מגלגל...

התנועה לאיכות השלטון נגד לנדשפט: “ניגוד עניינים חמור”

במכתב רשמי שנשלח אל רה"מ ושר הבריאות טוענת התנועה למען איכות השלטון כי מנהל היחידה לקנאביס רפואי פועל כנראה בניגוד עניינים חמור - זאת בעקבות ממצאים שנחשפו בעבר ושוב בשבועות האחרונים. משרד הבריאות מסרב בינתיים לחשוף את הצהרות ניגוד העניינים של לנדשפט.

התנועה לאיכות השלטון, עמותה הפועלת לקידום ממשל איכותי יותר במדינת ישראל, פנתה אל רה”מ ושר הבריאות בנימין נתניהו ואל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בתלונה לגבי מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט.

במכתב הפנייה, שנשלח לפני מספר שבועות ונחשף אתמול (א’) בתכנית “הצינור” בערוץ 13, מציין יו”ר התנועה עו”ד אליעד שרגא כי הם קיבלו לידיהם מידע הנוגע לחשש לניגוד עניינים מצדו של מנהל היק”ר בפועלו כרגולטור.

אליעד שרגא (צילום: פלאש90)
עו”ד אליעד שרגא, ראש התנועה לאיכות השלטון (צילום: פלאש90)

“על פי המידע שבפנינו עולה כי בשנת 2014 מונה לנדשפט לתפקידו כראש היק”ר ומיד החל בתכנון וביצוע רפורמה שבמסגרת הפיילוט שלה 85% מבתי המרקחת המשתתפים הינם חלק מרשת סופר-פארם,” נכתב. “הבחירה בבתי המרקחת של הרשת נעשתה ללא מכרז”.

לדברי התנועה “השתתפות בפיילוט מקנה יתרון מסחרי עצום לסופר פארם אשר זכתה לרווח ישיר גדול מאוד ממכירת הקנאביס לחולים וכן ל-head start כמתחרה בשוק חלוקת הקנאביס על בתי המרקחת הרבים האחרים שישתתפו לאחר מכן בחלוקת הקנאביס”.

בהמשך המכתב, החתום ע”י עו”ד אלון ספיר ועו”ד תומר נאור, קובעת התנועה במפורש כי “ראש היק”ר הוביל וביצע רפורמה כאשר הוא בניגוד עניינים מול חברת סופר-פארם בה הוא פעל כזכיין במשך 17 שנים עד 2009 עת התמנה לראשונה לתפקיד במשרד הבריאות”.

“לאור פעילותו העסקית ארוכת השנים של מר לנדשפט בקשר עם חברת סופר פארם, עמדת התנועה הינה כי יש לראותו כמנוע ומנוגד עניינים בכל הקשור לטיפול בענייני החברה בכובעו כמשרת ציבור,” הוסיפו. “ההטבה שקיבלה הרשת במסגרת הפיילוט מצביעה על חשד חמור לניגוד עניינים”.

בנוסף מוזכרת במכתב פרשה נוספת שנחשפה בשבוע שעבר אודות שותפו העסקי של לנדשפט בחברת “לייזר פרינט”, דוד שחם, שנעצר לאחרונה על ידי משטרת ישראל בקשר לפעילותו בחברת פרוטואולוג’יקס (“קאנומד”) אשר עוסקת אף היא בתחום הקנאביס הרפואי תחת ניהולו של לנדשפט עצמו.

ניגוד עניינים נוסף לכאורה, שלישי במספר, עלה באותה החקירה נגד שחם, בה נבדק גם מינויו בחברת קנאביס נוספת, “ביונד טיים”, שנהגה על פי החשד להטעות משקיעים. לפני כחצי שנה “ביונד טיים” שינתה את שמה ל”שיח” לאחר מיזוג עם חברת הקנאביס הותיקה.

“עולה חשש כי גם בשל כך פועל או פעל לנדשפט בניגוד עניינים,” נכתב. כמו כן מציינת התנועה במכתבה את חשיפת מגזין קנאביס משנת 2014 אודות קשריו של לנדשפט עם סופר-פארם. “מפרסומים בתקשורת עולה כי עניין הקשר העסקי בין ראש היק”ר לחברת סופר פארם עלה כבר בעת מינויו לתפקיד בשנת 2014,” ציינו.

יובל לנדשפט (צילום: פלאש90)
“ניגוד עניינים חמור” – מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט (צילום: פלאש90)

“כידוע כלל יסוד בשיטתנו המשפטית הוא כי אסור לעובד ציבור להימצא במצב בו קיימת אפשרות של ניגוד עניינים,” כתבו. “נציין כי הפסיקה ארוכת השנים הכירה בחשש בלבד לקיומו של ניגוד עניינים כמי שעלול לפסול אדם מלכהן בתפקיד ציבורי ובפרט במקום בו מדובר בתפקיד ציבורי בכיר כמי שעומד בראש יחידה במשרד ממשלתי”.

לפיכך דורשת התנועה לאיכות השלטון ממשרד הבריאות שיפרט את “הצעדים שנעשו, ככל שנעשו, על מנת לרפא את ניגודי העניינים החריפים העולים מן האמור”. לבסוף מבקש עו”ד שרגא ראש התנועה כי “ככל שנחתם הסכם ניגוד עניינים עם מר לנדשפט מבקש להעביר עותר אלינו”.

יש לציין כי מלבד שלושה ניגודי העניינים הנ”ל נחשף לאחרונה ניגוד עניינים רביעי של לנדשפט, עם חברת “קרייזר מדיקל”, לה הוא משכיר שטח בית מרקחת שבבעלותו המשמש את החברה לצורך ניהול בית מרקחת “פארמה שיא” הפועל בתחום הקנאביס הרפואי תחת פיקוחו של לנדשפט עצמו.

בקשה זו של התנועה לאיכות השלטון לקבל לידיה עותקים מהצהרות ניגודי העניינים של לנדשפט טרם נענו. גם פניית מגזין קנאביס לקבל עותקים אלו לפי חוק חופש המידע לא נענו עד כה ואם לא יענו עד סוף החודש תוגש ככל הנראה עתירה נגד משרד הבריאות בדרישה לחשוף מידע זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר