5 שנים אחרי כישלון ההשתלטות: “שראל” נכנסת שוב לענף הקנאביס

אחרי שנכשל נסיונה להשתלט על ענף הקנאביס הרפואי כמונופול בשנים 2013-2015, מהלך שהסתיים בהתקפלות, חוזרת חברת שרא"ל לפעילות בענף. הבוקר נודע על חבירתה לחברת "טוגדר" כשהשתיים מתכוונות לפתוח שירות משלוחי קנאביס.

אחרי שקיבלה בשנת 2013 את הזכות לנהל את ענף הקנאביס הרפואי בישראל ללא מכרז, בבלעדיות, כמונופול פרטי במן “קומבינה” ישראלית מוזרה, ולבסוף נאלצה להתקפל לאחר שנתיים בהוראת בג”ץ, חוזרת החברה הפרטית “שראל” (Sarel), הפועלת כמונופול ממשלתי להפצת ציוד רפואי ותרופות לבתי החולים ממשלתיים, לפעילות בענף הקנאביס.

הבוקר מודיעה החברה על שיתוף פעולה חדש עם חברת הקנאביס הישראלית “טוגדר” (Together), בראשות המפכ”ל לשעבר יוחנן דנינו, לתקופה של עד 12 שנים, במהלכן תבוצע פעילות משותפת בארץ ובחו”ל, שעיקרה שירות משלוחי מוצרי קנאביס רפואי לבתיהם של עוסקים ומטופלים.

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל
יובל לנדשפט מנהל יק”ר (מימין) עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל” באירוע הרמת כוסית שקיימה החברה

על פי ההסכם שראל תהיה המפיצה הבלעדית של מוצרי חברת טוגדר בארץ ובעולם מהרגע בו תקבל את הרישיונות הרלוונטיים לעיסוק בענף הקנאביס בישראל (IMC-GMP וכיוצ”ב) – לא כולל מוצרים שכבר בהסכם עם אחרים. שם השת”פ החדש: “שראל-טוגדר עד הבית”.

על פי הדיווח הבוקר לבורסה שתי החברות “יקימו יחדיו אופרציה לביצוע סחר בינלאומי, בשיתוף קשריה הענפים של שראל ברחבי העולם לקידום והפצה של מוצרי קנאביס רפואי, במדינות בהן הרגולציה מאפשרת זאת. שראל תשמש כמפיצה הבלעדית של המוצרים לבתי מרקחת ולבתי מטופלים בישראל, וכן למוסדות רפואיים איתם קשורה חברת שראל בהסכמי הפצה”.

חברת שראל מתחייבת להפיץ אך ורק את מוצרי הקנאביס של טוגדר ולא של אף חברה אחרת אלא בהסכמת טוגדר, כשעל פי תנאי ההסכם התוקף יעמוד בשלב ראשון על שנתיים בלבד ממועד תחילת הפעילות, ולאחר מכן בכפוף להסכמת הצדדים יחודש ההסכם בשנתיים נוספות בכל פעם.

תמונה מחתימת ההסכם בין "שראל" ו"טוגדר". מימין לשמאל: אבי בוסקילה מנכ"ל שראל, יוחנן דנינו יו"ר טוגדר, שלמה גרופמן יו"ר שראל, ניסים ברכה מנכ"ל טוגדר
תמונה מחתימת ההסכם בין “שראל” ו”טוגדר”. מימין לשמאל: אבי בוסקילה מנכ”ל שראל, יוחנן דנינו יו”ר טוגדר, שלמה גרופמן יו”ר שראל, ניסים ברכה מנכ”ל טוגדר (קרדיט צילום: ברק גואטה)

הצדדים מותירים לעצמם את הזכות להודיע על ביטול ההסכם בכל שלב, בהתראה של 60 ימים מראש, כך שלמעשה מדובר בהסכם מאוד שביר שיכול להסתיים גם מחר בבוקר. עם זאת, חברת שראל היא חברה גדולה ובעלת יכולות הפצה מוכחות, בין השאר מכיוון שהיא משמשת כמונופול ממשלתי למרות שהיא חברה פרטית לגמרי.

עבור חברת טוגדר מדובר בהישג משמעותי שעשוי להיות ההבדל בין כישלון להצלחה. עד כה החברה עסקה בגידול בלבד, ובקרוב תושלם הקמת המפעל שלה אז תוכל גם לספק שירותי אריזה. עם זאת, ללא כח קנייה והפצה משמעותי קשה יהיה לה לחלוש על שווקים גדולים. כמובן שאיכות המוצר היא זו שתקבע לבסוף.

יוחנן דנינו
יוחנן דנינו, מפכ”ל המשטרה לשעבר, בחוות הקנאביס של חברת “טוגדר”

כאמור ניסיון הכניסה של שראל לענף הקנאביס הרפואי בפעם הקודמת נחל כישלון חרוץ. בין השאר נחשפו אז על ידי מגזין קנאביס תמונות מאירוע בו התחבק מנהל היק”ר יובל לנדשפט, שמונה באותם ימים לתפקיד, עם מנכ”ל חברת שראל אבי בוסקילה במהלך אירוע פרטי.

יו”ר שראל , שלמה גרופמן: ״’שראל’ שמובילה את הספקת התרופות והציוד הרפואי למערך הרפואה בישראל, תוך שילוב אמצעים טכנולוגיים המתקדמים בעולם, עומדת היום בחזית המאמץ הלאומי להספקת תרופות, ציוד רפואי וציוד מגן למגפת הקורונה ובכוונתה לשלב את  מיטב יכולותיה המתקדמות, כולל המרלו״ג החדשני מסוגו בישראל (המוקם בימים אלה בנתניה) לטובת שיתוף הפעולה עם TOGETHER, הצפוי להביא לפריצה ובשורה חדשה בתחום שיווק  הקנאביס הרפואי בישראל ובעולם״.

מנכ״ל שראל, אבי בוסקילה הוסיף: ״בחנו את שוק הקנאביס הרפואי בישראל והחלטנו לחתום על הסכם עם TOGETHER לאחר שהתרשמנו מאיכות המוצרים ותהליכי העבודה ובעיקר מהשדרה הניהולית ומהחזון האסטרטגי שלה להנגשת והוזלת מחירי הקנאביס הרפואי למטופלים. החתימה היום היא צעד ראשון וחשוב בדרך להגשמת היעד הזה״.

יוחנן דנינו, יו”ר טוגדר פארמה, “אנו גאים ומתכבדים לחבור לאחת המשווקות הגדולות והמרכזיות בתחום הפארמה, חברה עם ניסיון כה ייחודי, עשיר ומרשים בתחום מאוד מורכב. ההסכם הבלעדי עם שראל, מחזק את טוגדר כשחקן משמעותי וגדול בשוק הישראלי לקנאביס רפואי. שותפות זו מהווה השלמה לתוכנית האסטרטגית של החברה, לפריצה מתוכננת בשנת 2021 לשוק המקומי והגלובלי והפיכתה למובילה מרכזית בתחום. בנוסף, מוביל ההסכם למימוש היעד האסטרטגי שלנו להנגשת מוצרים איכותיים במחירים אטרקטיביים למטופלים בשוק המקומי”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר