שנת 2022 הכריעה את פנאקסיה: הפסידה כ-39 מיליון ש”ח

אחרי הפסדים של כ-39 מיליון שקל ופיטורי 71 עובדים בשנת 2022 לבדה, חברת פנאקסיה נותרה עם חובות של כ-40 מיליון ש"ח וחוסר ודאות לעתיד. כך התפרק החלום של מפעל הקנאביס מהוותיקים בישראל

הגיע מועד פרסום הדוחות השנתיים של חברות הקנאביס בבורסה והחל מהשבוע הן יחשפו את הנתונים שמסכמים את פעילותן בשנה שחלפה.

חברת פנאקסיה (Panaxia), אחת הוותיקות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, היא הראשונה לפרסם את דוחותיה הכספיים לשנת 2022, והם, בפשטות, גרועים מאוד.

החברה הציגה בשנת 2022 הכנסות של כ-39.4 מיליון שקלים, שהן צניחה של כ-52.8% אל מול הכנסות של כ-83.6 מיליון שקלים בשנה שקדמה.

גם בשורה התחתונה פנאקסיה שוברת שיא שלילי ורושמת הפסד מייצג בסך של כ-38.8 מיליון שקלים, זאת אל מול הפסד מייצג של כ-34.3 מיליון שקלים אשתקד.

באופן ספציפי, ברבעון הרביעי (אוק’-דצמ’), החמיר מצבה של פנאקסיה במיוחד, כאשר ההכנסות צנחו לכ-5.6 מיליון שקלים בלבד (מול כ-10.6 מיליון שקלים ברבעון השלישי) וההפסד המייצג הגיע ל-12 מיליון שקלים.

גם “בשטח” פנאקסיה כבר כמעט לא קיימת ולמעט כמה מוצרים משאריות של משלוח שביצעה בעבר חברת קנטק ונותר במפעלי פנאקסיה במסגרת הסכמות בהליך משפטי, אין בחברה פעילות כמו בעבר.

נכנסה בסערה לשוק ההון והתרסקה

כזכור, פנאקסיה נכנסה לבורסה המקומית בסערה, תוך שהיא מגייסת עשרות מיליוני שקלים מהשוק המקומי במספר רב של גיוסי הון.

החברה התעתדה, אי שם בשנת 2019, להיות מובילת ענף הקנאביס הישראלי ובמשך תקופה ממושכת היא החזיקה בדואופול דה פקטו עם המפעל של חברת בזלת בשוק הקנאביס המקומי. 

לאחר שהדואופול של החברה נשבר בעקבות הרפורמה בענף וכניסה של שחקנים חדשים לחוליית המפעלים בשרשרת הערך, בהם מפעלי בול פארמה, יוניבו, קנאשור, טוגדר, תיקון עולם קנביט ועוד, היא כיוונה את מאמציה אל יצוא לאירופה.

תוך שהיא בוחרת לשווק קנאביס ללא תמורה בצרפת במסגרת פיילוט, למרות שמדובר במהלך הפסדי פרופר, החברה טענה כי היא אמנם הפסדית, אבל זה כביכול בגלל שהיא “מכינה את עצמה לתקינה האירופאית” המחמירה, ושבהמשך היא תוכל לייצר רווחים משמעותיים. החלום לא התממש, ומאירופה לא הגיעה הישועה.

למרות המצב הכלכלי הבעייתי, קבעו מנהלי פנאקסיה הציבורית, דדי סגל, אסי רוטבר וערן גולדבר, שהם גם בעלי השליטה בחברת פנאקסיה הפרטית שהיא בעלת השליטה בפנאקסיה הציבורית (54.92%), שהם לא ייפגעו מבחינת שכרם, שאף הועלה, בשיא המשבר הפיננסי של החברה, מ-40,000 ל-50,000 שקלים בחודש לכל אחד, כחלק מהעלאת שיעור המשרה שלהם מ-50% ל-80%.

למעשה, המפסידים האמיתיים מהמצב שאליו הובילו מנהלי פנאקסיה היו עובדי החברה הפשוטים. מאז שנת 2020 פוטרו כ-91 עובדים מהחברה, כלומר קרוב לשני שליש ממצבת עובדי החברה שעומדת כעת על כ-59 עובדים בלבד. בשנת 2022 בפרט פוטרו 71 עובדים מהחברה.

הסכמים ושת”פים

שני ההסכמים המהותיים היחידים שנשארו לפנאקסיה הם הסכם השימוש במפעל הקנאביס במלטה של בעלת השליטה פנאקסיה הפרטית, והסכם המיזוג עם קבוצת ברק, המנהלת 150 מיליון שקלים בלבד (לא כסף שלה – אלא של לקוחות להם היא מנהלת את ההשקעות), שאמורה לקבל כ-60% ממניות פנאקסיה הציבורית.

יחד עם זאת, ההסכם לשימוש במתקן במלטה עלול להתגלות לבסוף כחלום שלא יתגשם. פנאקסיה היא חברה הפסדית, עם פעילות שלא הוכיחה את עצמה, כך שקשה לראות מצב בו היא הופכת לרווחית לפתע באמצעות יצוא קנאביס ממלטה לרחבי אירופה.

גם ההסכם למיזוג עם קבוצת ברק צפוי להיתקל בקשיים משמעותיים, שכן לפנאקסיה יש חובות מוצהרים בגובה כ-37.6 מיליון שקלים לבנקים ולבעלת השליטה, ואפשר להניח שהחובות ממשיכים לעלות ואולי אף עומדים כבר על כ-40 מיליון שקלים או יותר. יש מי שמעריכים שקבוצת ברק לא תרצה בסופו של דבר ליטול על עצמה את כל ההתחייבויות המאסיביות האלו, אפילו אם היא תקבל במסגרת המיזוג שלד בורסאי “בחינם”.

לכן, האפשרויות הן או שפנאקסיה הפרטית תיקח את הפעילות בענף הקנאביס לידיה, ותהפוך אותה לפרטית, בדומה למה שמתכננות לעשות קנאשור ואינטליקנה – אם כי הסיכוי לכך נמוך מאוד כי זה לקנות בעצם “פצצה מתקתקת” בדמות חברה עם עשרות מיליוני שקלים חובות ובלי אופק עסקי, עם מפעל שעומד להיסגר – או שהחברה הציבורית תנסה לגייס כסף במחיר נמוך ולדלל משמעותית את בעלי המניות בשביל לסגור חלק מהחובות. האופציה השלישית, שיתכן שתבוא כשלובה באופציה השניה, היא המרה של חלק מהחובות למניות של החברה, שגם זה בעצם דילול לבעלי המניות. במילים אחרות: למשקיעים בחברה כדאי להיזהר ולבדוק היטב את הדוחות של החברה לפני שמשקיעים.

שולי ביטחון

כזכור, שולי ביטחון, או “מרגי’ן אוף סייפטי”, הוא נתון המייצג את נכסי החברה פחות התחייבויותיה, לא כולל רכוש קבוע ונכסים שאת השווי שלהם בעת מימוש קשה להעריך, זאת ביחס לשווי השוק של החברה. במקרה של פנאקסיה אם כן, מדובר במרג’ין אוף סייפטי של מינוס 96%, כלומר יש לה משמעותית יותר התחייבויות מנכסים.

מה הלאה ולסיכום

שנת 2022 הייתה השנה שתגרום כנראה לרומן של פנאקסיה עם שוק ההון וקהילת מטופלי הקנאביס בישראל להסתיים. הפעילות של החברה ספגה הפסדים מצטברים של יותר מ-100 מיליון שקלים, היא לא הצליחה לבסס מותג רווחי בישראל או באירופה, וצברה חובות על גבי חובות תוך התנהלות שרבים בענף תיארו כבלתי מסודרת.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר