יוניבו מכחישה יחסי מרות בחברה ולמה יו”ר אינטליקנה עזב

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: יו”ר אינטליקנה דורון בירגר עזב את החברה; מנכל”ית קאנומד קיבלה צ’ופר למרות התנגדות מבפנים; יוניבו לא מכחישה קשר בינאישי בין מנכ”ל החברה למי שהיתה עד לאחרונה סמנכ”לית הכספים וקיבלה מענקים יוצאי דופן אך מכחישה שהתקיימו יחסי מרות; קנאשור השלימה את רכישת בית מרקחת שחר ברנדיס בתל אביב שיקרא מעתה קנאשור פארמסי ועוד.

רוב בעלי מניות המיעוט בקאנומד התנגדו לצ’ופר למנכ”לית עומר, וגם – למה הוסתר המינוי של הדירקטור זילבר?

חברת קאנומד (Cannomed) פרסמה השבוע דיווח גנרי שעסק ב”תוצאות אסיפה”, אך מעיון בפרטים מתגלה סיפור לא בלתי-מעניין. במסגרת האסיפה, עלתה לדיון סוגיית מתן האופציות למנכ”לית החברה, רונית עומר, שאמורה לקבל מקאנומד אופציות בחינם שהמירות לכ-0.52% ממניות קאנומד במחיר מימוש של כ-50 אגורות (41% מעל מחיר המניה בבורסה נכון למועד כתיבת שורות אלו).

מצד אחד, וכפי שציינו כאן בעבר כשהנושא עלה לראשונה לדיון בחברה, מדובר במחיר מימוש גבוה ביחס למחיר המניה בבורסה, כלומר הוא דורש מעומר להצליח להעלות את שווי פעילות החברה באופן משמעותי על מנת לראות רווחים משמעותיים מהאופציות. מצד שני – יש שיטענו שבכל מקרה לא מגיע להנהלת החברה תגמול שכזה לאחר ירידה של כ-50% בשווי המניה בשנה האחרונה.

מבין בעלי מניות המיעוט שאינם בעלי עניין בהצבעה, כלומר כלל בעלי המניות מלבד בעלי השליטה בחברה – האחים מנור וכפיר גינדי ועורכי הדין חגית ויינשטוק ודודו זהבי כמו גם עומר עצמה שמנועה מלהצביע בנושאים הקשורים אליה – לא פחות מ-85% מבעלי המניות התנגדו להצעה. מדובר ללא ספק התנגדות מפתיעה ומוחצת למהלך. למרות זאת, ההצעה עברה את האסיפה בהצלחה שכן הקול של האחים גינדי נספר במסגרת האסיפה.

במקביל, בהצבעה אחרת שעסקה במינוי של מוטי זילבר לדירקטור בחברה שאמור לקבל כ-25,000 שקל עבור חצי משרה בלבד ושאמור להיות כמעין אחראי הפיתוח העסקי של החברה למרות שלא ברור מה הניסיון שלו בענף הקנאביס, הגדילה החברה לעשות ולא פרסמה את תוצאות ההצבעה, דבר חריג למדי ולא מובן.

יוניבו אינה מכחישה קיומו של קשר אישי בין מנכ”ל החברה ביטון לסמנכ”לית הכספים לשעבר עטר, אך טוענת שלא היו יחסי מרות

בהמשך לדיווח בשבוע שעבר, חברת יוניבו (Univo) לא מכחישה למעשה במשתמע כי ישנם יחסים בינאישיים בין מנכ”ל החברה ובעל המניות הגדול ביותר גולן ביטון לבין סמנכ”לית הכספים לשעבר מורן עטר. כזכור, בשבוע שעבר עלתה שאלה מדוע עטר קיבלה על פי דיווח החברה מענקים שיש מי שיגדירו אותם “חריגים”, שכן מדובר במענקים הגבוהים ביותר שקיבל סמנכ”ל כספים כלשהו בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסה וכן היא היחידה מבין מנהלי יוניבו למעט המנכ”ל שרשומה כמי שקיבלה מענק.

אם היחסים הבינאישיים בין השניים התנהלו בזמן שעטר היתה בתפקיד סמנכ”לית הכספים, עם או בלי קשר למענקים יוצאי הדופן שהיא קיבלה, הרי שמדובר לכאורה במה שנקרא “יחסי מרות” – דבר שהוא לרוב אסור, בעיקר כאשר מדובר בכפיפות תפקידים ישירה, אלא אם הדבר נעשה בשקיפות ובכפוף לאישור הדירקטוריון, שככל הידוע לא ניתן, או לפחות לא פורסם לציבור המשקיעים.

החברה סירבה להגיב לפניית מגזין קנאביס בשאלה האם הדירקטוריון ידע או אישר את הדבר, אך כן טענה בתגובה שעטר, שנכון לדוח הכספי עובדת בחברה ב-20% משרה לאחר שעזבה את תפקיד סמנכ”לית הכספים בדצמבר 2021, כבר לא עובדת בחברה החל מ-1.4.22. אין לכך אישוש רשמי שכן החברה לא דיווחה על כך לבורסה, אך מתגובת יוניבו משתמע כי לטענתה הקשר האישי בין השניים החל רק לאחר העזיבה של עטר. כמו כן החברה טוענת שהיא אמנם דיווחה על מתן מענקים, אך שלא נתנה אותם בפועל.

“מורן עטר אינה עובדת החברה,” נמסר. “היא סיימה את תפקידה כסמנכ”לית הכספים ב-1.1.22 והשלימה 3 חודשים נוספים בהיקף של 20 אחוז משרה עד להשלמת הדוח השנתי ל-2021. בעת ששימשה כעובדת החברה, לא התקיימו יחסים בין-אישיים בינה לבין מנכ”ל החברה. המענקים עבור שנת 2021 נרשמו בספרים בהתאם לתקנות החשבונאות. בפועל, החברה לא חילקה מענקים לאף אחד מעובדיה לרבות מנכ”ל החברה”.

קנאשור משלימה את רכישת בית המרקחת ומשנה את שמו, ועוד בכירים בחברה עוזבים

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על כך שהשלימה את רכישת בית המרקחת בתל אביב במסגרת הסכם רכישה עליו דיווחה לראשונה לפני יותר מחצי שנה, בחודש אוקטובר 2021. במסגרת הרכישה שילמה החברה כ-1.05 מיליון שקל במזומן עבור כלל המניות של בית המרקחת.

בדיווח השבוע חשפה החברה את השם של בית המרקחת שקנתה, בית מרקחת שחר ברנדיס (שבינתיים שונה שמו לבית מרקחת קנאשור פארמסי) – אך לא פירטה נתונים בקשר למכירות או לרווחים שלו – נתון שהוא חשוב מאוד בדיווח שכזה שכן המחיר הנמוך למדי בהשוואה לשאר העסקאות שבוצעו בשנים האחרונות לרכישת בתי מרקחת בתחום הקנאביס עלול לעורר אי אלו תהיות.

בנוסף דיווחה השבוע קנאשור על עזיבתה של דנה מרום, שהייתה המשנה למנכ”ל וסמנכ”לית התפעול של החברה ונחשבה לאחת ממובילות החברה, עוד בתקופה של המנכ”ל הקודם רן עמיר. במקביל, החברה דווקא לא דיווחה על עזיבה נוספת של מנהלת השיווק והמכירות של החברה, נטע קורן, שנאלצה גם היא לעזוב ובמקומה מונתה לתפקיד ג’ניפר כהן-דבש.

מדובר בעוד התפטרות “לאוסף”, מבין רשימת התפטרויות שקצרה היריעה מלהכיל, בה בין היתר: מנכ”ל החברה לשעבר רן עמיר, סמנכ”לית המחקר ופיתוח הדיל עוננאללה, סמנכ”ל הכספים עדי נויפלד (במקומו מונה איתן זלבסקי), יו”ר החברה לשעבר האלוף במילואים עידו נחושתן (במקומו מונה המנכ”ל ניר פלס, שאותו החליפה בתפקיד עדה בר-קמה) וכן הדח”ציות טל רוה ומירב דודק שכהונתן הסתיימה בלי שחודשה.

כל העזיבות האלו אגב התרחשו רק בשנה האחרונה. החברה אמנם פרסמה אותן תחת סעיף “התפטרות” ולא “פיטורין” אך מכיוון שמדובר במה שנראה כמו מהלך רוחבי להחלפת כל שדרת הניהול בחברה, סביר שמדובר בהחלטה של החברה ולא בהכרח בבחירה של העובדים לעזוב.

ברקע התכנון לשנות פעילות: יו”ר אינטליקנה עוזב את החברה

לאחר ההחלטה של חברת אינטליקנה (Intelicanna) לנסות לאתר פעילות אפשרית שאינה בתחום הקנאביס למיזוג לתוך החברה, וכן בחינה של גיוס כסף באמצעות הנפקה לצורך ביצוע המיזוג, השבוע דווח כי יושב ראש הדירקטוריון של החברה, דורון בירגר, סיים את תפקידו בחברה ולא ידוע בינתיים מי אמור להחליפו.

בירגר היה כזכור מי שהחליף בתפקיד היו”ר את יונה לוי (המחזיק כ-23.9% ממניות החברה), שהיה בעל השליטה בעבר אך לאחר מאבק עם שותפו, בעל השליטה הנוכחי אורי וייס (מחזיק כ-30.79% מהחברה) ונחשב כמי “שאייש את העמדה” עבור וייס. כאמור, סיבת אי חידוש הכהונה שלו ועזיבתו אינה ברורה ולא פורטה בדיווח של החברה לבורסה. בירגר עצמו גם כן העדיף לא לפרט לגבי סיבת עזיבתו, לדבריו “לא מסיבה שיש לציבור עניין בה”.

נקסטייג’ ממנה אחראי על הפיתוח לחברת הפסיכדליה שלה

חברת נקסטייג’ (Nextage) הנסחרת בבורסה ועוסקת במחקר ופיתוח של מוצרים מבוססי רכיבי קנאביס וכן מוצרים המבוססים על פטריות פסילוסיבין, דיווחה השבוע על מינויו של ד”ר אליהו ברקוביץ לתפקיד “סמנכ”ל מדע” בחברת IMIO LIFE מנס ציונה שהינה חברת בת של נקסטייג’.

נקסטייג’ לא פרסמה פרטים נוספים על אחוז המשרה שצפוי לעבוד בה ד”ר ברקוביץ או על שכרו, אך יתכן מאוד שהמינוי הזה בא לצורך “השלמת החסר” שהשאיר סמנכ”ל הטכנולוגיות של החברה, טל חסון, שעזב לפני מספר שבועות. בכל מקרה, המהלך יכול להעיד על כוונתה של נקסטייג’ “להתניע” את פעילות הפסיכדליה שלה באמצעות כוח אדם ייעודי.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 25.98%+
 • קנאשור – 3.98%+
 • טוגדר – 1.04%-
 • תיקון עולם קנביט – 1.37%-
 • יוניבו – 1.67%-
 • נקסטייג’ – 3.41%-
 • שיח מדיקל – 3.76%-
 • פנאקסיה – 3.78%-
 • אינטרקיור – 4.56%-
 • עמיר שיווק – 5.52%-
 • קנבוטק – 6.27%-
 • אינטליקנה – 7.02%-
 • איי אמ סי – 7.83%-
 • פארמוקן – 8.02%-
 • וונטייז – 17.45%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר