וועדת הסמים באו”ם: “הלגליזציה היא טעות ומנוגדת לחוק”

צוות הסמים של האו”ם יוצא שוב בקריאה כנגד המהלכים ללגליזציה בארה”ב ואורוגוואי וקורא למדינות להמשיך ולקיים את הוראות אמנת האו”ם כנגד התרת השימוש במריחואנה וחשיש.

וועדת הסמים של כנסת ישראל התכנסה בשבוע שעבר ובניגוד להמלצות חברי הכנסת החליטה לאמץ את עמדת הרשות למלחמה בסמים ולהמשיך את רדיפת צרכני הקנאביס. “השיח הליברלי כלפי הלגליזציה עושה נזק רב,” אמר יוסי הראל-פיש מדען הרשות. יו”ר הוועדה ח”כ מוחמד ברכה סיכם את הדיון וקבע כי “אין דבר כזה סמים קלים”.

אמש פירסמה גם וועדת הסמים של האו”ם (INCB) מסמך דומה ובו קראה למדינות העולם להמשיך את המלחמה בסמים ולחדול מקידום של לגליזציה. “הלגליזציה של המריחואנה במדינות וושינגטון וקולורדו בארה”ב מהווה איום על המאבק הבינלאומי כנגד השימוש בסמים,” נכתב בהודעה.

“אנו מצרים על כך ששתי המדינות הללו הסירו את החסמים על מכירה ושימוש בקנאביס,” הוסיפו. “החלטות אלו מפרות את האמנה עליה חתומות המדינות החברות באו”ם ועל הממשל לעצור מהלכים אלו.”

ריימונד יאנס
ריימונד יאנס, נשיא צוות INCB באו”ם

כזכור, אין זו הפעם הראשונה בה וועדת הסמים של האו”ם מפרסמת הודעות מסוג זה. בחודש אוגוסט 2013, בעקבות אישור חוק הלגליזציה החדש באורוגוואי, הודיעה הוועדה כי “חוק מסוג זה מהווה הפרה בוטה של האמנה הבינלאומית האוסרת התרת השימוש במריחואנה וחשיש” וכי “ללגליזציה של מריחואנה עלולות להיות תוצאות הרות אסון שיפגעו בבריאות הציבור וברווחת התושבים.”

כעבור ארבעה חודשים הודיע נשיא הוועדה, ריימונד יאנס, כי הוא “מופתע שבאורוגוואי החליטו לעבור על החוק ביודעין ולשבור את המוסכמות הבינלאומיות בנוגע לאופן הטיפול בסמים.”

בעקבות הערתו של יאנס פירסם נשיא אורוגוואי, חוסה מוחיקה, הודעה בה טען כי נשיא הוועדה משקר. “תגידו לבחור הזקן הזה שיפסיק לשקר,” אמר מוחיקה בראיון לערוץ מקומי באורוגוואי. “הוא יושב לו בכסא הבינלאומי הנוח שלו ומאמין שהוא יכול להגיד שטויות ככל שמתחשק לו. מדוע הוא לא התייחס לחוקי הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו? האם ישנם חוקים שונים לאורוגוואי ולמדינות אחרות – חזקות יותר?”

כעת התייחס יאנס למדינות וושינגטון וקולורדו והודיע כאמור כי גם הן מפרות את החוק הבינלאומי.

ראו: המלחמה בסמים נכשלה – על מנהיגי העולם לקדם לגליזציה של סמים

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט