אינטרקיור עם שיא חדש: הכניסה כ-400 מיליון שקל בשנה

עם הכנסות של קרוב ל-400 מיליון ש"ח ושורת רווח מייצג שמגיעה קרוב ל-50 מיליון ש"ח בשנה, חברת אינטרקיור (קנדוק) שוברת שיא חדש נוסף, ממשיכה לעמוד בראש ענף הקנאביס הישראלי ופותחת פער מהמתחרות. בקרוב יחל גם השת"פ עם בינסק ובינתיים נראה שמיצתה את השוק המקומי ושמה פעמיה לחו"ל

חברת אינטרקיור (Intercure) שבהובלת ראש הממשלה לשעבר היו”ר אהוד ברק והמנכ”ל אלכס רבינוביץ’, פרסמה בסוף השבוע את הדוחות הכספיים שלה לשנת 2022, מהם עולה כי היא ממשיכה להיות המובילה, בפער גדול, של שוק הקנאביס הישראלי. למעשה, כל שאר החברות מלבדה הפסידו במהלך שנת 2022 או לכל היותר רשמו רווח מינורי לא משמעותי, בעוד שהיא עם רווח של עשרות מיליוני שקלים ומגדילה את הפער ממתחרותיה.

על פי הנתונים הרשמיים, אינטרקיור הרוויחה לכל הפחות כ-38.5 מיליון שקל בשנה שחלפה, זאת ברווח נקי מייצג בנטרול הוצאות תגמול מבוסס מניות וירידת ערך של נכסים פיננסיים, כמו גם הלוואות שניתנו. נתון זה מייצג גידול של כ-27% ביחס לרווח המייצג של אינטרקיור בשנת 2021.

אך למעשה הנתון הזה נמוך יותר מכפי שהחברה היתה יכולה להציג, זאת בגלל ריבית בסך כ-14 מיליון שקלים שהיא שילמה על הלוואות שנטלה בהיקף מצטבר של כ-227 מיליון שקלים. אלמלא הריבית הזאת, שאינטרקיור היתה יכולה לפרוע אותה בקלות אם היתה רוצה מכיוון שיש לה בקופת המזומנים כ-232 מיליון שקלים, ובתוספת המס שהיה משולם אילו הריבית אכן היתה נעלמת, ניתן לומר שהחברה למעשה רשמה רווח מייצג של כ-49.3 מיליון שקלים.

מתקן הגידול של קנדוק (אינטרקיור) בניר עוז
מתקן הגידול של קנדוק (אינטרקיור) בניר עוז

מבחינת הכנסות מדובר בסך של כ-388.9 מיליון שקלים, שגם הם מסמנים שיא חדש בשוק הקנאביס הישראלי, ומהווים גידול של כ-76.9% אל מול הכנסות של כ-219.7 מיליון שקלים שהחברה הציגה בשנת 2021. גם מבחינה רבעונית, ההכנסות הן בגרף צמיחה, כשהחברה רשמה רק ברבעון הרביעי של השנה לבדו, הכנסות של כ-106 מיליון שקלים, שהם גידול של כ-4.9% אל מול הכנסות של כ-101 מיליון שקלים ברבעון השלישי של השנה ומסמנים קצב הכנסות של כ-420 מיליון ש”ח בשנה.

נתון מעניין שנחשף בדוחות הוא שבמהלך השנה אינטרקיור הלוותה כ-76.1 מיליון שקלים לגופים אחרים בתחום הקנאביס, זאת במסגרת “מיזוגים ורכישות שאינם הושלמו”. החברות ששמן עלה לכותרות בעניינים שכאלו במסגרת תביעות כספיות, הן קנטק (Cantek) ובטר (Better), אך על פי הדוחות מסתבר שישנן עוד שתי חברות, ששמן לא נחשף, שגם הן חייבות כסף לאינטרקיור. בנוסף יש גם “שותף עסקי” כלשהו שחב לחברה כ-21,000,000 שקלים. בגין ההלוואות האלו – רשמה החברה הפרשה להפסד של כ-11.7 מיליון שקלים.

הסכמים ושת”פים

אינטרקיור חבה את עיקר צמיחתה בשנים 2020 ו-2021 להסכמים ושיתופי פעולה שנחתמו על ידה עם כמה חברות קנאביס מרחבי העולם שסחורה שלהן יובאה לארץ בתקופה זו. עם הזמן, השתנה התמהיל של השותפים העסקיים המרכזיים וכיום ניתן לומר ששני ההסכמים המשמעותיים שלה שעדיין פעילים הם עם חברת אורגניגרם (Organigram) הקנדית שאת הסחורה שלה אינטרקיור מייבאת ומשווקת תחת מותג משותף עם קנדוק ולפני מספר חודשים דווח כי צפוי גידול בכמויות הייבוא ממנה במהלך 2023, ועם חברת קוקיז (Cookies) האמריקאית שקנדוק משתמשת במותג שלה לשיווק זנים שהיא מגדלת במתקני הגידול שלה וכן היא צפויה לפתוח מספר בתי מרקחת וחנויות לממכר קנאביס רפואי תחת מותג זה באוסטריה, אנגליה ומדינות נוספות במערב אירופה.

אבל יש גם שיתופי פעולה חדשים, שהבולט שבהם הוא עם חברת בינסק (Binske) האמריקאית, שעל פי הדוחות אינטרקיור השקיעה בו כ-40 מיליון שקלים (באמצעות השקעה מנייתית ומתן הלוואות). במסגרת השת”פ הזה, אינטרקיור עתידה במהלך החודשים הקרובים להתחיל לשווק את מוצרי בינסק מגידול ישראלי, מגנטיקה מקורית שיובאה לארץ, הן בישראל והן בגרמניה, אוסטרליה ועוד. לחברה יש גם שיתופי פעולה בתחום ה-CBD, אך אלו בשלב זה תיאורטייים וכפופים לשינויי רגולציה נדרשים בישראל, למשל עם חברת ה-CBD האמריקאית שרלוט’ס ווב (Charlotte’s Web) ועם חברת הקוסמטיקה הישראלית של פנינה רוזנבלום.

שולי ביטחון

כזכור, שולי ביטחון, או “מרגי’ן אוף סייפטי”, הוא נתון המייצג את נכסי החברה פחות התחייבויותיה, לא כולל רכוש קבוע ונכסים שאת השווי שלהם בעת מימוש קשה להעריך – כל זאת ביחס לשווי השוק של החברה. במקרה של אינטרקיור, המרג’ין אוף סייפטי עומד על כ-46.9%, נתון גבוה ביחס לשאר החברות בענף.

מה הלאה

עם קצב הכנסות נוכחי של קצת יותר מ-420 מיליון שקל לשנה נכון לסוף הרבעון הרביעי, ניתן להעריך שאינטרקיור מיצתה למעשה את הפוטנציאל בשוק הקנאביס הישראלי לפחות במצבו הנוכחי (אלא אם תאושר רפורמת קנאביס במרשם רופא או כמובן לגליזציה, שיגדילו את הענף דרמטית). החברה אמנם תוכל אולי לקחת עוד כמה אחוזים מהשוק ולצמוח עם גדילה בהיקף הכספי של מכירות, אבל לא יהיה מדובר בפסגה נוספת משמעותית. בהתאם, סביר מאוד להניח שבשנים הקרובות ההתמקדות של אינטרקיור תהיה בהתרחבות לכיוון חו”ל, בעיקר אירופה אבל לא רק, בין אם באמצעות הסכמים אסטרטגיים כמו אלה שנחתמו עם חברת קוקיז ובין אם באמצעות יצוא ישיר של תוצרת ישראלית ממתקני הגידול של החברה במיתוג קנדוק או כמעין ווייט לייבל.

לסיכום

אינטרקיור שברה בשנת 2022 שיא מרשים, והגיעה בגיבוי ניהול מצוין ומזומנים שנבעו מהמיזוג עם השלד הבורסאי והכניסה למסחר בנאסד”ק, להכנסות של קרוב לחצי מיליארד שקלים, לצד רווח מייצג של כ-49 מיליון שקלים – ללא ספק נתונים מרשימים ביותר. כעת, עיני החברה והמשקיעים נשואות אל התרחבות אפשרית לחו”ל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר