעת החוק ללגליזציה ברוב של 58 נגד מול 38 בעד. כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בתחילת השבוע, דחיית הצעת החוק היתה צפויה וידועה מראש גם למגישתה, ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה), לאחר שביום א’ הממשלה דחתה את ההצעה בועדת שרים לענייני חקיקה.

כזכור, המטרה של ח”כ השכל בהגשת הצעת החוק היתה מצד אחד להציג לציבור עשייה, ומצד שני לנסות “לבייש” את הח”כים בליכוד התומכים בלגליזציה וייאלצו להירשם כמי שהצביעו נגד עקב משמעת קואליציונית. ואכן, חברי כנסת רבים מהליכוד, התומכים בלגליזציה, הצביעו נגד.

לטענת השכל במליאה, “חברות ישראליות עוברות לפעול בחו”ל, בעלי חברות מתאבדים, וחברי הכנסת מצביעים נגד שרן השכל. איזה אינטרס יש לכם להצביע נגד לגליזציה? אתם הבטחתם את זה. יואב קיש, אמיר אוחנה, גלית דיסטל, ניר ברקת, אופיר אקוניס, אמרתם שתתמכו בלגליזציה. אמרתם שכשתחזרו לשלטון תעבירו את החוק, לאן נעלמתם?”

תוצאות ההצבעה על הצעת חוק הלגליזציה
תוצאות ההצבעה על הצעת חוק הלגליזציה, לפני מספר דקות בכנסת

טענותיה של השכל על מעבר של חברות ישראליות לפעילות בחו”ל והתאבדות של בעלי חברות, אינן נכונות. מנגד, טענותיה לגבי הבטחת קיש להעביר לגליזציה, הן אכן נכונות. קיש, שכיום הוא שר החינוך, סירב למסור תגובה לפרסום. ח”כ גוטליב מסרה כי אין היתכנות לאישור לגליזציה ולכן הגישה בעצמה הצעת חוק לביטול עבירת החזקת קנאביס לצריכה עצמית.

ח”כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), שהגיש הצעה דומה במקביל, אמר: “נראה שהממשלה היא אנטי ליברלית, קומוניסטית, פעם הליכוד אמר שהוא ליברל. כיום הקנאביס משמש 30% מאזרחי ישראל, רובם קונים אותו מעבריינים, שלא כחוק. יש הבנה שאפשר להשתמש, יש בעולם לגליזציה. מי זאת המדינה שתגיד לאדם מה לעשות אם לא פוגע באחר”.

עוד הוא הוסיף, “יש כיום רוב בעד לגליזציה בכנסת. אצטט את יו”ר הכנסת אוחנה. מאות מיליוני שקלים משקיעה ישראל ברדיפת האדם החופשי. עכשיו הוא אומר שזה לא בקונצנזוס, שאין הסכמה רחבה. הוא אומר שיש יותר אנשים שמתנגדים מאשר שתומכים. פעם אמר ‘ליגליזיישן טיים בייבי’. חבל שפיו ליבו והצבעתו אינם שווים”.

השר יצחק וסרלאוף (עוצמה יהודית) השיב: “הצעת חוק זו עוסקת בצריכת קנאביס לשימוש עצמי. במילים אחרות מדובר בהצעה לבצע לגליזציה. אבל, למיטב זכרוני הממשלה הקודמת (בראשות יש עתיד, מ”ק) לא העבירה אפילו קנאביס רפואי. אנו סבורים שבמדינת ישראל טרם בשלה העת לבצע מהלך כזה”.

הצעת החוק ביקשה להקים בישראל ענף לייצור ושיווק קנאביס חוקי, כולל מכירה בחנויות ייעודיות לבני 21 ומעלה, והתרת החזקת עד 50 גרם וגידול של עד 2 שתילים בבית לשימוש עצמי. הצעת החוק זהה הוגשה על ידי ח”כ השכל גם בכנסת הקודמת, וגם אז זה היה “לפרוטוקול בלבד” לאחר שכבר נודע על פירוק הממשלה.

“המסכות ירדו והשקרים מתגלים,” מסרה ח”כ השכל למגזין קנאביס בתחילת השבוע. “נתניהו, שהבטיח לגליזציה, ויואב קיש, שבכנסת הקודמת הבטיח שהם רק מתנגדים כי יעבירו את החוק כשיהיו בשלטון, הפילו היום את הצעת החוק ללגליזציה של קנאביס. מי שהבטיח לתמוך ולקדם את החוק בממשלה, שיקר לציבור וירק בפניו.”

מטעם הקואליציה הגישה כאמור לאחרונה חברת הקואליציה ח”כ טלי גוטליב הצעת חוק בנושא, אם כי לא להסדרת שוק חוקי ולגליזציה אלא רק לביטול עבירת השימוש העצמי בקנאביס. הצעת חוק זו טרם נידונה, אך גם לה, על פי הערכות בקואליציה, לא ידוע אם יש סיכוי גבוה להתקבל עקב התנגדות המפלגות הדתיות השמרניות בקואליציה.

כך או כך, נכון להיום ומאז אפריל 2022 עת אושרה אי הפללה, החזקת קנאביס לשימוש עצמי בישראל היא אמנם עדיין עבירה, אך נחשבת לעבירה מנהלית בלבד ולא פלילית, כל עוד מדובר בכמות המיועדת לשימוש עצמי. העונש בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי מחוץ לבית היא לכל היותר קנס כספי בסך 500 ש”ח.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר