חשש לאי-סדרים: למה יוניבו העבירה הקצאת קרקע לבעלות המנכ”ל

תחקיר מגזין קנאביס: חברת הקנאביס "יוניבו" העבירה את הזכאות על קרקע שהוקצתה לחברה-בת שלה על ידי המדינה בפטור ממכרז לצורך הקמת מפעל קנאביס, לרשותה של חברה פרטית שבבעלות מנכ"ל ובעל השליטה בחברה גולן ביטון, רק כדי שהוא ישכיר אותה בחזרה ליוניבו, וזאת לכאורה מבלי לקבל את אישור המשקיעים

רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) אישרה בקשה להקצאת קרקע ברחוב הצורף שבאזור התעשיה של אשקלון, בעבור כ-6 מיליון שקלים ובפטור ממכרז, עבור חברת יו.אן.וי מדיסין (UNV Medicine), שהינה חברה-בת של חברת הקנאביס הציבורית יוניבו (Univo), הנסחרת בבורסה בשווי כ-35 מיליון ש”ח ושבראשה עומד רה”מ לשעבר אהוד אולמרט.

הקרקע הוקצתה על ידי רמ”י לחברת יו.אן.וי באישור משרד הכלכלה ולאחר שניתן גם אישור משרד האוצר, וזאת על בסיס בקשה שהגישה יו.אן.וי, כנראה באמצעות בעל המניות הגדול ביוניבו (22.7%) והמנכ”ל שלה, גולן ביטון, תוך הצהרה כי מטרת רכישת הקרקע היא הקמת מפעל קנאביס רפואי. הקרקע נמצאת באותו אזור תעשייה, מרחק כמה רחובות, מהמפעל הנוכחי שמפעילה יוניבו ברחוב החרש 20, אותו היא שוכרת כיום מגורם אחר בתמורה לכ-25,000 שקלים בחודש.

לצורך רכישת הקרקע ברחוב החלוץ לטובת הקמת מפעל הקנאביס שלה, ביקשה וקיבלה יו.אן.וי פטור ממכרז, בין היתר משום שהציגה לרשויות תכנית להקמת מפעל העוסק בתחום התרופות. על פי נהלי משרד הכלכלה, האחראי על מתן אישורים לפטור ממכרז, מפעל המייצר תרופות מכל סוג, זוכה לניקוד מלא באמות המידה לזכייה בפטור כזה. כלומר, אלמלא היה מדובר בהקמת מפעל קנאביס ואלמלא הבקשה היתה מוגשת על ידי חברה העוסקת בתחום זה, ייתכן ולא היה ניתן לחברה פטור ממכרז וייתכן שיוניבו באמצעות חברת-הבת יו.אן.וי, לא היתה זוכה בזכאות לקרקע.

אך הפלא ופלא, לאחר שיו.אן.וי קיבלה את הפטור ממכרז, הוגשה למשרד הכלכלה בשלב כלשהו לא ידוע בקשה להעביר את ההקצאה של הקרקע מיו.אן.וי, השייכת כאמור לחברה הציבורית יוניבו, לחברה אחרת – חברה פרטית בשם בי ג’י שחף השקעות בע”מ – השייכת באופן מלא ובלעדי למנכ”ל יוניבו, גולן ביטון. משרד הכלכלה מסר למגזין קנאביס כי שינוי ההקצאה נתבקש לצורך הקמת המפעל על ידי ביטון בעצמו, והשכרתו לאחר מכן בחזרה לחברת יוניבו.

בשלב זה לא ברור מדוע יוניבו היתה מוכנה פשוט “לוותר” על הקצאת הקרקע שהיא קיבלה דרך יו.אן וי להקמת המפעל ומדוע היא העבירה אותה במלואה ולכאורה גם ללא תמורה לידי ביטון, רק כדי לשכור אותה לאחר מכן ממנו בחזרה. יתרה מכך, בתגובה לפניית מגזין קנאביס מסר גורם רשמי מטעם החברה כי כלל אין בכוונתה להקים עוד מפעל, וזאת בניגוד למה שנטען בפני משרד הכלכלה.

אהוד אולמרט (צילום: משה שי, פלאש90)
נשיא יוניבו, אהוד אולמרט (צילום: משה שי, פלאש90)

בכל מקרה, לצורך ביצוע עסקאות מסוג זה, הכוללות ויתור על נכס או על זכות לרכישה של נכס והעברתו מידיה של חברה ציבורית לידי בעל השליטה או נושא משרה בה, יש לקבל קודם את אישור האורגנים המוסמכים לכך (לכל הפחות ועדת ביקורת ודירקטוריון) ולעיתים גם אישור של אסיפת בעלי מניות מיוחדת במסגרת מה שנקרא “עסקת בעלי עניין”. המטרה של הליך זה היא למנוע פגיעה באינטרסים של החברה ובעלי מניות המיעוט. למרות זאת, ככל הידוע, אישורים כאלו לא ניתנו במקרה זה שכן דיווחים על כך לא פורסמו לציבור וממילא אסיפה שכזו לא זומנה.

לכל הפחות, במידה ולא מזומנת אסיפה, לדוגמא, כאשר מדובר במה שנקרא “עסקה מזכה”, כלומר הטבה שנותן בעל השליטה לחברה (דבר שלא נראה שנעשה במקרה דנן שכן בעל השליטה הוא שקיבל זכויות מהחברה ולא להיפך), או עסקה שאינה חריגה (וקשה לראות כיצד ויתור על הזדמנות עסקית אינו חריג), יש להעביר את הנושא לאישור ועדת הביקורת והדירקטוריון של החברה הציבורית ולדווח על העניין למשקיעים בצירוף הנימוקים של הוועדה לאישור העסקה – דבר שגם כן לא ידוע שנעשה במקרה זה.

יוניבו וביטון סירבו למסור תגובה ברורה לשאלות הרבות שעולות מהמקרה, אך כאמור, בהתכתבות עם גורם מטעם החברה נמסר בין היתר כי החברה כלל לא מתכוונת לפתוח מפעל נוסף. כלומר, בניגוד למה שהוצהר בפני הרשויות והיה לכאורה הסיבה לזכייה בפטור ממכרז מלכתחילה, והיה לכאורה גם הטעם להסבת ההקצאה לאחר מכן מהחברה הבת של יוניבו לחברה הפרטית של ביטון, הקרקע כיום לא באמת מיועדת לצורך בניית מפעל קנאביס, כך לדברי החברה. עניין זה עלול כמובן לכאורה להוות הפרה של תנאי הזכייה וההתחייבויות למדינה.

תצלום אוויר מפעל הקנאביס של יוניבו
המפעל הנוכחי של יוניבו בשכירות ברחוב החרש 20 (למעלה משמאל) – לא רחוק מהקרקע שהיתה אמורה להירכש ולשמש כמפעל חדש ברחוב הצורף 25

לא ברור בשלב זה מה ביטון צפוי לעשות עם הקרקע, ויש הטוענים כי הוא אף מנהל מו”מ למכירתה לגורם חיצוני. עם זאת, יש לציין כי בפועל נראה מבדיקת מגזין קנאביס כי רכישת הקרקע מרמ”י על ידי בי ג’י שחף השקעות כלל לא הושלמה עדיין, וזאת בגלל אי-הסכמה בנוגע לגובה השומה (מס רכישה) שעל החברה שבבעלות ביטון לשלם. 

לא ברור האם הויכוח על גובה השומה, אשר מונע את השלמת העסק, נובע מניהול מו”מ קשוח מצידו של ביטון, או מטעמי תזרים של החברה שבבעלות ביטון. כמו כן לא ברור מי צפוי לשלם את עלות רכישת הקרקע, כ-6 מיליון ש”ח כאמור, לאור הכוונה התיאורטית להשכיר את הקרקע בחזרה ליוניבו. יוניבו סירבה להשיב גם לתהייה זו.

במידה ואכן העסקה תושלם לבסוף וביטון באמצעות החברה הפרטית יקבל את הזכות לרכישת הקרקע, ובודאי אם ימכור את הקרקע לגורם אחר, ייתכן מאוד שהוא יגרוף רווח משמעותי, שכן את הקרקע הוא רכש בזול יחסית ללא ביצוע מכרז. אם היה מתקיים מכרז הוא היה קרוב לוודאי מעלה את מחיר הקרקע. 

בשורה התחתונה מסתמן מקרה לא ברור, שבמהלכו חברה ציבורית הפועלת בתחום הקנאביס זכתה בפטור ממכרז לרכישת קרקע עבור הקמת מפעל קנאביס, ואז ללא סיבה נראית לעין העבירה את הזכאות שלה לחברה פרטית השייכת למנכ”ל שלה, רק כדי שישכיר לה לאחר מכן בחזרה את אותה הקרקע תמורת תשלום חודשי קבוע, ולאחר כל זאת הוחלט לבסוף שלא להקים את המפעל וזאת בניגוד להתחייבות שניתנה בעניין זה לרשויות המדינה ושבזכותה נתקבל הפטור ממכרז מלכתחילה, וכעת אף נעשה לכאורה ניסיון של המנכ”ל למכור את הקרקע או את הזכאות לה, אותן קיבלו מהחברה הציבורית, לגורם אחר ובאופן פרטי, וזאת כשרכישת הקרקע מהמדינה טרם הושלמה בגלל ויכוח על גובה המס שעליו לשלם לשם כך.

כמובן שמעבר למה שנראה כמו “תרגיל” לכאורה מול רשויות המדינה, עולה השאלה האם מדובר בעסקת בעלי עניין וניצול הזדמנות עסקית של בעל שליטה בחברה ציבורית, כלומר מעין הפרה של נוהל “אי תחרות”, כאשר במקום להביא נכס בדמות קרקע בזול לטובת הפעילות הציבורית של החברה, קרקע שלמעשה כבר הוקצתה לה, הועברה הזכאות לחברה פרטית השייכת לבעל השליטה בחברה הציבורית, וזאת בנימוק לפיו ישנה כוונה להשכיר את הקרקע בחזרה לחברה הציבורית כאשר לבסוף גם זה לא נעשה. לכאורה, נראה שהדבר גם לא אושר על ידי החברה הציבורית ואם כן אושר, משום מה החברה לא ציינה זאת בדוחות השנתיים או בדיווחים לבורסה ולמשקיעים.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (צילום: אוהד שביט)

חברת יוניבו סירבה כאמור להשיב לשאלות כמו האם ומדוע אישר דירקטוריון החברה הציבורית את העברת הקצאת הקרקע בה זכתה יוניבו בפטור ממכרז לידי החברה הפרטית של המנכ”ל ביטון, למה ההחלטה לא דווחה לבורסה ולמשקיעים, האם ביטון או מי מטעמו מקיימים בימים אלה מו”מ למכירה עתידית של הקרקע, האם לא מדובר בניגוד עניינים מסויים מול פעילותו כמנכ”ל ובעל השליטה ביוניבו ועוד. החברה כן הסכימה למסור רק כי “ההקצאה עדיין לא בוצעה ולא שולם הסכום, הטענות אינן נכונות מיסודן ולאור זאת אין כוונה להתייחס אליהן. בימים אלו מתקיים הליך משפטי מול מגזין קנאביס בנוגע לאופן סיקור החברה והאמת לגבי העניינים הנוגעים לסיקורה באתר לרבות נושא זה יתבררו בבית המשפט”.

כזכור, מגזין קנאביס אכן סיקר לאחרונה מקרה מעניין שהתרחש בחברת יוניבו עת הסתבר שמורן עטר, סמנכ”לית הכספים לשעבר של החברה, המקיימת לכאורה יחסים בינאישיים עם ביטון, קיבלה בשנים האחרונות מענקים גבוהים באופן חריג יחסית וזאת למרות מצבה הפיננסי של החברה שלפי עדותה שלה הוא אינו טוב מאוד. כמו כן עלתה השאלה האם יחסים בין מנכ”ל לסמנכ”לית ללא אישור הדירקטוריון לכאורה עולים לכדי “יחסי מרות”. החברה טענה בתגובה במשתמע כי הקשר בין השניים החל רק לאחר שעטר עזבה את החברה וכי השניים לא היו בקשר בעת שהיא שימשה בתפקיד בחברה, ובמקביל הגישה תביעה בסך 1.5 מיליון ש”ח נגד מגזין קנאביס גם בגין פרסום זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר