מגלגל...

המדינה לבג”ץ: כשלו הנסיונות להוזלת מחירים, אולי בשנה הבאה

המדינה מודה כי כשלו הנסיונות להביא להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי דרך סל הבריאות, ביטוחים משלימים, וסבסוד משרד האוצר. עם זאת לעמדתם אין להטיל פיקוח מחירים אלא להמתין כמה חודשים נוספים. "מנסים להציג את הרפורמה ככישלון, אבל העתירה מיצתה את עצמה"

בתשובה לבג”ץ הקנאביס הרפואי מודה המדינה כי לא הצליחו הנסיונות עד כה להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי. בהודעת העדכון שנשלחה היום מעדכנת עוד הפרקליטות כי בתום דיון בועדה שנערך לפני כשבועיים, 14.10, בהשתתפות מנכ”לית משרד האוצר לשעבר קרן טרנר, מנכ”ל משרד הבריאות חזי לוי, נציג האקדמיה פרופ’ אבי וייס, ופקידי ממשלה נוספים, הוחלט כי למרות חוסר ההצלחה להביא לירידת מחירים, אין להטיל עדיין פיקוח מחירים על השוק וכי יש לדון בעניין שוב בעוד כמה חודשים.

ההחלטה שלא לתמוך בפיקוח מחירים באה לדבריהם על רקע השקת פיילוט “סבסוד תמורת יצוא”. במסגרת הפיילוט, בתמורה להיתרי יצוא לחו”ל (שטרם ניתנו), מתחייבות כמה מהחברות לשווק מספר מוצרים במחיר 140 ש”ח לאריזת 10 גרם. מחיר זה נמוך בעד 50% מהמחיר הממוצע בשוק, העומד על 230 עד 280 ש”ח ויותר. עם זאת, המדינה מתעלמת מכך שמדובר לרוב במוצרים “סוג ב'” ומקטגוריות פחות מבוקשות שלא רבים רוכשים בפועל.

טרנר התנגדה לפיקוח מחירים מכיוון ש”שוק הקנאביס טרם התייצב ולכן פיקוח מחירים יוביל למחירים גבוהים בהרבה מן המחיר שהושג במסגרת מתווה הייצוא ואף יותר מן המחיר שמשרד הבריאות הציע לקבוע כמחיר מפוקח (עד 180 ש”ח לאריזת 10 גרם, מ”ק)”. לוי סבר אמנם כי פיקוח מחירים זה הכלי היחיד העומד לרשות המדינה כדי להוזיל מחירים, אך טען שבשלב זה “יש להמתין לתום הפיילוט (בעוד כחודשיים וחצי, מ”ק)”. פרופ’ וייס הסכים עם שני החברים האחרים.

“ראשיתה של מגמת הוזלת מחירים”

המדינה מודה כאמור בהודעת העדכון שלה לבג”ץ כי כשלו נסיונותיה להביא להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי ומפרטת את 3 החלופות שהוצעו במקום פיקוח מחירים: הוספת הקנאביס לסל הבריאות, סבסוד 100 מיליון ש”ח ממשרד האוצר, הכנסת הקנאביס לשר”מ (ביטוחים משלימים), אלו לדבריהם “לא צלחו בשל סיבות שונות”. לא נרשמה בהודעה התייחסות לסוגיית השיווק הישיר הזוכה להתנגדות הרוקחים.

לאחר שביקשה הארכה של 2-4 חודשים נוספים בהליך, פירטה המדינה לגבי התקדמות הפיילוט וקבעה כי היא מזהה התחלה של ירידת מחירים. “בחינה ראשונית של נתוני המחירים – כפי שעולה מממשק ירפ”א המופעל בכל בתי המרקחת מלבד בתי המרקחת של רשת סופר פארם, וכפי שעולה מעיון ברשימות המלאים היומיות המתפרסמות על-ידי בתי המרקחת השונים ומשיחות עם חלק מבתי המרקחת – מלמדת כי ניתן, בזהירות המתבקשת, להצביע על ראשיתה של מגמת הוזלת מחירים,” נכתב.

לחיזוק הטענה מוסבר כי המחירים עוד צפויים לרדת בהמשך הפיילוט, לאחר שהחברות יחלו לייצא בפועל. אז להערכת המדינה הן תוכלנה לסבסד בעצמן את העלויות למטופלים בישראל. מנגד, במסגרת הפיילוט הצדדים לא חתמו על הסכם ממש, כך שאין התחייבות מעשית, של מי מהצדדים, לעמידה בתנאים שנקבעו. יש גם מי שמאמין שלא יתאפשר לחברות הישראליות לייצא בכמויות מספקות שיאפשרו להן לסבסד את הפעילות בישראל.

“מנסים להציג את הרפורמה ככישלון”

לאחר מכן תקפה המדינה את עמותת הקנאביס הרפואי, העותרת בתיק, שלדברי עו”ד רן רוזנברג, המייצג את המדינה מטעם הפרקליטות, “מבקשת לשנות את פני האסדרה החדשה ולבטלה, חרף החלטותיו של בית המשפט הנכבד שלא לקבוע כן”. עו”ד רוזנברג ביקש בהתאם לדחות גם את טענות העותרת מהחודש שעבר, שקבעה כי 30% בלבד מהזנים באסדרה הישנה נוכחים בחדשה, וכי הם מכילים כ-50% פחות רכיבים פעילים.

“אל מול ניסיונה של העותרת להכתיר את הרפורמה ככישלון הטעון ביטול, יבקשו המשיבים לעמוד על התפתחות השוק והעוסקים במסגרתו, באמצעות השוואה בין הנתונים שפורטו בהודעת העדכון מטעם משיבי המדינה מיום 1.1.20 לבין הנתונים העדכניים בנוגע לאסדרה החדשה, נכון למועד הגשת הודעה זו,” ביקש עו”ד רוזנברג.

לטענת המדינה, נכון ל-1.10.20 יש כ-74,000 רישיונות פעילים של מטופלים לעומת כ-60,000 ב-1.1.20. כמו כן יש 33 חוות ריבוי (21 מתוכן פעילות) לעומת 25 (מתוכן 15 פעילות), 34 חוות גידול (18 מתוכן פעילות) לעומת 24 (מתוכן 12 פעילות), 8 מפעלים כיום לעומת 7 בתחילת השנה (מתוכם 5 פעילים), 11 בתי מסחר לעומת 11, וכן 105 בתי מרקחת לעומת 74 בינואר 2020.

“העתירה מיצתה את עצמה”

המדינה מציגה גם את התיקונים האחרונים בנהלים, כולל הפעלת נהלי סימול מוצרים, חידוד נוהל בדיקות רכיבים פעילים, עדכון נהלי הייבוא ועוד, כהוכחה להתקדמות עקבית ולגיבוי בקשתה לדחיית החלטה סופית בנושא. “יחידת הקנאביס הרפואי ממשיכה באופן שוטף לעדכן את נהליה,” דיווחו. “במקביל הגורמים המוסמכים פועלים אף באמצעות תיקוני חקיקה שונים במטרה לשפר את השירות לציבור המטופלים ולפשט את המשטר הרגולטורי העדכני”.

בתשובה לטענות העותרת על כך שרק 30% מהזנים מהאסדרה הישנה נוכחים בחדשה, מה שגורם למטופלים לפגיעה ברצף הטיפולי, אומרת המדינה כי “הרפורמה לא מונעת מהמגדלים להמשיך ולגדל כל סוג צמח (“זן”). הימנעות החברות מלעשות כן נובעת אך ורק מהחלטותיהן העסקיות ומשיקוליהן בלבד”. לגבי הטענה לפיה הזנים מכילים כ-50% פחות רכיבים פעילים מבעבר, המדינה מסבירה כי זה לא נובע מהנחיות משרד הבריאות אלא סיבות אחרות כגון מדידה לא מדוייקת.

לסיכום קובעת המדינה כי “העתירה מיצתה את עצמה” וטוענת כי יש לדחות את העתירה כולל כל הצווים שניתנו עד כה, וזאת על סמך התקווה שהפיילוט יביא להוזלת מחירים משמעותית. עם זאת הם מבהירים כי בכל מקרה בעוד כחודשיים הם מתכוונים לעדכן שוב על התקדמות השינויים בענף וכן לקראת תום מועד 3 חודשי הפיילוט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר