נחת בישראל משלוח הקנאביס הראשון על פי נהלי הייבוא החדשים

בשורה משמעותית לשוק הקנאביס החוקי בישראל: לראשונה מאז נחסם בפועל לפני כחצי שנה הייבוא של קנאביס מחו"ל נחת השבוע משלוח ראשון שעומד בדרישות התקן החדש. עם זאת, בינתיים רק חברה אחת הצליחה לעשות זאת ולא ידוע אם ומתי יצליחו גם האחרות

פרסום ראשון: חצי שנה לאחר הקשחת נהלי היבוא של קנאביס מחו”ל שבפועל מנעו כניסת משלוחים חדשים לישראל למעט אלו שנחתמו ואושרו לפני נובמבר 2020, נחת השבוע בישראל משלוח קנאביס שעמד בכל הדרישות של הנוהל החדש (PDF).

המשלוח, מחברת קרונוס (Cronos) הקנדית אל שלוחתה בישראל פיס נטורלס (Peace Naturals) הפועלת בקיבוץ גן שמואל, אולי יפרוץ את הדרך לפתיחה מחודשת של משלוחי קנאביס מחו”ל גם מיצרנים ודרך יבואנים נוספים, אך זה עדיין תלוי בעיקר בהם ובשאלה האם יצליחו למצוא מעבדה מתאימה.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס עולה כי במשלוח הנוכחי הגיעו 560 ק”ג ברוטו (לפני טרימינג) של זנים פופולריים מאוד של “פיס”, כולל הזנים אוריג’ינל ג’י.סי (Original GC), אינפיניטי (Infinity) ומינט ג’י.אס.סי (Mint GSC). חלק מהזנים הללו מגודלים במקביל גם בישראל וישמשו כתגבור וחלק ימשיכו להגיע במשלוחים מקנדה.

560 ק"ג קנאביס מקנדה נחתו בישראל ועומדים בנוהל הייבוא החדש
560 ק”ג קנאביס מקנדה שנחתו השבוע בישראל ועומדים לראשונה בנוהל הייבוא החדש

מי שקיווה שבמשלוח יגיע גם הזן אולי הפופולרי ביותר בישראל רפאל (Raphael) יאלץ להתאכזב ולהיאזר בסבלנות שכן מכיוון שמדובר בזן מאוד פופולרי גם בקנדה לא הצליחה הנציגות הישראלית לקבל כמות מספקת שלו. מה שכן, מלאי של רפאל עשוי בכל זאת להגיע למדפים במהלך הרבעון האחרון של 2021 מגידול מקומי במתקן הגידול בגן שמואל.

למרות ההצלחה המרשימה של “פיס” לבצע את מה שרבים בענף העריכו עד כה שהוא אולי בגדר בלתי אפשרי, כולל טענות על כך שלמעשה מדובר במן “תרגיל” של משרד הבריאות שדורש תקנים שלא ניתנים להשגה רק כדי לעצור בפועל כל יבוא, נראה שבשלב זה חברות אחרות עדיין לא מצליחות למצוא את המעבדה המתאימה ולעמוד בתקנים החדשים.

בהתאם, לא סביר שיגיעו בקרוב משלוחים של זנים ותיקים ואהובים של חברות אחרות למשל אמרלד (Emerald), גורילה גלו (Gorilla Glue), מרמלדה (Marmalade), ג’ין גאי (Jean Guy) ועוד רבים וטובים. לפי הערכות אופטימיות של חלק מהיבואנים ייתכן וכן יגיעו משלוחים של חלק מזנים אלו במהלך שנת 2021, אך אין לכך עדיין מספיק ודאות.

מינט GSC - T20/C4 - קרונוס פיס נטורלס
מינט ג’י אס סי (Mint GSC), נחת השבוע בישראל

כזכור, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, כ-15 טון של זני קנאביס מלמעלה מ-20 חברות שונות מ-6 מדינות מקור (קנדה, אורוגוואי, פורטוגל, ספרד, אוגנדה, לסוטו) הגיעו לישראל במהלך שנת 2020 כשרובם מרמת איכות גבוהה ביחס לחומר המקומי. הם הפכו את ישראל ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם והמטופלים נחשפו לרף איכות גבוה יותר שגם חייב את החוות המקומיות לשפר את איכות התוצר הסופי.

יחד עם זאת, כמויות הקנאביס הגדולות שנחתו בישראל והיוו מעל 50% מסך כל הקנאביס שנמכר בחנויות, הביאו את היצרנים ובעלי החוות בישראל לחשוש שמא לא יצליחו להתמודד בתחרות מול יצרנים גדולים מחו”ל. חלקם פנו אל משרד הבריאות בדרישות ובאיומים משפטיים כדי שיאסרו את המשך הגעת הסחורה ללא חובת עמידה בתקני ייצור כפי שנדרשים מהם בישראל.

במקום לאזן בין הדרישות מהיצרנים הישראליים לדרישות מהיבואנים מחו”ל קבע משרד הבריאות נהלים חדשים שהיו ועודם מחמירים בהרבה לעומת אלה שנדרשים בייצור מקומי. ההחלטה הובילה למחסור בכמה מהזנים המבוקשים ביותר בישראל כולל כאלו שהפכו לרבי-מכר, ובחודשים האחרונים אף לדאגה אמיתית מפני ירידה באיכות ועלייה במחיר.

מאז ובמשך למעלה מחצי שנה שהיבואנים הישראלים מנסים לאתר מעבדה שתוכל לבדוק ולאשר את כל מאות הבדיקות החדשות שנדרשות בנוהל החדש, ללא הצלחה. רובם ככולם איתרו לבסוף מעבדה בהולנד אך לאחר שהחלו בתהליכים מולה גילו שהיחידה לקנאביס רפואי דורשת שהמעבדה המאשרת תהיה בעלת תקנים מתאימים גם כן.

השבוע כאמור הצליחה חברת קרונוס להביא לישראל משלוח ראשון שעומד בכל הדרישות. כעת המטופלים יקוו להצלחת שאר היבואנים להחזיר לרשימות המלאי את הזנים המבוקשים מחו”ל.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר