הפתעת השנה? יוניבו עם סדרת זני קנאביס חדשים

בזמן שחברות ותיקות עברו לייבא קנאביס מחו"ל כדי להצליח להגיע לאחוזי ה-THC המבוקשים, דווקא החברה הצעירה 'יוניבו' מציגה סדרת זנים עתירי THC תוצרת כחול לבן, כולל אחד שמזנק לראש הטבלה.

חברת הקנאביס החדשה ‘יוניבו‘ (Univo) הצליחה תוך כשנתיים מאז הקמתה ותוך כשנה מאז החלה בייצור ושיווק, למצב עצמה כאחת השחקניות החזקות ביותר בענף הקנאביס הישראלי, בשורה אחת ואפילו לפני חלק מהחברות הותיקות ביותר.

בעזרת שיתוף פעולה עם חוות הקנאביס הותיקה ‘טבע אדיר’, ו-4 חוות קטנות נוספות, מציגה בימים אלה יוניבו סדרת מוצרים מכובדת ומגוונת שבראשה זן הדגל שלה, ‘טיטן‘ (Titan), שהצליח במחזור הנוכחי להציב שיא מקומי חדש של אחוזי THC.

הזן, שמשווק בקטגוריית T20 ונמכר בעבור 267 ש”ח לשקית של 10 גרם, כבר נמצא בבתי מרקחת מזה מספר חודשים, אך רק ממחזור הגידול של החורף שספג ביקורות שליליות על נראות ואיכות נמוכים מאוד – עד כדי תלונות שנשלחו לחברה בעניין זה.

טיטן יוניבו T20, מחזור חורף מול מחזור קיץ
מחזור חורף ראשון באיכות נמוכה – מחזור קיץ עם שיא ישראלי חדש | ‘טיטאן’ של יוניבו

כעת, לאחר מחזור אביבי, בניסיון נוסף בחווה אחרת, עם שינויים בפרוטוקולי הגידול, מגיע ‘טיטן’ משופר, עם נתון מכובד מאוד של 23% THC – מה שכאמור הופך אותו לזן החזק ביותר מבין אלו הגדלים בישראל (והשלישי ברשימה הכללית).

‘טיטן’ מבוסס למעשה על גנטיקה של הזן ‘דזרט קווין’ של ‘טבע אדיר’, שמשווק גם הוא עם נתונים דומים. בעבר הוא עמד על כ-18% THC בלבד ואת העלייה בנתונים משייך בעל השליטה ומנכ”ל החברה גולן ביטון למתקן הגידול החדש ולפרוטוקולי גידול משופרים.

מלבד זן הדגל הזה תשווק בשבועות הקרובים ‘יוניבו’ שני זנים חדשים נוספים, שהם כבר מקוריים של החברה: ‘נפטון‘ (Neptune), אינדיקה T20, וכן ‘מטיס‘ (Metis), סאטיבה T20. גם הם מכילים לדברי ביטון בין 20 ל-22 אחוז THC, ויימכרו עבור 267 ש”ח גם כן.

זני קנאביס מטיס נפטון, יוניבו
אריזות זני הקנאביס החדשים של ‘יוניבו’: הזן ‘מטיס’ (Metis), סאטיבה T20, והזן ‘נפטון’ (Neptune), אינדיקה T20 – החל מהשבועות הקרובים בבתי המרקחת

‘נפטון’ ו’מטיס’, שניהם T20, מצטרפים כאמור ל’טיטן’ (T20) וכן לזנים ‘אולימפוס‘ (T15), ‘ווגה‘ (T10/C2) ו’אוריון‘ (T10/C2). את הזן ‘סיריוס‘ מהקטגורייה הנדירה T10/C10 עדיין לא ניתן לאתר בבתי המרקחת. בנוסף החברה מציעה סדרת שמנים מגוונת.

נתונים אלה משמעותיים שכן במקביל להיותה היחידה עם זנים מעל 20% THC, שאר החברות רואות צניחה באחוזי ה-THC של זנים ששווקו בעבר כחזקים וירדו לקטגוריית T15 על גבול T10 כמו ‘תכלת’ של ‘שיח’, ‘פי.קיי’ של ‘בטר’ או ‘אלסקה’ של ‘תיקון עולם’.

הירידה באחוזי ה-THC אצל החברות הישראליות הובילו בחצי השנה האחרונה לייבוא עצום של קנאביס מחו”ל, עד כדי הפיכתה של ישראל ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם. דווקא ‘יוניבו’ מציגה סדרת זנים עתירי THC תוצרת כחול לבן.

פרחי קנאביס 'טיטן' של 'יוניבו'
פרחי קנאביס ‘טיטן’ של ‘יוניבו’ לפני אריזה, הגיעו השבוע לבתי המרקחת

בכך הופכת ‘יוניבו’ לאחד השחקנים הבולטים בשוק הישראלי, עם סדרת מוצרי T20 באחוזי THC גבוהים מאוד, שמשתווים לראשונה לנתוני הזנים מחו”ל הנחשבים לזנים הפופולריים ביותר בישראל, מה שהחברה מספרת שאכן מביא לה מכירות גדולות.

אחד הדברים בו הם מתגאים יותר מהכל הוא היקף תפוצת המוצרים שלהם. לדבריהם הם החברה היחידה בישראל שמוצריה משווקים וזמינים לרכישה בכל 90 בתי המרקחת הפעילים בענף הקנאביס הרפואי בארץ, ללא יוצא מן הכלל.

איך הם עושים את זה שאלנו. “יש לנו כמות גדולה יותר, מערך הפצה מאוד חזק, ידעתי להפיץ בזמן והכנסתי מערך שיווק רציני,” אומר ביטון בשיחה עם מגזין קנאביס. “העבודה מביאה תוצאות. אנחנו בשיא ביקוש, מרחיבים משמרות, שעות נוספות”.

חוות קנאביס רפואי יוניבו
צמחי קנאביס מזן ‘טיטן’ בחוות קנאביס בצפון הארץ. ‘יוניבו’ שוכרת שטחי גידול בחוות קטנות ובקרוב אמורה לפתוח גם חווה משלה בשם ‘חוות עמית’

הזנים של ‘יוניבו’ מגיעים מחמש חוות חדשות שהוקמו לאחרונה ברחבי הארץ, וזנים נוספים עתידים להגיע גם בייבוא מחו”ל, למשל כ-200 ק”ג מחברת ‘מרנובה’ (Mernova) הקנדית, השייכת לחברת ‘קרסו’ (Creso) האוסטרלית של מייסד ‘עלה ירוק’ בועז וכטל.

החברה חתמה גם על הסכם ייבוא נוסף של 470 ק”ג מחוות גידול באפריקה, במדינת לסוטו. החווה היתה עד אפריל 2020 בשליטת תאגיד הקנאביס הקנדי הענק ‘קנופי’ (Canopy) אך זו עזבה מאז את הפעילות במדינה הקטנה והחברה פועלת כעת עצמאית.

במקביל היא הודיעה השבוע (PDF) כי חתמה על הסכם עם חוות ‘טלקאן’ (Telcann) החדשה, בבעלות חברת הקנאביס הותיקה ‘שיח’, ממנה היא תרכוש 3 טון קנאביס בשנה למשך 3 השנים הבאות, מתוכם 200 ק”ג צפויים להגיע בשבועות הקרובים.

יוניבו זן טיטן - ייבוא
משלוח קנאביס של ‘יוניבו’ בייבוא מאפריקה, בקרוב בחנויות. בהמשך צפויה החברה לייבא גם מקנדה

מניית ‘יוניבו’ נסחרת היום בשווי של כ-65 מיליון ש”ח, לכאורה מהקטנות בתחום, אך אפשר להעריך שאם תמשיך בדרך הזו היא תצליח אולי להגיע לשוויים של חברות דומות לה בענף המקומי, שמחזיקות בפעילות מצומצמת יותר אך מוכרות יותר למשקיעים.

התנהלותה של ‘יוניבו’ בתחילת הדרך העלתה ביקורת, גם כאן במגזין, עקב הצהרות מוקדמות מדי על פעילות בטרם קרתה, אך מאז נראה שחל שינוי. החברה גייסה לשורותיה שמות גדולים כמו אהוד אולמרט והיום היא מהמובילות בענף המקומי.

על אף התשבוחות, החברה עוד תצטרך להוכיח שהיא עומדת בהצהרות ולהצליח לשמור על יציבות הזנים גם במחזורי הגידול הבאים. לפי הערכות חברות שלא יציגו הדירות ואחידות לאורך כל עונות השנה, לא יוכלו להתחרות באיכויות הייבוא מחו”ל.

חדשות