מגלגל...

כמה עולה לגדל גראס בבית – והאם שווה להפוך את זה לעסק

עם תשלומים על חשמל, מים, זרעים, דשן, מנורות וציוד נוסף – האם גידול קנאביס בישראל זה עסק ריווחי?

המחסור החמור בשוק הקנאביס המקומי מאז התחיל היובש אי-שם בראשית שנת 2013, גרם להרבה צרכני קנאביס לחשוב על רעיון הגידול הביתי כאופציה אטרקטיבית לאספקה של צריכה עצמית – ואולי גם קצת מעבר…

בשנים האחרונות ניכר כי אנשים רבים קיבלו השראה מסדרות טלוויזיה כמו “העשב של השכן” וסרטי קולנוע כדוגמת “להציל את גרייס” או “החגיגה של פולט” המציגים דמויות אשר נקלעות לקשיים כלכליים ובלית ברירה הן מוצאות “ישועה פיננסית” באמצעות גידול גראס.

לפני מספר שבועות פרסמנו כאן במגזין כתבה המסקרת תופעה ארצית של סטודנטים אשר ממנים את שכר הלימוד שלהם בעזרת גידול והפצה של קנאביס, וברור לכל שזה לא רק סטודנטים: קשישים, צעירים, אמהות חד-הוריות, מורים ומורות, נהגי מוניות ולמעשה כל אזרח במדינה הזו שמתקשה לסגור את החודש עם המשכורת הנוכחית שלו יכול להיות מגדל קנאביס “פוטנציאלי”.

עד כאן הכל טוב ויפה, אבל ידוע שבשביל לגדל קנאביס בבית זקוקים לציוד מיוחד, להרבה מים וכמובן לצריכת חשמל גבוהה – אז האם ההשקעה הזו בכלל משתלמת?

לא לפחד מחשבון החשמל

על-מנת שנוכל לענות על השאלה הזו צריך פשוט מאוד לבדוק את שלל ההוצאות השוטפות והחד-פעמיות גם יחד ולהשוות עם ערך היבול הסופי, קלי קלות:

גם זה בטח יעניין אותך

על-פי אתר חברת החשמל המחיר לקילו-וואט (1000w) יהיה 0.6 שקלים חדשים.

לצורך העניין לקחנו חדר גידול סטנדרטי עם הציוד הבא:

מנורת HPS 400w
מפוח 24w
מאוורר קליפס 25w

בשלב הצמיחה (לשלב הפריחה נגיע מיד), המנורה תדלוק 18 שעות ביום:
400w כפול 18 שעות ביום יוצא 7200w. נחלק ב-1000 (כי התעריף מתייחס לצריכה של 1000 וואט) וקיבלנו כמובן 7.2, כעת נכפיל את הסכום הזה בתעריף החשמל עצמו שהוא כאמור 0.6 – כך יוצא שעלות השימוש במנורה אחת בשלב הצמיחה, תהיה קצת יותר מ-4 שקלים ביום. אם נוסיף את המאוורר והמפוח אפשר לעגל את הסכום לחמישה שקלים חדשים ביום.

מאה שקל לגרם קנאביס
המחיר הממוצע בשוק: 100 ש”ח. לגרם.

נניח ששלב הצמיחה נמשך כחודשיים (נדיר, ברוב המקרים מכניסים את הצמח לשלב פריחה הרבה לפני) – ויצא שעלות החשמל עבור חדר הגידול לכל אורך שלב הצמיחה יהיה: 300 שקלים לחודשיים.

בשלב הפריחה עלות החשמל יורדת עוד יותר מאחר שמחזור האור מצטמצם ל-12 שעות אור בלבד, כך שעם אותו חישוב דומה יעלה לנו יום בחדר הפריחה כ-3 שקלים, כפול חדשיים פריחה שווה פחות מ-200 ש”ח עבור חודשיים.

סך הכל סיכום ביניים עבור עלות החשמל לגידול סטנדרטי למשך ארבעה חודשים: 500 שקלים. לא נורא בכלל.

מים מים בששון

לא מעט רעש נעשה סביב נושא המים בישראל בשנים האחרונות. כיום התעריף עבור מטר מעוקב נע בין 10 ל-15 שקלים, זה אולי לא זול – אבל בטוח לא משהו שישבור את כל מי שמעוניין לגדל צמח בבית. כדאי לזכור שמקלחת אחת שלנו במים זורמים יכולה לבזבז יותר מים מאשר מספר השקיות לצמח.

בכל מקרה, החלטנו לפרגן לרשות המים ולשלם להם עוד 70 שקלים עבור כל חודש גידול – משמע שעלות המים עבור ארבעה חודשי גידול תהיה 280 ש”ח. בוטנים…

סיכום ביניים קצר מראה לנו שעיקר ההוצאות השוטפות לארבעה חודשי גידול יעלו 500 ש”ח לחשמל + 280 ש”ח למים = 780 ש”ח.

אגב, אם אתם חוששים משיתוף הפעולה בין המשטרה לחברת החשמל, ניתן להניח שאלו שצריכים לדאוג במקרה כזה הם אולי המגדלים המסחריים שעושים זאת בוילות ענקיות, ולא המגדל הביתי עם מספר העציצים בארון.

ציוד הגידול

גידול קנאביס דורש ציוד עבור חדר הגידול עצמו ועבור טיפוח ותחזוקת הצמח.

חדר גידול סטנדרטי: שני עציצים, מנורה, מאוור ומפוח
חדר גידול סטנדרטי: שני עציצים, מנורה, מאוור ומפוח
הציוד בחדר הגידול יכלול כאמור:

– מנורת HPS 400w – 700 ₪
– מאוורר קליפס – 100 ₪
– מפוח 24w – 400 ₪
– שרשור – 30 ₪
– שני דליים 25 ליטר – 60 ₪.

הציוד עבור תחזוק הצמח יכלול:

– אדמה 50 ליטר – 40 ₪
– דשן צמיחה ודשן פריחה בסיסיים – 160 ₪
– ערכה לבדיקת חומציות – 40 ₪
– מוריד חומציות – 90 ₪

סך הכל הוצאה על ציוד: 1620 ₪.

נוסיף אליהם את ה-780 ₪ עבור ההוצאות השוטפות, עוד 300 ₪ עבור רכישה של זרעים איכותיים (לאחר מכן אין צורך ברכישת זרעים נוספת מכיוון שאפשר פשוט לקחת ייחורים) וקיבלנו יחד 2700 ₪ עבור כל ההוצאות של הרצת חדר גידול סטנדרטי למשך ארבעה חודשים.

האם זה משתלם?

בפרק זמן של ארבעה חודשי גידול של שני עציצים תחת נורת HPS 400w ניתן לקצור יבול שנע בין 50 גרם ל-200 גרם ירוק משובח, תלוי בזן, בתנאי הגידול ובהשקעה של המגדל עצמו. התמחור של 50 גרם קנאביס בשוק המקומי על פי “המחירון” – 5000 ₪.

ראו עוד: איך לעשות כסף מסחר בסמים – לצפייה ישירה

זאת אומרת שגם אם הצלחנו להפיק יבול מינימלי של 25 גרם לצמח עדיין כמעט והכפלנו את ההשקעה שלנו. במחזור הגידול הבא הרווח יהיה אפילו גדול עוד יותר מכיוון שאין צורך בהוצאות חוזרות על חלק גדול מהציוד.

כשמסתכלים על החשבון הסופי אין בכלל מקום לטעויות: גידול קנאביס בבית במדינת ישראל של 2014 משתלם יותר מאי-פעם, רק אסור לשכוח שכאשר לא נוהגים בזהירות עלולים להגיע למצב שבו נאלצים להוסיף לחשבון “הוצאה לא מוכרת” בדמות עו”ד פלילי, לכן רבותי – הישמרו לכם! (לא יזיק לקרוא את “המדריך להתחמקות מתמנונים“).

ולשאלה שבכותרת – האם שווה להפוך את זה לעסק? יש מצב

ראו עוד: יש כיוון? 8 סוגים של סוחרי סמים טיפוסיים
ראו עוד: זני הקנאביס האהובים ביותר על המגדלים הישראלים


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר