הקוברה השחורה – כנראה שזה הסם הגרוע בעולם

לירן שלו מעולם לא עישן ג’וינט ולא לקח שאיפה מסיגריה אבל מאז שהוא גילה את “הקוברה השחורה” נקודת המבט שלו השתנתה לגמרי בכל מה שקשור למלחמה בסמים בכלל ולמדיניות ההפללה בפרט…

הפעם הראשונה שנחשפתי ל”סם המסוכן” המכונה “הקוברה השחורה” הייתה למעשה הפעם הראשונה שהתחלתי להטיל ספק בכל העניין הזה סביב המלחמה בסמים.

זה קרה בתקופה כשהייתי בצבא – עשיתי שירות קרבי ובאותו זמן הפלוגה איישה מוצב באזור שכם. לאחר מספר חודשים בגזרה החל לפתע גל של זימונים של חיילים ל”בית ליד” מטעם המשטרה הצבאית בתואנה שהם מעוניינים לערוך “שיחות בירור” עם החיילים – אותן “שיחות בירור” הפכו כמובן להיות מלכודת לבדיקות שתן שבעקבותן נתפסו מספר חיילים “מלוכלכים”. התרגיל המסריח שעשתה המשטרה הצבאית עוררה סערה בקרב החיילים בפלוגה כאשר הרוב המוחלט תמך בחבריו המופללים והביע התנגדות נחרצת להעמדתן למשפט בזמן שמנגד מספר חיילים תמכו בפעילות המשטרה הצבאית וטענו ש”צריך למגר את תופעת הסמים בצבא”.

החבר'ה הרעים
החבר’ה הרעים

הדיונים בנושא בקרב החיילים נגררו במהרה לויכוחים קולניים ומלאי אמוציות – אחד המפקדים בפלוגה שצפה בחילופי הדברים בין החיילים החליט להעביר לנו “שעת חינוך” בנושא סמים. אני זוכר כיצד נכנסנו כל המחלקה לתוך אחד הקרוואנים במוצב, התיישבנו סביב השולחן ונעצנו מבטים במפקד. כולנו ידענו במה הולך לעסוק השיעור וחיכינו בקוצר רוח לשמוע מה יש למפקד להגיד בנושא. הוא ניגש לדלת, נעל אותה – ומיד שלף כתבה מעיתן “ידיעות אחרונות” עם הכותרת:

בלארוס: ילדה בת 16 למאסר עולם על אחזקת סם מסוג “הקוברה השחורה”

הרוחות בבלארוס סוערות בעקבות החלטת בית המשפט לדון ילדה בת 16 למאסר עולם בגין אחזקה ושימוש בסם מקומי המכונה “הקוברה השחורה”. פסיקה חסרת תקדים זו נקבעה כחלק מהמדיניות החדשה של ממשלת בלארוס אשר הכריזה על מלחמת חורמה בתופעת צריכת ה”קוברה השחורה” ומאבק עיקש במערך ההפצה של הסם ברחבי המדינה. בתוך כך הורתה הממשלה להחמיר מאוד גם עם צרכני הסם וקבעה עונש מינימום נוקשה ביותר של 17 שנה.

הקוברה השחורה
הקוברה השחורה
ה”קוברה השחורה” נפוץ מאוד בבלארוס בשנים האחרונות כאשר צריכת הסם נמצאת בשימוש נרחב גם בקרב צעירים – נתון אשר מעורר דאגה רבה בקרב הציבור הבלארוסי. הסם מגיע בצורת אבקה שחורה (ומכאן שמה) ומוחדר לגוף בעיקר דרך האף (“הסנפה”). מספר דקות לאחר צריכת הסם ירגיש המשתמש תחושת קלילות והתרוממות של מצב הרוח והביטחון העצמי יחד עם ערפול חושים מסוים. צריכה מוגזמת עלולה להביא לאיבוד שיווי משקל, איבוד שליטה עצמית ושיקול הדעת – ואף למוות. בנוסף לכך אנשים הצורכים את “הקוברה השחורה” נוטים להיות המוניים ואף אלימים יותר באופן משמעותי. מחקרים הוכיחו כי “הקוברה השחורה” פוגעת בקליפת המוח, בכבד ובינפסות הקשורות לזיכרון, לדיבור ולמצב הרוח. נשים בהריון הנוהגות להסניף את הסם פוגעות בהתפתחות מוח העובר – צריכת “הקוברה השחורה” במהלך הריון הוא הגורם הנפוץ ביותר לתינוקות הנולדים עם פיגור שכלי במדינה. בעיה נוספת הנובעת מהקור העז השורר באזור היא אשלית החום שמעניקה “הקוברה השחורה” – צריכתה גורמת לפליטת חום הגוף מה שמעניק תחושה מוטעית של חמימות בזמן שלמעשה הגוף רק מתקרר – מידי חורף קופאים למוות עשרות חסרי בית לאחר שצרכו את “הקוברה”.

למרות הנזקים החמורים והכרזת המלחמה שהכריזה ממשלת בלארוס על תופעת השימוש בסם עדיין ישנם לא מעט קולות המביעים ביקורת חריפה על העונש הקשה שהוטל על הילדה וטוענים שבמקרה כזה יש להתחשב בגילה הצעיר ולהקל בעונשה.

הנזק ש"הקוברה השחורה" מסוגלת לגרום למוח התינוק
הנזק ש”הקוברה השחורה” מסוגלת לגרום למוח התינוק

ברגע שהמפקד סיים להקריא את הכתבה שמתי לב שכל המחלקה הייתה שקועה בנאמר בה ולשם שינוי לא היו חיילים שהפריעו או התפרצו לדבריו – כנראה שהנושא היה אטרקטיבי מספיק עבורם. בתום הקראת הקטע מהעיתון שאל אותנו המפקד מה דעתנו – האם העונש אשר הוטל על הילדה היה ראוי או שמה יש מקום להקלות?

כמובן שמיד התפתח דיון סוער בין החיילים – אלא שהפעם הפתיע אותי לראות חיילים אשר ידעתי בוודאות שהם מעשנים מריחואנה בחופשות בבית – ובהתייחסותם למקרה הנ”ל חלקם צידדו בעונש שקיבלה הילדה בטענה ש”הקוברה השחורה זה לא גראס אחי – גראס לא גורם למוות – תקרא את הכתבה שוב ותגיד לי אם יש בכלל מה להשוות”.

רק לאחר חצי שעה של דיונים וויכוחים סוערים השתיק המפקד את כל החברים, ואמר:

כמו שכולנו יודעים בתקופה האחרונה נפלה על הפלוגה מכת זימונים לבדיקות סמים בבית-ליד. צפיתי מהצד בויכוחים שלכם בעד ונגד העניין – אני לא עומד להביע דעה בנושא אבל חשוב לי שתנסו להביט על החיים מנקודת מבט רחבה ואוביקטיבית שגיבשתם אתם בעצמכם – השתדלו לבחון כל עניין ממספר כיוונים ולא ישר להתקבע על דעה מסוימת אחת. לשם כך הבאתי את הקטע מהעיתון – כמו שחלקכם אולי שמו לב הכתבה מפוברקת לחלוטין – אין באמת ילדה בילארוסה שנידונה למאסר עולם וגם “הקוברה השחורה” זו המצאה שלי – בסך הכל לקחתי נתונים אמיתיים על הנזקים של האלכוהול – אותו אלכוהול שכולנו שותים בסוף שבוע כשאנו יוצאים הבייתה לבלות עם חברים – והצגתי אותם בתור הנזקים של “הקוברה השחורה”. ההבדל היחיד הוא שאת האלכוהול שותים ואת “הקוברה השחורה” מסניפים – שמתם לב כיצד הגישה שלכם השתנתה בעקבות הצגת הדברים??

אשכרה הייתם מוכנים לשלוח ילדה בת 16 לעשרים ומשהו שנים בכלא על זה שהיא החזיקה חומר שלמעשה מוכרים אותו בכל קיוסק ובכל פינה – רק מכיוון שהצגתי לכם אותו כ”סם מסוכן” שאנשים מסניפים. אני שוב חוזר ומדגיש – לא באתי לעודד אתכם להיות בעד או נגד סמים אלא רק להאיץ בכם לבחון את הדברים מנקודות מבט נוספות.

לאחר שהמפקד סיים להגיד את דבריו כולנו הרגשנו מעט מגוחך – גם אני. באמת שקיבלתי מהכתבה את הרושם ש”הקוברה השחורה” הוא סם קשה מאוד – אולם בסוף התברר לי שאת הסם הקשה הזה לא רק שמוכרים בכל חור – אפילו עושים לדבר הזה פרסומות ב”פריים-טיים” בטלוויזיה. ניגשתי למפקד שלי ואמרתי לו תודה – מאותו היום אני משתדל שלא לגבש דעה מסוימת על דברים מבלי שבחנתי את הנושא לעומק. הבנתי שקל מאוד לעשות מניפולציות על בני-אדם בעזרת משחק מילים פשוט.

יאיר גלר והרשות למלחמה בסמים – עליי אתם כבר לא תעבדו יותר.
Now I know better…

אז למה קנאביס לא חוקי?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר