מגלגל...

למה מנכ”ל יוניבו קיבל “בונוס מיוחד” ואיך BOL הפסידה 40 מיליון

למרות ירידה ברווחיות החברה בניהולו מנכ"ל "יוניבו" יקבל מאות אלפי שקלים "בונוס מיוחד", רשת חנויות הקנאביס "לאון פארם" רוצה להיכנס לבורסה אבל נתקלת בבעיות ופנאקסיה ייצאה שמן לקפריסין אבל לא מגלה כמה... זאת ועוד, בסיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה

השבוע היה מעניין מאוד בסקטור הקנאביס בישראל, כאשר מספר חברות (יוניבו, שיח, טוגדר ו-BOL), פרסמו את הדוחות הכספיים שלהן לשנת 2020. שבוע הבא יהיה מעניין אף יותר שכן כל החברות שעדיין לא פרסמו את הדוחות הכספיים שלהן מחויבות על פי חוקי הבורסה לפרסם אותם עד יום רביעי בחצות לכל המאוחר.

בנוסף, בלאגן בנסיון רשת בתי המרקחת לאון פארם להתמזג עם חברת וונטייז כדי להיכנס למסחר בבורסה, פנאקסיה מפרסמת כי ייצאה שמני קנאביס רפואי לקפריסין אבל לא אומרת כמה, תיקון עולם חתמה על הסכם ייצור והפצה של זני חברת קאנוניק ועוד.

שיח: ההכנסות ברבעון 4 השתקמו, הרווח הסתכם בכ-8 מיליון שקל

לאחר ירידה של 42% בהכנסות של חברת “שיח מדיקל” (Seach Medical) ברבעון 3 בהשוואה לרבעון 2, ההכנסות ברבעון 4 עלו לכ-11 מיליון שקל, כלומר החברה מרחק אחוזים בודדים מרמת ההכנסות שהיו ברבעון 2, לפני הצניחה. בכל שנת 2020 ההכנסות של שיח הסתכמו לסך של 36.8 מיליון שקל והחברה רשמה רווח מייצג של 8.1 מיליון שקל. נקודה שלילית בדוחות של שיח היא שבהשוואה לשנת 2019 ההכנסות צמחו בכ-27.7% בלבד – צמיחה נמוכה ביחס לגידול בהיקף הכספי השנתי של סקטור הקנאביס הישראלי. יהיה מעניין לראות את ההתפתחויות בנושא הייצוא שכן החברה ביצעה לפני כשבועיים יצוא של 120 קילוגרם לאוסטרליה והשאלה היא האם זה ערוץ קבוע או חד פעמי. כל הפרטים על הדוח השנתי של שיח מדיקל לשנת 2020 כאן. מרג’ין אוף סייפטי: 23.4%, לא כולל חוות החברה, השקעות בחברות בת והשקעות בחברות הנסחרות בבורסה.

יוניבו: ההכנסות בירידה, הרווחיות צנחה, אבל המנכ”ל מקבל “בונוס מיוחד”

הדוח השנתי של חברת יוניבו (Univo) היה ללא ספק מאכזב. כפי שחשפנו לראשונה במגזין, ההכנסות של יוניבו ברבעון 4 של שנת 2020 נחתכו בכ-35% בהשוואה להכנסות ברבעון 3 של 2020. זה נתון שהחברה לא חשפה בעצמה, אבל זה לא חדש. הנתון החדש והמאכזב בדוחות הוא שיעור הרווח הגולמי של החברה: במחצית הראשונה של שנת 2020 הרווח הגולמי הסתכם לכ-52%, נתון שהיה מרשים מאוד והפתיע אף את הסקפטיים שרבים מהם העריכו שהרווחיות של מפעלים בסקטור הקנאביס צפויה להיות נמוכה משמעותית משל המגדלים שיהיו בעלי הזנים האיכותיים; אבל, על פי הנתונים מהמחצית השנייה של השנה, שיעור הרווח הגולמי במחצית הסתכם בכ-29.2% בלבד, כלומר ירידה שכמעט מחצית לעומת החציון הראשון. ההכנסות בכל שנת 2020, שהייתה השנה הראשונה לפעילות המסחרית של יוניבו, הסתכמו בכ-33.7 מיליון שקל, הרווח המייצג הסתכם ברווח מינורי של כ-0.5 מיליון שקל בלבד.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
על מה הבונוס? גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (צילום: אוהד שביט)

הדבר המתמיה בדוחות, מלבד הנתונים המאכזבים, הוא שסמוך לפרסום הדוח החברה זימנה אסיפת בעלי מניות לאישור “בונוס מיוחד” למנכ”ל החברה, גולן ביטון. מדובר על בונוס של 3 משכורות חודשיות שהן כ-260,000 שקל, וזאת בנוסף למענק של 4.5 משכורות חודשיות שכבר אושר על ידי דירקטוריון החברה. נשאלת השאלה האם בשלב כזה – כשברקע הירידה בהכנסות של רבעון 4, הירידה ברווחיות והרווח המינורי שנרשם – נכון להעניק למנכ”ל מענק כזה? בהחלט החלטה משונה. כל הפרטים על הדוח השנתי של יוניבו לשנת 2020 כאן. מרג’ין אוף סייפטי: 10%, ללא חישוב שווי המפעל וחוות עמית.

עוד דיווחה יוניבו השבוע כי חוות הקנאביס שבשליטתה, “חוות עמית”, בה החברה מחזיקה 51%, קיבלה רישיון מסחרי מהיק”ר לתוקף של שנה המאפשר לחווה להתחיל בגידול ובמכירות מסחריות.

טוגדר: הפסד מייצג של 17.7 בשנה, עומדת בפני אתגר של מימוש המלאי ופירעון החובות

חברת טוגדר (Together) רשמה לכאורה רווח של 15.5 מיליון שקל במהלך 2020, אך בנטרול הכנסות חד פעמיות, הוצאות חד פעמיות ושינויים בשווי של נכסים ביולוגיים – מקבלים הפסד של לא פחות מכ-17.7 מיליון שקל בשנת 2020. בשנה זו הכנסות החברה הסתכמו לכדי 11.1 מיליון שקל. האתגרים הקרובים של החברה כיום הם מימוש של מלאי בשווי של יותר מ-30 מיליון שקל ופירעון התחייבות לאג”ח של כ-40 מיליון שקל שהחברה צריכה לפרוע בחודש ינואר של שנת 2022. כל הפרטים על הדוח השנתי של טוגדר לשנת 2020 כאן. מרג’ין אוף סייפטי: ללא חישוב הלוואת בעלים שניתנה לטוגדר ותשולם רק לאחר כל שאר חובות החברה, לחברה יש מרג’ין אוף סייפטי של 23%. אם מחשבים גם את ההלוואה מגיעים לכך שאין לחברה מרג’ין אוף סייפטי ונכסי החברה (ללא הרכוש הקבוע) פחות החובות מגיעים למינוס 6.34 מיליון שקל.

BOL: החברה הצליחה לעבור לרווח גולמי, אבל הפסידה 40 מיליון ש”ח בשנה

חברת בי.או.אל פארמה (BOL Pharma) המוחזקת בשיעור של 40% על ידי חברת עמיר שיווק הציבורית, פרסמה השבוע גם כן את דוחותיה לשנת 2020. BOL אמנם גדולה בהכנסות, אבל לא מרוויחה כסף. בעוד שההכנסות בכל שנת 2020 הסתכמו לסך של 87.3 מיליון שקל, החברה רשמה הפסד תפעולי של 40 מיליון שקל – ככל הנראה ההפסד הגבוה ביותר מבין כל חברות הקנאביס הישראליות. לא ניתן לחשב מרג’ין אוף סייפטי ל-BOL מכיוון שהיא אינה חברה ציבורית ועל כן אין לה שווי שוק. הנכסים המוחשיים של החברה בניכוי החובות עומדים על כ-4 מיליון שקל, לא כולל השווי של החווה והמפעל של החברה. מה שכן – נתון חיובי מהדוחות הוא שהחברה עברה לרווח גולמי (שהוא הרווח לפני הוצאות הנהלה, שיווק, מימון ומיסים) של 4.1 מיליון שקל במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2020, זאת בהשוואה להפסד גולמי של 3.4 מיליון שקל ברבעון השלישי של שנת 2020 שנבע בעיקרו ממחיקה של מלאי שהחברה צופה כי יהפוך לפג תוקף.

לטענת BOL ההפסד העצום של 40 מיליון ש”ח בשנה נובע בעיקר מהצטברות מלאי שלא ניתן לשווקו בעתיד הנראה לעין, זאת לאור כמות התוצרת המיובאת שהלכה וגדלה בשוק הישראלי במהלך 2020 על חשבון התוצרת המקומית, כמו גם לאור קצב גידול נמוך לכאורה של שוק הקנאביס הרפואי בישראל לעומת התחזיות של משרד הבריאות, וכן בשל הקושי בשיווק לחו”ל של כמויות מסחריות משמעותיות בייצוא שלא עמד בציפיות לייצוא קנאביס מישראל לחו”ל. עם זאת, מדובר בטענות קצת “מצחיקות” מכיוון ששוק הקנאביס דווקא צמח בצורה מטאורית, בטח מבחינה כספית, מאז המעבר מהאסדרה הישנה לחדשה, מה גם שעיקר ההכנסות של BOL מגיעות מייבוא.

וונטייז: רוצה למזג את “לאון פארם” אבל מעוררת זעם אצל משקיעי החברה

חברת וונטייז (Vonetize) דיווחה השבוע על כך שבכוונתה להתמזג עם חברת “לאון פארם” (Leon Pharm) ולתת ללאון פארם 60% ממניותיה. לאון פארם היא מותג/חברה הנמצאת בשליטת היזם אייל זילברמן המחזיק כ-33% יחד עם הרוקח ליאון גרנט שעל שמו תיקרא ומחזיק גם כן כ-33%. שבבעלות הרשת 5 בתי מרקחת פעילים ש-3 מתוכם כבר מוכרים קנאביס ושניים נוספים בשיתוף תיקון עולם שעתידים לקבל היתר לממכר קנאביס בקרוב, וכן עוד חמישה סניפים בהקמה. סניף הדגל של החברה כרגע נמצא בפתח תקווה ונקרא “אי.אפ.ג’י פארם” (EFG Pharm) עד שינוי שמו בקרוב.

על פי דיווח החברה לבורסה בנוגע למיזוג, נראה כי בעלי השליטה הנוכחיים בחברת וונטייז יקבלו ללא תמורה את הפעילות הנוכחית של וונטייז שעוסקת בתחום גידול ומכירת קנאביס בקולורדו. ההסכם בא לאחר שלאחרונה התפטרו שני דירקטורים מוונטייז וכן התפטר ממנה גם שר המשפטים לשעבר חיים רמון שכיהן כיו”ר החברה. רמון טוען אגב שלא שולם לו שכר על כ-5.5 חודשים בהם עבד. חברת אוריין, שהעמידה לוונטייז הלוואה של חצי מיליון שקל, תובעת אותה גם כן על הפרה כלשהי (שלא פורטה) של הסכם הלוואה.

בעקבות סדרת האירועים הללו ועקב כך שוונטייז מתכננת כפי שמסתמן מהדיווח שלה למסור את פעילות הקנאביס הנוכחית שלה ללא תמורה לבעלי השליטה הנוכחיים, שלחו שלושה בעלי מניות מיעוט מכתב אל הנהלת החברה בדרישה למתן הסברים והבהרות. החברה דיווחה כי קיבלה את המכתב, אך לא ציינה מה נכתב בו ולא סיפקה הבהרות כלשהן לעסקת המיזוג המתוכננת עם לאון פארם. על פי העיתונות הכלכלית מדובר בשלושה בעלי מניות, ביניהם גם חברת קנזון הציבורית, לשעבר חברת קנאביס שלאחרונה חתמה על הסכם מכירה במחיר מופרז של פעילותה בתחום הקנאביס לחברת פארמוקן. יהיה מעניין לעקוב אחר הנושא ואין ספק שמישהו צריך לעשות סדר בכל מה שקורה בחברה הזו.

פנאקסיה: מדווחת על יצוא שמן קנאביס לקפריסין אבל לא חושפת מספרים

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע כי ביצעה משלוח מסחרי ראשון של שמן קנאביס מישראל לקפריסין תחת מותג בשם “פנאקסיר” (Panaxir) כאשר חומר הגלם מסופק על ידי חברת שיח. החברה לא דיווחה אף פרט על משקל המשלוח או מה ההיקף הכספי שלו.

שמן קנאביס רפואי פנאקסיר PANAXIR של פנאקסיה
שמן קנאביס רפואי פנאקסיר PANAXIR של פנאקסיה – בדרך לקפריסין

מדיניות הסתרה זו של פנאקסיה, כמו גם של חברות אחרות בסקטור, מעוררת כעס בקרב משקיעים ואין ספק שהגיע הזמן שכל החברות בסקטור יפעלו ביתר שקיפות כלומר יותר נתונים מהותיים ופחות הכרזות וסיסמאות על “לראשונה” וכיוצ”ב. מבחינת הדיווח עצמו מדובר על דיווח מעניין אבל החלק החשוב יהיה לראות האם החברה מקבלת הזמנות נוספות כי אם לא, אין משמעות אמיתית למהלך.

תיקון עולם: חתמה על הסכם שירותי ייצור והפצה עם קאנוניק

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם למתן שירותי ייצור והפצה עם חברת קאנוניק (Canonic), חברת בת של חברת אבוג’ן (Evogene) הציבורית. חברת קאנוניק עוסקת בפיתוח וטיפוח של זני קנאביס אבל אין מתקן לה גידול משלה וכפי שדיווחנו לפני שתי סקירות, היא חתמה על הסכם עם אינטליקנה שתעניק לה שירותי גידול. ניתן לזהות בדיווחים האחרונים שהמפעל של תיקון עולם צובר תאוצה כשהנפגעת העיקרית מזה היא פנאקסיה. בעוד שהמודל של חברות כמו קנאשור, תיקון עולם ולאחרונה גם BOL הוא גידול, ייצור לעצמן, ו”על הדרך” גם ייצור לחברות אחרות – המודל של פנאקסיה בארץ בנוי בעיקרו על ייצור מוצרים של חברות צד ג’ וגם שיווקו תחת פנאקסיה עד הבית. ככל שיותר חברות הופכות לעצמאיות מבחינת מפעל או פונות למתחרים, כך הערך של פנאקסיה יורד.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • עמיר שיווק –  2.08%+
 • נקסטייג’ – 1.38%+
 • פארמוקן –  1.22%+
 • קאנומד – 0.27%-
 • תיקון עולם – קנביט – 0.61%-
 • טוגדר – 1.18%-
 • אינפימר – 1.96%-
 • קנאשור – 2.02%-
 • אינטליקנה – 2.14%-
 • פנאקסיה – 2.80%-
 • וונטייז – 3.06%-
 • אינטרקיור – 4.72%-
 • שיח מדיקל – 6.59%-
 • יוניבו – 13.31%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר