מגלגל...

SAFE Act – החוק שעסקי הקנאביס בארה”ב מחכים לו יותר מכל

התרגשות שיא בענף הקנאביס החוקי בארה"ב בעקבות פירסום לו"ז ההצבעות בבית המחוקקים בשבוע הבא ובו גם הצעת החוק SAFE Act שאמורה לאפשר לראשונה לעסקי הקנאביס החוקיים לפתוח חשבונות בנק, לקבל תשלומים באשראי, להנפיק צ'קים ובכלל - להפסיק לאגור ולסחור בכסף מזומן בלבד

בשבוע הבא תעלה להצבעה בבית המחוקקים האמריקני הצעת החוק SAFE Banking Act לה מצפים בכליון עיניים אלפי בעלי העסקים בענף הקנאביס החוקי בכל רחבי ארה”ב. ההצעה (PDF) מבקשת לאפשר לעסקי קנאביס חוקיים לקבל שירותי בנקאות, להפקיד את רווחי המכירות שלהם בבנקים ולתת ללקוחותיהם לשלם עבור קנאביס בעזרת כרטיסי אשראי.

מכיוון שהבנקים כפופים לחוק הפדרלי הקובע עדיין שקנאביס הוא סם אסור ומסוכן מדרגה ראשונה, למרות שחלפו מעל 8 שנים מאז אושרה לגליזציה במדינה הראשונה בארה”ב (קולורדו), חברות קנאביס חוקיות עדיין נאלצות לאגור כסף מזומן ולהתנהל במזומן בלבד. עובדה זו מציבה אותן בחשש וסכנה תמידית של שוד מצד אחד, וגם תחת בקרה מוגברת וחשד מצד הרשויות מפני העלמת מיסים מצד שני, זאת לצד קשיים ביורוקרטיים רבים אחרים.

אם אכן תאושר בשבוע הבא ההצעה בהצבעה בבית המחוקקים היא תעלה לאחר מכן להצבעה בסנאט במועד לא ידוע ואם תאושר גם שם היא תבטיח לרשויות הפיננסיות ובהן גם לבנקים הגנה מפני תביעות מצד הרשות הפדרלית על כך שהן עוסקות ומאפשרות מסחר במה שנחשב עדיין על פי החוק היבש כ”כספי סמים”.

על פי לוח הזמנים הרשמי שפורסם אמש (ו’) ההצעה, המוגשת בשיתוף על ידי נציגים משתי המפלגות ובתמיכת כשליש מהבית, עתידה לעלות להצבעה בשבוע הבא (“השבוע שמתחיל ב-19 באפריל” ע”פ הכתוב) – ייתכן גם שבאופן סמלי זה יקרה בדיוק ביום ה-20 באפריל, יום הקנאביס הבינלאומי.

למרות שה-SAFE Act כן זכתה בשנים האחרונות לתמיכה עקרונית רחבה, ולמרות שרבים מאמינים שלאחר זכיית המפלגה הדמוקרטית בנשיאות וברוב בסנאט זה אמור להיות פשוט יותר, ההצעה תצטרך לקבל רוב מיוחד בבית המחוקקים של כשני שליש לפחות, וזה לא יהיה פשוט.

הצעת חוק דומה מוגשת למעשה מאז שנת 2013 מדי שנה ללא הצלחה, למעט התקדמות שנרשמה בשנת 2019 כשההצעה אושרה בבית המחוקקים 3 פעמים שונות אך לא עלתה לאחר מכן לסנאט שנשלט על ידי המפלגה הרפובליקנית, כנראה בכוונה. כעת מאמינים התומכים שהסיכוי לאישורה גם בסנאט הוא גבוה יותר וזאת כאמור בעקבות זכיית הדמוקרטים ברוב בבחירות שנערכו לאחרונה.

אי-אישור ההצעה יותיר בבעיה את עסקי הקנאביס ב-17 מדינות ארה”ב שאישרו לגליזציה וכן בעשרות אחרות שאישרו קנאביס לשימוש רפואי או מסחר במוצרי CBD, הן מבחינת פתיחת חשבון בנק כאמור אך גם מבחינת תשלום משכורות, שימוש בפנקסי צ’קים ושאר שירותי בנקאות החיוניים לכל עסק.

עדכון (20.4): הצעת החוק אושרה בבית המחוקקים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר