טוען...

“צעד הצהרתי”: אושרה הצעת חוק ללגליזציה בועדת שרים

למרות שראשי הממשלה הודיעו אמש על פיזור הכנסת והליכה לבחירות, ביום ראשון צפויה לעלות הצעת חוק ללגליזציה לאישור ועדת השרים. מקורבים לח"כ שרן השכל, מגישת ההצעה, מסבירים כי מדובר ב"צעד הצהרתי" וכי מובן להם שאין סיכוי למימושה. במקביל, מחר עשויה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה הצעת חוק הקנאביס הרפואי, שכבר זכתה לכינוי "הצעת חוק תפלה"

למגזין קנאביס נודע כי למרות ההודעה אמש (ב’) על פיזור הכנסת והליכה צפויה לבחירות במהלך חודש אוקטובר 2022, צפויה ביום ראשון הקרוב (26.6) לעלות לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק ללגליזציה של קנאביס בישראל.

עדכון (26.6): ההצעה אושרה בועדת שרים וקבועה להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ביום ד’. עם זאת, סביר שהכנסת תפוזר עוד קודם לכן.

מדובר בהצעת חוק שהונחה על ידי ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) על שולחן הכנסת כבר לפני כשנה, עם הקמת הממשלה, אך לא קודמה מאז עקב התנגדות המפלגה האיסלאמית רע”מ החברה בקואליציה.

אם אכן תעלה הצעת החוק לאישור ועדת השרים ביום א’, ואם תאושר שם, היא תוכל אולי לעלות ביום רביעי לאחר מכן גם להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, אך גם אם זה יקרה – אין כמובן שום סיכוי שניתן יהיה להשלים את הליך החקיקה במלואו עוד לפני פיזור הכנסת, שכן מדובר בתהליך ארוך המורכב מקריאה טרומית, דיוני ועדה, קריאה ראשונה, דיונים נוספים וקריאה שנייה ושלישית.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס מסבירים היום מקורבים לח”כ השכל כי הסיבה להחלטה להעלות את הצעת החוק ללגליזציה לועדת שרים רק עכשיו כאשר אין שום סיכוי סביר לאישורה הינה “צעד הצהרתי”. כלומר, ח”כ השכל מנסה כנראה להראות לציבור שהיא תומכת בלגליזציה, גם אם בפועל לא קידמה זאת עד כה בממשלה הזו.

שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
שרן השכל, בתחילת החודש במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

על פי נוסח הצעת החוק הזו ללגליזציה, תוקם תעשיה לייצור ושיווק קנאביס ברישיון, כולל מכירה שלו בחנויות ייעודיות אך עבור אזרחים בגילי 21 ומעלה בלבד ועד 20 גרם בכל חנות לכל היותר. עוד על פי ההצעה, החזקה של עד 50 גרם קנאביס בבית לשימוש עצמי וגידול של עד 2 שתילי קנאביס תהיה מותרת..

כזכור, מפלגת תקווה חדשה הבטיחה לאשר לגליזציה בישראל בתוך שנה מהקמת הממשלה ואף חתמה על כך במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, אך לא עמדה בהבטחתה. למעט הנחת הצעת החוק על שולחן הכנסת, ההצעה אפילו לא עלתה לאישור ועדת שרים כאמור.

הלגליזציה של קנאביס בישראל היתה קרובה למימוש יותר דווקא בממשלה הקודמת בראשות נתניהו וגנץ, אז אושרה הצעת חוק ללגליזציה על ידי ועדת שרים לענייני חקיקה, ולאחר מכן גם בקריאה טרומית בכנסת. רגע לפני אישורה בקריאה ראשונה התפזרה הכנסת לבחירות שבסופן הוקמה “ממשלת השינוי” שהתחייבה לקדם לגליזציה אך כאמור לא עמדה בהבטחה.

גם חוק הקנאביס הרפואי “התפל” יעלה להצבעה

במקביל, כפי שכבר פורסם אתמול במגזין קנאביס לראשונה, מחר (ד’) מקווה ח”כ השכל להעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת את הצעת החוק שלה להסדרת ענף הקנאביס הרפואי.

מדובר בהצעת חוק שבענף מכנים אותה “תפלה”, זאת לאחר שהסעיפים המשמעותיים בה – אלו שהיו אמורים להביא לשינוי מהותי בהתנהלות של ענף הקנאביס הישראלי – הוסרו ממנה בלחץ איגודי הרופאים, התעשיינים והרוקחים. כמו כן הצעת החוק נקבעה לסוף סדר היום מחר כלומר יש סבירות שלא יספיקו להצביע עליה כלל.

גם אם הצעת החוק הזו אכן תעלה להצבעה לבסוף, אין סיכוי גדול שהיא תאושר, גם במקרה זה לאור התנגדות מפלגת רע”מ.

ח”כ השכל מקווה עם זאת שלאור העובדה שהוחלט שהכנסת מתפזרת, גורמים באופוזיציה, בעיקר במפלגת הליכוד, התומכים עקרונית בקנאביס רפואי, יצביעו בעד הצעת החוק מתוך הבנה שאין לכך משמעות אמיתית.

מטרת העלאת הצעת החוק לקנאביס רפואי להצבעה מחר היא לאפשר “דין רציפות” – הליך בכנסת שנועד לאפשר את קידומה של הצעת חוק שאושרה בקריאה הראשונה גם בכנסת הבאה לאחר הבחירות. דין רציפות חל רק על הצעות שאושרו בקריאה ראשונה ולא על הצעות שאושרו בקריאה טרומית בלבד.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר