טוען...

בחירות בניו זילנד: ראשת הממשלה מנצחת, משאל-עם על לגליזציה

מיליוני תושבי ניו זילנד שלשלו בשעות האחרונות פתק עם שמה של אחת משתי המועמדות לראשות הממשלה, ופתק נוסף "בעד" או "נגד" לגליזציה מלאה של קנאביס, כלומר הסדרת שוק קנאביס חוקי ומפוקח למבוגרים. ראשת הממשלה הנוכחית צפויה לנצח, וכך גם הלגליזציה.

בשעה זו מסתיים יום הבחירות בניו זילנד, במהלכו הצביעו רבים מ-5 מיליון תושבי המדינה בשאלה מי יהיה ראש הממשלה הבא. על פי תוצאות אמת ראשוניות מסתמן כי ראשת הממשלה הנוכחית, ג’סינדה ארדרן (Jacinda Ardern), צפויה לזכות בניצחון מוחץ.

אך מה שמעניין במיוחד בבחירות בניו זילנד השנה, הוא שבמקביל לפתק לראשות הממשלה משלשלים המצביעים פתק “בעד” או “נגד” הצעת חוק להסדרת שוק קנאביס חוקי ומפוקח למבוגרים, לגליזציה מלאה, כולל שימוש ומסחר חוקי ופתיחת חנויות.

נכון לשעה זו (21:00 שעון ניו זילנד) מובילה מפלגת ה’לייבור’ של ארדרן בפער עצום עם כ-50% מהקולות, בעוד המועמדת נגדה, המפלגה הלאומית, עם 26% בלבד. הסקרים ניבאו ניצחון מוחץ למי שזכתה בעולם לתואר “ראשת הממשלה שניצחה את הקורונה“.

תוצאות האמת בשאלת ראש הממשלה יגיעו כבר בשעות הקרובות, אך תוצאות משאל העם על לגליזציה יחשפו רק בעוד כשבועיים, בסוף החודש, 30.10. על פי הסקרים נראה שהניצחון של תומכי הלגליזציה מובטח (54%), אך כמובן שיש להמתין לתוצאות האמת.

שלטי תמיכה בהצעת החוק ללגליזציה ניו זילנד 2020 (צילום: Mark Baker/AP)
שלטי תמיכה בהצעת החוק ללגליזציה בניו זילנד 2020 (צילום: Mark Baker/AP)

אם יאושר נוסח החוק יוכלו בני ובנות 20 ומעלה להחזיק ברשותם עד 14 גרם תפרחת קנאביס מיובשת, 70 גרם תפרחת קנאביס טרייה, 2 צמחי קנאביס, 14 זרעי קנאביס, 210 גרם של ‘אדיבלס’ (Edibles), וכן 980 גרם שמן ו-3.5 גרם מיצוי – הכל לשימוש עצמי בלבד.

טיוטת החוק מדגישה עוד כי יהיה מותר לשאת את הכמות המקסימלית של מוצר אחד בלבד ולא יותר, לדוגמא 14 גרם תפרחת או 210 גרם של אדיבלס, אך לא את שניהם בו זמנית. צעירים מתחת לגיל 20 יקבלו קנס וישלחו לטיפול אך לא יפתח להם תיק פלילי.

צריכת קנאביס תהיה מותרת רק בבתים פרטיים או במקומות שקיבלו רישיון לכך, מה שמשאיר אופציה ל’קופי שופס’ ייעודיים למעשני קנאביס בהמשך. הצעת החוק מחייבת כמובן השקעת חלק מרווחי המיסים מקנאביס בחינוך, הסברה ותכניות טיפול.

בעימות הרשמי שנערך בחודש שעבר בין ארדרן למועמדת המפלגה היריבה ג’ודית’ קולינס המתנגדת ללגליזציה, הודתה ראשת הממשלה כי צרכה קנאביס בצעירותה אך העדיפה לא לומר האם היא תומכת בלגליזציה, לדבריה כדי לא להשפיע על הבוחרים.

אם אכן תאושר כצפוי היוזמה ללגליזציה בניו זילנד, היא תהפוך למדינה השלישית בעולם שעושה זאת באופן מלא ורשמי, אחרי אורוגוואי וקנדה (לא כולל 11 מדינות בארה”ב). אליהן צפויות להצטרף בקרוב גם מקסיקו, לוקסמבורג, ואולי גם ישראל.

עדכון (30.10): למרות הציפיות, ולמרות הסקרים, 53% מהמצביעים הצביעו ‘נגד’ הצעת החוק ללגליזציה. כל הפרטים כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר