חברת הקנאביס המצליחה Decibel מגיעה לישראל עם 4 זני Qwest

חשיפה ראשונה של 4 זני הקנאביס החדשים מהמותג הקנדי המצליח Qwest מבית חברת Decibel, שיוצא לראשונה מגבולות קנדה ונוחת ביום ראשון הקרוב בבתי המרקחת בישראל. שוחחנו עם מנהל השיווק של דציבל שסיפר איך החברה הקטנה הצליחה להפוך לצומחת ביותר בקנדה

הם מגדלים את הקנאביס בחדרים קטנטנים במתקן אינדור משוכלל, כל צמח מקבל יחס אישי ורק הפרחים הטובים ביותר נכנסים לאריזות – זה מה שכנראה מסביר איך הפך הקנאביס מהמותג קווסט (Qwest) לקראפט פרימיום מהמשובחים בעולם, ואת החברה היצרנית דציבל (Decibel) הקנדית לצומחת ביותר בקנדה בשנתיים האחרונות ולמי שמוכרת יותר קנאביס כמעט מכל חברה אחרת במדינה.

כעת מגיעים הזנים של המותג המצליח גם לבתי המרקחת בישראל – לראשונה מחוץ לגבולות קנדה – כשכבר ביום ראשון הקרוב (11.12) ייכנסו למלאי 4 מהמצליחים ביותר שלהם, בשיתוף עם חברת בול פארמה (BOL Pharma) הישראלית שייבאה אותם ומשווקת אותם כאן והקימה לכבודם גם אתר מרשים כאן. בשבועות הקרובים יגיעו עוד שני זנים ססגוניים ובתחילת 2023 אמורים להגיע לפחות 4 נוספים.

4 זני קנאביס חדשים של חברת DECIBEL הקנדית מהמותג QWEST - מעכשיו בישראל
4 זני קנאביס חדשים של חברת DECIBEL הקנדית מהמותג QWEST – מיום ראשון הקרוב בישראל

לכבוד המאורע ביקשנו לשוחח עם אדם קואטס (Adam Coates), מנהל השיווק של החברה, שמספר על הערכים וההתנהלות של החברה, איך הם הצליחו להפוך לסיפור הצלחה ומדוע הם בחרו דווקא בישראל כיעד הראשון שלהם מחוץ לקנדה.

אדם שלום, ספר בבקשה על חברת דציבל, הרקע שלה בתחום הקנאביס, מתי היא הוקמה ובמה היא מתמקדת…

“דציבל היא חברת קנאביס קנדית ציבורית הנסחרת בבורסה, שנוצרה כששתי חברות, אחת בשם West Leaf והשנייה בשם We Grow B.C, התאחדו בסוף שנת 2019 לחברה אחת אותה מיתגנו מחדש תחת השם ‘דציבל קנאביס קומפני’. הדבר שאנחנו ידועים לגביו יותר מהכל זה מוצרי הפרימיום שלנו והאיכות הגבוהה. זה התחיל עם המותג קווסט, שהיה חלוץ בכל מה שקשור לגידול וייצור תפרחות ברמת קראפט בקנדה ולמעשה הביא את רעיון הקראפט לשוק הקנאביס החוקי עוד בשנת 2018. הבולטות שלנו היא שאנחנו תמיד עם גנטיקה חדשה, תמיד עם חידושים, עם מוצרים חזקים, עתירי טרפנים ופרחים ממש יפים. בשורה התחתונה, קווסט הציב סטנדרט חדש בקנדה לגבי מה זה קנאביס איכותי ברמה גבוהה. מאז, דציבל התרחבה מעבר למותג קווסט בלבד כך שלצד תפרחות, אנחנו נמצאים היום במקומות הגבוהים ביותר גם בקטגוריות עטי אידוי, פרי-רולס (“ג’וינטים”) ועוד, וממשיכים להרחיב את תחומי הפעילות יותר ויותר.”

קצב מכירות קנאביס בקנדה בחלוקה לחברות
מעכשיו גם בישראל: דציבל (בירוק) – החברה הצומחת ביותר בשוק הקנאביס הקנדי

ואכן, קואטס לא סתם מפרגן ככה לחברה. מנתונים רשמיים עולה שדציבל (הקו הירוק בגרף הנ”ל) היא החברה הצומחת ביותר מבחינת מכירות קנאביס ב-4 פרובינציות מרכזיות בקנדה בשנתיים האחרונות, וממוקמת במקום השני בסך המכירות. למרות ההצלחה הזאת, היא נסחרת בבורסת TSX הקנדית בשווי של כ-37 מיליון דולר קנדי (כ-92 מיליון ש”ח), מה שאומר שמבחינה פיננסית היא עדיין באופן יחסי אחת החברות הקטנות בקנדה לעומת ענקיות כמו טילריי, קנופי, אורורה, אורגניגרם או קרונוס. לדבריו, דווקא עובדה זו היא יתרון מבחינתם, דבר שמעיד על היותם חברת בוטיק המתמקדת במוצרי קראפט ולא בניפוח המניה. עוד על פי הנתונים, בשנת 2022 החברה הגדילה את רווחי המכירות שלה ב-39% ואת נתח השוק שלה בשוק הפנאי בקנדה ב-50%, וברבעונים השני והשלישי של 2022 לבדם הרוויחה מעל 18 מיליון דולר קנדי לרבעון, כשנתח השוק שלה כיום מוערך ב-5.3% משוק הפנאי בקנדה, זאת לעומת 2.8% מהשוק בתחילת שנת 2021.

ספר לנו על הרקע של מנהלי החברה בתחום הקנאביס, מה הניסיון שלהם, איך הם הגיעו להצלחה כזאת?

“הסוד הוא צוות מנוסה מאוד, בעיקר בתחום הגידול. אנשים שהיו מעורבים בגידול עוד לפני תחילת הלגליזציה וכמובן יחד עם הקמת שוק הפנאי. הצוות הזה גם היה מעורב במאמצים להבאת לגליזציה. מדובר במגדלים מקצוענים עם ניסיון עמוק. צריך להבין: גידול של קנאביס ברמת פרימיום בקנה מידה גדול זה עניין לא פשוט. קנאביס הוא צמח עדין מאוד ולא צריך הרבה כדי שדברים לא ילכו כשורה, או כדי שהוא לא יגיע לצרכן הקצה באופן בו הוא היה אמור להגיע אליו. אז צריך הרבה יכולות והרבה ניסיון לשם כך ואנחנו עושים את זה בהצלחה, מוציאים את המיטב מהצמח הזה, גם בשלבי הגידול אבל גם לכל אורך שרשרת הייצור, פוסט הארווסט, תהליכי הייבוש, תהליכי היישון, הטרימינג, האריזה והשינוע. הצלחנו להגיע לרמה מאוד גבוהה בכל האספקטים הללו כחברה. בנוסף, יש לנו ניסיון גם עם קמעונאות, מכיוון שבתחילת הדרך הפעלנו כמה חנויות ממכר בקנדה, כך שאנחנו יודעים גם מה הצרכנים באמת מחפשים ורוצים. הם היו מספרים לנו, וכך למדנו את ההבדלים מול המתחרים שלנו וזה עזר לנו לשפר את הרמה בכל המובנים. זה יתרון משמעותי שיש לנו.”

אדם קואטס, חברת דציבל
אדם קואטס, סמנכ”ל השיווק של חברת דציבל הקנדית

אנחנו רואים יותר ויותר יבוא שמגיע לאחרונה לישראל מקנדה מתוצרת של חברות קטנות יותר יחסית, זאת לעומת היבוא בתחילת הדרך שבא בעיקר מחברות כמו טילריי, אפריה, אורגניגרם, אורורה וכד’. האם אתם רואים שינוי כזה גם בשוק הקנאביס הקנדי?

“שאלה מצויינת. אני חושב שהצרכנים מחפשים איכות, והחברות שציינת עוסקות בייצור המוני בהיקף נרחב – דבר שמאוד קשה להגיע איתו לאיכות גבוהה עם תפרחות קנאביס. תהליך הקראפט, מבחינתנו, מוגדר כייצור באצוות בכמויות קטנות, בחדרי גידול קטנים יותר… שלנו למשל הם בגדלים של 90 מ”ר עד 140 מ”ר בלבד. בכל חדר כזה גדל רק זן אחד ככה שאין ערבוב בין גנטיקות שונות, כל צמח זוכה ליחס אישי, הייבוש תמיד בתלייה, הטרימינג ידני ולבסוף יש תהליך סינון במסגרתו נבחרים רק הפרחים המשובחים ביותר והם אלה שיוצאים לשיווק. אז התשובה לשאלתך היא כן… מה שאתם רואים בישראל זה גם מה שקורה בקנדה. היצרנים שמצליחים לייצר איכות גבוהה ומקפידים על ייצור במתכונת קראפט, הם אלה שמצליחים להביא את המוצר הטוב ביותר לשוק, את המוצר הכי חזק, עם הכי הרבה טרפנים והכי יפה לעין. הצרכנים הופכים ליותר ויותר ידענים לגבי איך נראית איכות בקנאביס וזה מה שהם דורשים. זו גם הסיבה לכך שאפשר לראות יצרני קראפט כמו דציבל עם המותג קווסט מגיעים למקומות כמו ישראל. ייחודיות נוספת שלנו היא שאנחנו מסוגלים לספק את האיכות הגבוהה הזאת לא רק באותם זנים שיש לכולם וכמוהם להביא את אותם זנים שוב ושוב, אלא מציעים יותר מזה – מצד אחד מגוון ייחודי ולא רגיל של זנים ומצד שני גם מחדשים לעיתים תכופות עם זנים חדשים נוספים.”

אפ מאק (App Mac) מבית המותג קווסט של דציבל
אפ מאק (App Mac) – אינדיקה T20/C4 מבית המותג קווסט של דציבל
פרוסטד סי.סי (Frosted C.C) מבית המותג קווסט של דציבל
פרוסטד סי.סי (Frosted C.C) – אינדיקה T20/C4 מבית המותג קווסט של דציבל
אייסיקל (Icicle) מבית המותג קווסט של דציבל
אייסיקל (Icicle) – היבריד T20/C4 מבית המותג קווסט של דציבל
אס טרופי (S.Trophy) מבית המותג קווסט של דציבל
אס טרופי (S.Trophy) – סאטיבה T20/C4 מבית המותג קווסט של דציבל

זה מוביל אותי לשאלה הבאה – 4 זנים של קווסט כבר נחתו בארץ ונכנסים בשבוע הבא לחנויות, אבל הבנתי שאמורים להגיע 2 זנים נוספים בקרוב מאוד. האם זה יימשך גם לאורך 2023? תוכל לפרט?

“בהחלט. אנחנו מכוונים לטווח הארוך. אנחנו לא אוהבים ‘לשקוט על השמרים’ ואנחנו כל הזמן ממציאים ומחדשים. אנחנו נביא דברים חדשים כל הזמן. 4 הזנים הראשונים הם פרוסטד צ’רי קוקיז (Frosted Cherry Cookies, שבישראל נקרא פרוסטד סי.סי), אייסיקל (Icicle), אפל מאק (Apple Mac, שבישראל נקרא אפ מאק) וסאוור סטרוברי טרופי ווייף (Sour Strawberry X Trophy Wife, שבישראל נקרא אס.טרופי). אלה רק הראשונים, אבל אנחנו נחדש כל הזמן. במשלוח הבא נביא גם את גרייפ קרים קייק (Grape Cream Cake) ואת טרפי סלרפי (Terpee Slerpee), ובהמשך לאחר מכן גם את אפל פריטר (Apple Fritter), סטרוברי גויאבה (Strawberry Guava), באבל באת’ (Bubble Bath), אימרג’נ-סי (Emergen-C) ועוד – שיגיעו כולם במחצית הראשונה של 2023. אז יש כאן לצרכנים גם למה לצפות עוד. נביא כל הזמן דברים חדשים ולא כל הזמן אותו דבר. אנחנו מודעים היטב לכך שצרכנים ומטופלים רוצים דברים חדשים ומעודכנים, כי לפעמים יש ‘עייפות’ מצריכה של אותו זן כל הזמן שכבר לא משפיע באותו אופן אחרי זמן מה. אנחנו נקפיד לשמור על מינוני הקנבינואידים והטרפנים, אך נביא אותם בזנים חדשים שיתנו חוויה חדשה בכל פעם. זה יתרון נוסף שלנו לעומת יצרנים קנדים אחרים שייבאו קנאביס לישראל בשנתיים האחרונות.”

קולה של גרייפ קרים קייק (מימין) וקולה של טרפי סלרפי (משמאל)
יצטרפו בקרוב ל-4 הזנים הראשונים שכבר כאן: גרייפ קרים קייק (מימין) וטרפי סלרפי (משמאל)
קולה של פרוסטד סי.סי (מימין), קולה של אפ מאק (במרכז) וקולה של אס.טרופי (משמאל)
קולה של פרוסטד סי.סי (מימין), קולה של אפ מאק (במרכז) וקולה של אס.טרופי (משמאל)

איך נראה מתקן הגידול של דציבל, זה אינדור או חממה? תוכל לשלוח לנו קצת תמונות להתרשמות?

“בוודאי. זני קווסט של דציבל גדלים במתקן על טהרת האינדור. מבחינתנו, ברור שאפשרי לגדל קנאביס איכותי בחממה, או במתקן היברידי כמו שיש בתחום הזה, אבל כדי להגיע לתוצר הטוב ביותר באמת, עם האיכות הגבוהה ביותר, זה חייב להיות במתקן אינדור בו אפשר לשלוט בכל האלמנטים, במיוחד בקנדה, עם מזג אוויר משתנה מאוד. למשל, אני יושב עכשיו בקלגרי כשבחוץ בערך מינוס 15 מעלות ומלא שלג, ואז בקיץ זה יכול להגיע כאן לפלוס 30 מעלות. במצב כזה, עם לחות וטמפרטורה משתנה, רק מתקן אינדור מאפשר לך לשמור על עקביות של התוצר הסופי ויציבות בתהליך הייצור.”

בטח שמעתם על הביקורת שנשמעה כאן מצד מטופלים כשנודע שהזנים של דציבל ישווקו במחיר שיא של 399 ש”ח לאריזה – הגבוה ביותר אי פעם כאן. מה דעתך על כך?

“כן, שמענו על זה, אבל בסוף נקבע מחיר אחר (חברת BOL מסרה כי המחיר המומלץ עודכן ל-349 ש”ח – מ.ק). בכל מקרה, בסופו של דבר, כן – הקנאביס שלנו הוא יקר יותר. זה תמיד היה ככה. המחיר שנקבע בישראל, בין אם 399 או 349 ש”ח, הוא לא כזה שונה מהמחיר של אותם מוצרים שלנו בקנדה. אנחנו ברף המחירים השני בגובהו בקנדה ויש כאן רק מעט מוצרים יקרים יותר. צריך להבין שהמחיר נגזר מעלויות שיש לנו ששונות מאלה של מוצרים שמשווקים על ידי יצרנים אחרים הפועלים בישראל. הזכרתי קודם שהמתקנים שלנו הם כולם אינדור, עם סביבת גידול בשליטה מלאה, והכל נעשה באופן ידני… אז כמו שחליפה איכותית שמיוצרת באופן ידני ברמת גימור גבוהה תעלה יותר מאשר מוצר דומה שמופק בייצור המוני, כך גם כאן – וזה בעצם כל הסיפור של קווסט. יש לנו חדרי גידול קטנים מאוד, הכל נעשה ביתר תשומת לב, בהשקיה ידנית, ביחס אישי לכל צמח וצמח – כמו שתיארתי, הכל נעשה בפרוטרוט, אנחנו בוחרים באופן ספציפי את הפרחים שייכנסו לאריזות. זה לא משהו שנעשה באופן אוטומטי כמו בחברות אחרות, בתהליך שגורם נזק למוצר. אנחנו החלטנו לעשות הכל ידנית, להקפיד על כמה שיותר פרטים, וזו התוצאה. מה שהצרכן יקבל זה חוויה טובה בהרבה לעומת מוצר שהגיע מייצור המוני, שעבר טרימינג במכונה, שיובש על מגשים וגדל בחממות-ענק. כל המאמצים והאנרגיה שאנחנו משקיעים, מביאים למוצר ברמה גבוהה יותר גם מבחינת המחיר. זה לאנשים שמעריכים איכות.”

ייבוש קנאביס בתלייה במתקני חברת דציבל בקנדה
ייבוש קנאביס בתלייה במתקני חברת דציבל בקנדה
טרפי סלרפי צומח במתקן האינדור של דציבל בקנדה
עובדת דציבל עם טרפי סלרפי צומח במתקן האינדור של החברה בקנדה
טרפי סלרפי במתקן האינדור של דציבל בקנדה
“בוחרים באופן ספציפי איזה פרחים ייכנסו לאריזות” – טרפי סלרפי צומח במתקן האינדור של דציבל בקנדה

איך נוצר הקשר עם בול פארמה אשר ייבאו את הזנים וישווקו אותם כאן, וממתי אתם בוחנים כניסה לפעילות בישראל?

“קודם כל BOL הם חבר’ה מצויינים, עשינו עבודת מחקר יסודית בין סוף שנת 2021 ותחילת שנת 2022, התחלנו לבדוק אפשרות לפעול בטריטוריות מחוץ לקנדה. עשינו את זה צעד אחרי צעד באופן מחושב. אנחנו אחת החברות הרווחיות ביותר בקנדה אם לא הרווחית שבהן, ולא סתם… אנחנו פועלים באופן מבוקר כדי לא להתרחב מהר מדי. כשהסתכלנו על השוק הישראלי ולמדנו איזה חברות פעילות בו, ישראליות וקנדיות, הרגשנו שאנחנו יכולים בהחלט להתחרות ולהביא את רמת האיכות הבאה לקהל המטופלים ובתי המרקחת, כפי שעשינו בתחילת הדרך בשוק הקנאביס החוקי בקנדה כשהרוב היה מבוסס על חברות הקנאביס הגדולות כמעט בלבד. היו לנו הרבה שיחות ופגישות עם שחקנים ישראלים, ביקרתי בעצמי בישראל כמה פעמים השנה ו-BOL נראו לנו הנכונים ביותר לשתף איתם פעולה, הן מבחינת תשומת הלב שהם שמים על איכות ומוצרי קראפט, היכולת שלהם לעבוד עם מותג כמו קווסט וחברה כמו דציבל, ולהשיק מוצר באופן אפקטיבי בהתאם לציפיות שלנו. זה היה חלק מהבחירה שלנו ב-BOL. זו הפעילות הראשונה שלנו מחוץ לקנדה, אין לנו עדיין פעילות באירופה, והמטופלים הישראלים הם ברי המזל הראשונים מחוץ לקנדה שיהנו מהרמה הגבוהה של מוצרי דציבל.”

יש לך איזה מסר כללי שאתה רוצה להעביר לקוראי מגזין קנאביס, למטופלים בישראל?

“כן בהחלט, אנחנו נרגשים מאוד להביא קראפט קנאביס קנדי אמיתי למטופלים הישראלים ולשוק הישראלי. השקענו הרבה מאוד זמן ומאמצים, על ידי צוות נלהב של אנשים מקצוענים. אנחנו לא חברה ענקית אלא כמה מאנשי האיכות של התעשייה הזאת בקנדה. אז כאמור, אנחנו נרגשים להתחיל בפעילות הזאת ומצפים לקבל פידבקים מהישראלים בשבועות הקרובים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר