בעקבות הנחיית המשטרה: יותר ישראלים מגדלים קנאביס במרפסת

ההנחיה החדשה של המשטרה על כך שגידול עציץ קנאביס או שניים במרפסת ללא ציוד יעודי משוכלל יחשב כשימוש עצמי בלבד, מובילה כעת עם בוא האביב לכך שישראלים רבים שותלים זרע או שניים של קנאביס באדנית בציפיה לתוצרת לאחר מספר חודשים.

בחודש נובמבר אשתקד חשף מגזין קנאביס לראשונה הנחייה סודית חדשה שניסח ראש מחלקת התביעות של המשטרה, לפיה גידול קנאביס במרפסת ללא ציוד יעודי משוכלל, יחשב מבחינתם לשימוש עצמי בלבד.

משמעות הדבר היא שהענישה כנגד מי שייתפס מגדל צמח או שניים תחת אור השמש, ללא רשימת ציוד יעודי, אוהל גידול, תאורה מיוחדת ושאר שיפורים ושדרוגים מחנויות גידול ייעודיות, תהיה קלה בהרבה והדבר לא יחשב לעבירת “גידול סם מסוכן” או “סחר בסם מסוכן”.

כעת, כשהגיע האביב – המועד המועדף לזריעה – החלו ישראלים רבים “לנצל” את המצב החדש ולגדל עציץ קנאביס קטן או שניים באדנית, על החלון, בפינת המרפסת או על הגג.

שוחחנו עם כמה מהם, שמספרים כי לאור דיווחים על התמקדות המשטרה באלו המגדלים קנאביס למטרות מסחריות והקלה באכיפה נגד שימוש עצמי, הם מעדיפים לגדל עציץ קנאביס ולא לשלם על התוצרת מחירים מופקעים בשוק השחור.

גם זה בטח יעניין אותך
גידול עציץ קנאביס במרפסת
העציץ של אור

סיבה נוספת שמציינים אחדים מהם, אלו המחזיקים ברישיון קנאביס רפואי, היא העלייה הצפויה במחירי הקנאביס הרפואי והניסיון של משרד הבריאות להפסיק שימוש בתפרחות קנאביס, עם המעבר למכירת התוצרת בבתי מרקחת.

“אני מחזיק ברישיון קנאביס רפואי ל-50 גרם בחודש, כלומר אני אצטרך לשלם כפול עם המעבר למכירה בבתי מרקחת,” אומר אור, מטופל בקנאביס רפואי ברישיון, שספג תקיפת יונים שנישנשו לו את הצמח ובתגובה שם כמה טושים מפלסטיק כדי להרחיקן. “אני לא מבין גדול בגידול קנאביס, אבל החלטתי פשוט לשתול באדנית ובתקווה שבסוף התהליך יצא משהו”.

ניצן, מצפון הארץ, מעידה כי העונש הקל כנגד שימוש עצמי הביא גם אותה לזרוק כמה זרעים באדנית על גג הבית. “ליד הנענע והפטרוזיליה, החסה והבצל ירוק, גדלים להם 2 עציצים קטנים שזרעתי. אני לא משתמשת ביותר מדי דשנים – מה שיוצא יוצא, טרי ובריא ופשוט,” היא מספרת. “את העלים מהקציר אני מבשלת בבסיס שומני ומשתמשת לצריכה או למריחה חיצונית על העור”.

גידול עציץ קנאביס במרפסת
העציצים של ניצן

אחד השתילים של ניצן הוא זן קנאביס רגיל, נקבי, שיביא תוצרת כנראה רק לאחר כ-4 חודשים עם סיום שלבי הצמיחה והפריחה. הזן השני הוא זן אוטומטי, כלומר כזה ש”הונדס” באופן טבעי לסיים את כל תהליך הגדילה בתוך חודשיים וחצי עד שלושה בלבד.

“עכשיו זה זמן מצוין לשתול את הקנאביס,” היא מסבירה. “יש ימים ארוכים עם הרבה אור, רק חשוב לשים לב שהצמח לא מוסתר מדי מהשמש. חשוב גם לתת לצמח מספיק מים, אבל להמתין אחרי ההשקייה עד שהאדמה מתייבשת, ורק אז להשקות שוב – כי המחזוריות של ההשקיה והייבוש היא חשובה במיוחד”.

“ההנחיה הזאת גרמה לי להבין שזה לא נורא כל כך, אז אמרתי יאללה, נשים עציץ,” אומרת גליה מתל אביב. “שמתי זרע וקצת מים והנחתי את העציץ על אדן החלון, זה די פשוט ועכשיו נחכה ונראה מה יצא”.

גליה מזהירה גם את מי מבין המגדלים לעתיד שמחזיק חתול בבית, לשים לב שחתולים מאוד אוהבים ללעוס עלים של קנאביס. “יש הרבה דיווחים של אנשים שהחתול אכל להם את הצמח, אז לשים לב לזה,” היא אומרת.

גידול עציץ קנאביס במרפסת
העציץ של גליה

יוסי מאזור הדרום מגדל גם הוא שני עציצים במרפסת וממליץ לקוראים להיזהר ממזיקים, בעיקר חשופיות וברחשים, לשמור על עציצים נמוכים שלא יבלטו מדי ולגדל ליד עציצים אחרים באדניות נפרדות בשביל ההסוואה.

עוד מציע יוסי “לשתול את הפרחים הסגולים האלה שיש להם ריח זהה לזה של קנאביס ושאמורים להרחיק יתושים, ככה אם שכן שואל מסבירים לו שזה מהפרחים האלה” – הוא מתכוון כמובן לצמחי ‘פלקטרנתוס‘.

גידול עציץ קנאביס במרפסת
העציץ של יוסי

לילך מתל אביב התחילה לאחרונה מחזור שני של גידול קנאביס על אדן החלון, אחרי שבפעם הקודמת, הראשונה, הצליחה להפיק לעצמה 32 גרם קנאביס בתוך כמה חודשים. “אין ספק שההנחיה החדשה מרגיעה קצת ופותרת חשש מפני מה שעלול לקרות במקרה הגרוע ביותר,” היא אומרת.

דנה ממרכז הארץ מדגישה שבגידול חוץ אחד הפקטורים הקריטיים הוא מועד הזריעה. “היות שהצמח צריך אור וחום, נעדיף לשתול אותו באביב או ממש בתחילת הקיץ,” היא מסבירה. “רוב המגדלים הביתיים מתחילים מזרע שקיבלו מחבר או שמצאו בקססה והזרעים יהיו רגילים, אבל ניתן לרכוש זרעים לצמחים ‘אוטומטיים’ שעבורם אין חשיבות גדולה לכמות האור או לעונה.”

דנה גם מספקת כמה טיפים חשובים מניסיונה: “לגבי ההנבטה – זה ממש כמו שעשינו בגן: מניחים את הזרעון על מצע של צמר גפן רטוב במקום חשוך עד שיוצא נבט לבן, זריעה – לתוך ג’יפי כשהנבט הלבן לכיוון מטה ולכסות באדמה שמסביב אבל לא באופן שיחנוק את הזרע. מומלץ להטביל את התחתית במאיץ שורשים להשאיר בקופסה סגורה (על חומר שיתן מספיק ספייס לשורשים לצמוח) במקום מואר (פלורוסנט סבבה בשלב הזה) ולרסס במים מדי כמה ימים כדי לשמור על לחות. לאחר כמה ימים השורשים יציצו מבעד לג’יפי והנבט יצמח לגובה.”

“השלב הבא הוא העברה לעציץ גדול יותר,” היא מדגישה. “העציץ חייב להיות מנוקב בתחתית כדי לאפשר למים העודפים בהשקיה לצאת. ממליצה על אדמה הידרופונית-קוקוס. חשוב להעביר בעדינות. צמיחה: תקופה בת חודש וחצי-חודשיים בה הצמח מפתח שורשים, גזע וענפים. תאורה: הטבע הנדיב והשמש המבורכת. השקייה: זו בגדול תורה שלמה אבל הדרך הפשוטה היא פשוט לא להשקות כשעוד לא הגיע הזמן ולהשקות מכל הלב כשצריך. חשוב לשמור על מחזוריות לחלוח/יובש לאורך הדרך. ניקוז מים: לוודא שיש חורים בתחתית כדי שהמים המיותרים לא יעשו ריקבון ויהרגו את הצמח. אוורור: הצמח צריך סירקולציה טובה של אוויר לכן רצוי להניח אותו במקום פתוח יחסית אבל לא חשוף לרוחות חזקות. במידה ואתם גרים במקום לח מאוד והאוויר ‘עומד’, רצוי להניח מאוורר קטן בעוצמה שנראה את העלים קצת זזים. לדאוג שהרוח לא חזקה מדי אלא רק מאווררת. פריחה: תקופה בת חודשיים בערך, במהלכה קורה הקסם והפרחים יוצאים. בתקופה הזו רצוי מאוד שבשעות הלילה החושך יהיה מוחלט, לכן נניח את הצמח רחוק מאזור שיש בו תאורת רחוב או מנורה במרפסת (האור עלול לבלבל את הצמח שעלול לחטוף הלם ולהיהרס).

גידול עציץ קנאביס במרפסת
העציצים של לילך

“בשלב די התחלתי הצמח יפתח ‘איברי מין’, כלומר לנקבות יצמחו שיערות לבנות וירוקות ב’בית השחי’ של הענפים, בעוד לזכרים יצמחו אשכולות (אשכים/בולבולים). את הזכרים רצוי לזרוק כי לא יצאו מהם פרחים והם מסכנים כל צמח נקבה שנמצא באזור. אם ניתן לזכר להפרות את הנקבה היא לא תשקיע בפרחים אלא ב’דור העתיד’ ותייצר עוד זרעים. קציר: כשהשיערות הלבנבנות על הפרח הופכות לזהובות, זה הזמן לקטוף את הפרחים. מורידים את העלים הגדולים, ועם מספריים גוזרים את הקצוות (ממש השפיצים) של העלים המבצבצים מהפרח כדי שיתקפלו פנימה ויתאחדו עם הצמח. מהשאריות אפשר להכין שמן. ייבוש: לתלות את הצמחים על חוט או על רשת המיועדת לכך במשך שבוע בחדר חשוך. טיפ: מומלץ להשתמש בחומרי דישון (ממליצה במיוחד על ביו-נובה) אבל זה לא חובה. גם מים נקיים עושים את העבודה”.

ראו עוד:
גידול קנאביס: 10 דברים שאסור לשכוח
גידול מריחואנה בחצר – 12 טיפים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר