המכון לחקר התמכרויות ומחלות נפש בקנדה בעד לגליזציה

CAMH, המרכז לחקר התמכרויות ומחלות נפש בקנדה, המשויך לארגון הבריאות העולמי ולאוניברסיטת טורונטו, פירסם השבוע דוח חדש הממליץ על לגליזציה של קנאביס שתכלול החלת פיקוח ורגולציות בדומה לאלכוהול.

רעיון הלגליזציה ממשיך להתפשט ברחבי העולם. אחרי הצהרות תמיכה יוצאות דופן שנשמעו בעת האחרונה מצד ארגון הבריאות העולמי (WHO) ומצד מערכות עיתונים גדולות כמו הניו יורק טיימס והאקונומיסט, מצטרף כעת גם ה-CAMH – המכון הלאומי הקנדי לחקר התמכרויות ומחלות נפש – לרשימת הארגונים התומכים.

יורגן רהם
ד"ר יורגן רהם

"המערכת הנוכחית של חוקי הקנאביס בקנדה נכשלת במניעתם או הפחתתם של הנזקים הקשורים לשימוש בקנאביס," אמר בתחילת השבוע דוקטור יורגן רהם, ראש המחלקה למחקר סוציאלי ואפידמיולוגי ב-CAMH, בראיון עם רשת CBC בנוגע לפרסום מסמך העמדה החדש של הארגון על הסם. "מכירת הקנאביס צריכה להיות מפוקחת, צריך להיות מונופול ממשלתי על המכירה. צריכה להיות הגבלת גיל מינימאלי על רכישה וצריכה. צריך להיות פיקוח על הזמינות, וצריך להיות איסור על שיווק ופירסום, בדומה לסיגריות."

ד"ר רהם העריך כי כ-40% מאוכלוסיית קנדה השתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת במהלך חייהם, וכ-10% עשו זאת בשנה האחרונה, אך ציין כי השימוש בקנאביס קושר במשך השנים לסכנות בריאותיות, כגון: מחלות נשימה, בעיות התפתחותיות בשימוש כרוני אצל ילדים ובני נוער, סכנה של תאונות דרכים בנהיגה תחת ההשפעה ופיתוח תלות ובעיות נפשיות.

המרכז מאמין כי בהתחשב בסכנות האפשריות, כל רפורמה חוקית בתחום הקנאביס צריכה לכלול התמקדות במניעה והפחתת הנזק משימוש. בנוסף מצוין במסמך כי במצב הנוכחי, מי שרוכש קנאביס בשוק השחור לא יודע מה האיכות והחוזק שלו, והאכיפה של חוקי הקנאביס בקנדה עולה כ-1.2 מיליארד דולר בשנה.

"בעוד שלחוקי אי-הפללה יש יתרונות מסויימים בהשוואה לחוקי האיסור, חוקים אלו אינם מאפשרים לממשלה לעשות רגולציה בתחום כמו שמאפשרת לגליזציה מלאה," הסביר ד"ר רהם, והוסיף כי מה שמבדיל בין הצעת הלגליזציה שניסח הארגון שלו להצעות לגליזציה אחרות היא ההמלצה לפיקוח נוקשה על השוק, בניגוד ללגליזציה בקולורדו ו-וושינגטון למשל.

בחודש מאי ארגון הבריאות הקנדי יצא גם הוא בהצהרת מדיניות דומה שאמרה כי "קנדה צריכה גישה בריאותית להתמודדות עם חומרים פסיכואקטיביים בלתי חוקיים, שתחליף את ההתמקדות בהפללה והדבקת סטיגמה בגישה מדעית ומבוססת ראיות להפחתת הנזקים משימוש בסמים". איאן קולברט, מנהל הארגון, אמר כי נחוצה גישה אחרת מהגישה הנוכחית של "המלחמה בסמים". "החברה הקנדית לא הולכת לאמץ בין-לילה את הרעיון הזה של לגליזציה ורגולציה, אז זה דיון שאנחנו חייבים לקיים," הסביר.

ההמלצות של המרכז לחקר התמכרות ומחלות נפש, כפי שמפורטות גם בסרטון שלהלן, כוללות:

  • הקמת מונופול ממשלתי שאחראי על המכירות, מה שיאפשר פיקוח על הצריכה הציבורית בצורה אפקטיבית
  • קביעת מגבלת גיל מינימאלי לרכישת קנאביס
  • להגביל את הזמינות באמצעות הטלת מגבלות על מספר החנויות ושעות הפעילות שלהן
  • המחיר של הקנאביס צריך להיות יקר מספיק בשביל לצמצם כמה שיותר את הצריכה, אבל זול מספיק כדי להתחרות עם השוק השחור ולנצח
  • להגביל מכירה של מוצרים בעלי סיכון גבוה יותר, כמו תוצרי קנאביס חזקים במיוחד (שמן חשיש, שעווה וכו') ומוצרים שמעוצבים למשוך בני נוער
  • להשקיע בחינוך ובמניעה של שימוש בקנאביס, בייחוד בקבוצות סיכון כמו בני נוער ואנשים עם היסטוריה של מחלות נפשיות
  • איסור על שיווק, פירסום ומתן חסות. כולל איסור על עיצוב אריזות של מוצרי קנאביס, האריזות צריכות להיות זהות לכל המוצרים ולכלול אזהרות על סכנות בשימוש
  • מידע לגבי המוצר צריך להיות מצויין בצורה ברורה. רמת ה-THC ו-CBD בכל מוצר צריכה להיבדק ולהיכתב עליו בבירור
  • המדיניות צריכה להתייחס לנהיגה תחת השפעת קנאביס ולמנוע אותה בעזרת מסגרת חוקית נרחבת שתכלול מניעה, חינוך ואכיפה
  • יש להגביר את הגישה למתן טיפול להתמכרות לקנאביס ולהרחיב את מגוון האפשרויות הטיפוליות. יש לערוך ראיון קצר למשתמשים בקבוצות סיכון (אנשים עם רקע של מחלות נפש, קשישים) טרם השימוש ולשמור על האופציה לבצע התערבות בהתמכרות במקרה הצורך

ראו עוד:
9 טיעונים בעד לגליזציה של סמים
8 סיבות רפואיות ללגליזציה של קנאביס
בקנדה חוששים: הלגליזציה בוושינגטון תפגע בעסקי הקנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט