טוען...

חבר פרלמנט בריטי לוקח אקסטזי בשביל תכנית טלוויזיה

ד”ר אוון האריס, חבר פרלמנט בריטי לשעבר, לוקח אקסטזי במסגרת תכנית טלוויזיה של ערוץ 4 הבריטי (Channel 4) אשר בוחנת את השפעות הסם. הוא מצטרף לרשימה של שמות מוכרים בבריטניה שכבר השתתפו בתכנית וביניהם השחקן והסטנדאפיסט קית’ אלן והסופרת והעיתונאית ליונל שרייבר

התכנית הנקראת “סמים בשידור חי: ניסוי באקסטזי” (Drugs Live: The Ecstasy Trial), בוחנת כיצד משפיע ה-MDMA (החומר הפעיל באקסטזי) אל מול תרופת פלסיבו (תרופת דמה מזוייפת שלא משפיעה כלל). המשתתפים נוטלים אקסטזי/פלסיבו בשני אירועים שונים ולאחר מכן נסרק מוחם לממצאים.

אוון האריס
ד”ר אוון האריס

ד”ר האריס, חבר פרלמנט לשעבר במפלגה הדמוקרטית בבריטניה, הסביר בראיון לתחנת רדיו שמטרת השתתפותו בניסוי היתה לעזור במציאת הכמות המתאימה לטיפול בסובלים מדיכאון כך שלא תגרום לתחושת “היי” לאחר נטילתה.

“בכדי לקחת חלק בניסוי הזה, על המשתתפים להיות מנוסים לפחות פעם אחת בנטילת אקסטזי כדי לוודא שלא תהיינה תופעות לוואי,” אמר האריס. “מבלי להיכנס להיסטוריית האקסטזי שלי, נאמר רק שהתקבלתי לניסוי.”

ההשתתפות בתכנית הטלוויזיה הינה חלק ממחקר אותו מוביל פרופסור דייויד נאט, מי שהיה יועץ בכיר לענייני סמים בממשלת בריטניה ופוטר לאחר שהביע מחאה על התנהלותה של הממשלה ושעליו כבר כתבנו כאן במגזין לפני מספר חודשים. “אקסטזי, קנאביס ו-LSD צריכים להיות חוקיים, לפחות למטרות מחקר” אמר נאט בראיון אז.

אקסטזי

“ההבדל בין הפעם בה נטלתי תרופת דמה (פלסיבו) לבין הפעם בה נטלתי MDMA ממש, לא היה מורגש במיוחד. מה שכן, היה ניתן לראות בבירור שזה לא ‘הדליק’ אותי ולא התחלתי להשתולל ולרקוד בחדר,” הוסיף האריס. “מזה זמן רב אני מעריץ את עבודתו של פרופסור נאט ואת מאבקו למען הסברה נכונה וטיפול ראוי בסמים. לכן גם הסכמתי להשתתף בתכנית.”

עורך בכיר בערוץ 4 הבריטי ומי שגם הפיק את תכנית הטלוויזיה, אמר: “כמובן שמטרתינו אינה לפאר את השימוש בסמים, אך זהו נסיון טלוויזיוני אמיץ ביותר שעוסק במחקר ומדע.”

התכנית תשודר ב-26 באוגוסט 2012 בערוץ 4 הבריטי.

צפו בקטע מן התכנית מערוץ 4 הבריטי – אנימציה של אפקט האקסטזי על המוח.

האם MDMA הוא תרופה יעילה לדיכאון ופוסט-טראומה?

MDMA, או Methylenedioxymethamphetamine, הוא סם פסיכואקטיבי סינתטי נפוץ במיוחד ממשפחת האנטקטוגנים. ל-MDMA/אקסטזי כינויים נוספים רבים כגון “אקסטה”, E ,XTC, “אדם” (Adam), “סם האהבה”, “כדורים”, “גלגלים” ועוד. האקסטזי מגיע בדרך כלל בצורה של טבלית לבליעה, אשר מיוצרות בצבעים, צורות וגדלים שונים, ואף הרכבן הכימי אינו אחיד – לעתים הן מכילות MDMA בלבד, אולם לעתים מוסיפים אליהן חומרים אורגניים מלאכותיים או סמים אחרים (לרוב תוצרי משנה של ייצור הסם, כמו MBDB ו-MDEA או “אמפטמין”, למשל). האקסטזי נגזר מקבוצת האלקלואידים פנתילאמינים (ותת-הקבוצה אמפטמינים) והשפעתו העיקרית היא גרימת עלייה חדה ברמות המוליך העצבי סרוטונין, וכמו כן דופמין ונוראפינפרין במוח. כמויות גדולות של סרוטונין במערכת העצבים המרכזית גורמת לתחושה של אופוריה.
אקסטזי נחשב סם בלתי-חוקי ברוב מדינות העולם, וייצורו כמעט תמיד פיראטי ואינו נתון לפיקוח.

היסטוריה

חברת התרופות הגרמנית “מרק” רשמה את MDMA כפטנט ב 1912. באותה עת רשמה חברת התרופות “מרק” פטנטים על תרכובות כימיות רבות שהיו עשויות להיות שימושיות בתחום הרפואה בעתיד, והאקסטזי נשכח בצד במשך שנים רבות.

האקסטזי הובא לידיעת הציבור לראשונה על ידי ד”ר אלכסנדר שולגין בשנות ה-60, שהמליץ על התרופה עבור טיפולים רפואיים מסוימים. הוא קרא לסם “Window”. השימוש באקסטזי היה נפוץ במיוחד בארצות הברית בקרב פסיכיאטרים עד שנות ה-80 כטיפול בסוגים שונים של הפרעות פסיכיאטריות, אז הוצא הסם מחוץ לחוק.

אלכסנדר שולגין במעבדה
אלכסנדר שולגין במעבדה

השימוש באקסטזי בציבור הרחב (ללא קשר לטיפול פסיכיאטרי) החל במועדוני ריקודים של הומוסקסואלים בעיקר. משם, הופץ הסם למסיבות רייב ומאוחר יותר לשאר הציבור. בשנות ה-90 עם התפתחות תרבות הטראנס והפסיכדליה באירופה ובארצות הברית החלו להשתמש בני נוער ומבוגרים צעירים בסם, והוא נחשב היום לאחד מ-4 הסמים הלא-חוקיים הנפוצים ביותר בנוסף לקנאביס, לקוקאין ולהרואין.

השפעות

כדור אקסטזי משפיע על אדם ממוצע כ-3 עד 7 שעות. ההשפעה הראשונית מורגשת בדרך כלל כ-20 עד 40 דקות לאחר הבליעה, וההשפעה מגיעה לשיאה כשעה עד שעתיים לאחר מכן. המשתמש הממוצע יחוש בדרך כלל עירני ומלא אנרגיה, אך שליו מאוד. הרגישות לכאבים פוחתת וצבעים נראים חדים וברורים יותר. בדרך כלל אדם המצוי בהשפעת אקסטזי רואה באנשים הסובבים אותו אוהבים ושמחים יותר, לכן מכונה האקסטזי “סם האהבה”. כאשר עוברת השפעתו של הסם המשתמש חש בדרך כלל עייפות גדולה אך אינו מסוגל להירדם. בנוסף שורה עליו אווירת דכדוך ודיכאון עקב ירידה חדה ברמות הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית כשהשפעת הסם פגה.

קיראו עוד: בדיקות מעבדה מגלות: מה מסתתר בתוך החשיש, החגיגת, הקוקאין והאקסטזי

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר