התכנית ליצוא קנאביס בסכנה – ייתכן גם התכנית לאי הפללה

התכנית ליצוא קנאביס בסכנה – והיא עלולה להפיל איתה גם את התכנית לאי הפללה, זאת בעקבות עימות וחילופי האשמות בין משרד האוצר למשרד לבטחון פנים.

התכנית ליצוא קנאביס רפואי לחו”ל מתעכבת כבר זמן רב, אך כעת נראה שהיא צפויה להתעכב עוד יותר. הסיבה: חוסר הסכמות בין משרדי הממשלה על מספר חוות הקנאביס שייפתחו במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי.

בעוד שהממשלה ניפקה כזכור אישורים ראשוניים ללמעלה מ-300 חוות קנאביס רפואי, במשרד לבטחון פנים בראשות השר גלעד ארדן סירבו בתוקף להסכים למהלך והובילו להקפאתו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לאחר מספר שבועות הגיעו במשרד הבט”פ לסיכום עם משרדי האוצר והבריאות לפיו תקומנה רק 40 מתוך 300 החוות, אך ברגע האחרון הבינו כי מהלך כזה יוביל בהכרח לעתירה לבג”צ מצד מאות החקלאים שלא ייבחרו.

בתחילה תכננו במשרדי האוצר והבריאות לקיים מכרז לבחירת 40 החוות, או לחילופין לבצע הגרלה, אך גם ניסיונות אלו כך הבינו, יובילו לעתירה לבג”צ.

למעשה, למרות הבטחתו בשבוע שעבר של שר החקלאות אורי אריאל, כמדי שבוע, על כך שיצוא קנאביס יאושר “בשבועיים הקרובים”, נראה הערב (ג’) כי העניין מתרחק עוד יותר.

בעקבות ה”לופ” שבו נתקעו משרד האוצר והבריאות, הודיע השבוע אגף התקציבים במשרד האוצר למשרד לבטחון פנים, כי כל עוד יתעקשו שם על צמצום מספר החוות ל-40 לא יועבר מצידם התקציב ל”הסברה על קנאביס”.

אגף התקציבים שלח מכתב לראשי הבט”פ בו מחה על העיכובים והודיע כי לא יקצה את 40 מיליון השקלים שאמורים היו לעבור למסע הסברה שתיכנן השר ארדן בנוגע לשימוש בקנאביס במסגרת אי ההפללה.

מאחר ותקציב זה הינו חלק מהתכנית של ארדן ל”אי הפללה באחריות”, לא מדובר רק ב”עשיית שרירים” מצד משרד האוצר, אלא במהלך שעלול לתקוע יחד עם התכנית ליצוא גם את התכנית לאי הפללה.

מהמשרד לבטחון פנים מסרו כי הם “מצפים שמשרד האוצר לא יפגע בחינוך והסברה לבני נוער”.

למרות שלא סביר שיתרחש ללא אישור הממשלה, מה שאולי בכל זאת ייתן מעט תקווה לחקלאים שמצפים לאישור היצוא הוא דיון שיערך בשבוע הבא בועדת הפנים של הכנסת ויעסוק בהצעת חוק פרטית ליצוא שכבר אושרה בקריאה ראשונה. אם תאושר גם בדיון זה תעלה לכאורה לאישור סופי בהצבעה במליאה.

מחר (ד’) יערך דיון בנושא יצוא בועדת הסמים של הכנסת, בהשתתפותו של פרופ’ אבי שמחון שחשף לאחרונה את הדו”ח שהכין בו נמצא כי יוא קנאביס לא שווה 4 מיליארד ש”ח בשנה כפי שטענו באוצר, אלא 250 מיליון בלבד.

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט