שאלון רחוב: מה האתיופים חושבים על קנאביס

שאלון רחוב: בדקנו מה חושבים הישראלים מהעדה האתיופית על קנאביס ולגליזציה, וגילינו שאי חוקיותו של הצמח היא אולי הסיבה מספר אחת להטרדות נגדם מצד שוטרים. צפו בסרטון המיוחד.

כ-52% מהישראלים יוצאי אתיופיה דיווחו על צריכת קנאביס לפחות פעם אחת בשנה שחלפה – נתון הגבוה יותר לעומת כל אוכלוסיה אחרת בישראל, כך על-פי דו”ח שפורסם לאחרונה.

מחאת הישראלים האתיופים שהתפרצה בשבוע שעבר בעקבות הריגתו של סלמון טקה ז”ל על ידי שוטר, העלתה מחדש את הדיון על אופן ההתנהלות של המשטרה כלפי בני הקהילה.

“קנאביס – הסיבה מספר אחת להטרדות”

יצאנו לקרית מלאכי, אחת הערים בעלות הריכוז הגבוה ביותר של ישראלים אתיופים, בכדי לנסות להבין מהמקומיים כיצד נראה שיטור יתר, והאם הם חושבים שלגליזציה של קנאביס תעשה טוב לקהילה ולמדינה.

צפו:

לא היה קל למצוא השבוע ישראלים אתיופים שיסכימו לדבר בפנים גלויות מול המצלמה, קל וחומר כשמדובר על נושא רגיש כמו קנאביס.

חלק ניכר מהצעירים הרגישו כעס וסלידה מהתקשורת, בעוד אחרים הביעו חשש מהסתבכות מיותרת עם רשויות החוק.

“יש עליך איזה חשיש?” – יוסי מתאר מפגשים עם המשטרה

בסופו של דבר הצלחנו למצוא כמה אמיצים, רובם ככולם צעירים בטווח הגילאים 20-40, אשר נאותו לשתף אותנו בחוויות האינטראקציה השגרתית עם המשטרה בשכונה.

“הקנאביס זה הנושא העיקרי,” קובע יוסי כשנשאל על אופי המפגשים בין תושבי המקום לשוטרים, “יש עליך משהו בכיסים? יש עליך איזה חשיש? איזה קנאביס? משהו? זה מה שהם תמיד שואלים”.

גם מאיר, צעיר נוסף המתגורר בעיר, מציין את אותה טענה בדיוק: “זה (הקנאביס) הסיבה מספר אחת שהשוטרים באים לאתיופים. הוא בא כאילו לבדוק לך בכיס אם יש לך שקית של גראס”.

בחור נוסף בשם יונתן סיפר על מקרה בו שוטרים נכנסו לחצר ביתו בזמן שאחיו עישן נרגילה, בטענה שחשדו כי מדובר בחשיש.

“הסיבה מספר אחת שהשוטרים באים לאתיופים” – מאיר

יונתן קילל בתגובה את השוטרים שהסיגו גבול, ואלו בתגובה הלעיטו אותו במכות ואלימות: “השוטרים הרביצו לי בניידת, הרביצו לי בתחנה, שישה דרכו עלי בתחנה ונתנו לי כאפה כשאני עם אזיקים”.

חשוב לציין שגם ללא קשר לקנאביס, הישראלים האתיופים מוצאים עצמם מוטרדים לא הרף: “לא משנה איפה אני נמצא, תמיד יבוא שוטר וישאל אותי – מאיפה אתה, לאן אתה הולך,” מספר צעיר העונה לשם מאמוש. “תמיד דורשים תעודה. אם אין עליך תעודה אז בכלל הסתבכת, לא משנה להם אם אתה זוכר את המספר בעל-פה”.

“הקנאביס לא עושה בעיות כמו האלכוהול”

כשאנו מבקשים לשאול מה היקף השימוש בקנאביס בקרב האוכלוסייה הצעירה בקהילה, מתקבלות מטבע הדברים הערכות שונות. המתונות שבהן מציינות כי קרוב לשליש מהצעירים צורכים קנאביס, בעוד הערכות אחרות קובעות כי מדובר במעל למחצית ואף הרבה מעבר לכך.

אולי מסיבה זו לא הופתענו לגלות תמיכה כמעט גורפת בשאלה הנוגעת לסוגיית הלגליזציה של קנאביס: “אני בעד, בטח שאני בעד,” מצהיר יוסי. “הקנאביס לא עושה בעיות כמו שהאלכוהול עושה, הוא עוזר לראש, רוב הסטודנטים בעולם משתמשים בזה במקום ריטלין.”

“אם אין עליך תעודה אז בכלל הסתבכת” – מאמוש

“טוב שזה יהיה חוקי,” אומר ירון. “זה עושה טוב, יש אנשים היפראקטיביים, יש אנשים שלא יכולים לשבת וללמוד, סובלים מהפרעות קשב וריכוז למשל, וואלה זה עוזר להם, זה יותר מריטלין וכל השטויות האלה.”

“הלוואי שזה יהיה בחוק,” אומרת נאווה, שמספרת כי היא נכת צה”ל המשתמשת בקנאביס כדי להקל על כאביה, אך נאלצת לרכוש אותו בשוק השחור מכיוון שאין ברשותה רישיון רפואי. “הקנאביס עוזר רפואית ונפשית, אני חושבת שיש הרבה תועלת בצמח הזה,” היא מעידה.

“יש הרבה תועלת בצמח הזה” – נאווה

למרות שניכר היה כי יש רוב התומך בהסדרת שוק הקנאביס, עדיין מצאנו מספר חברים בקהילה המתנגדים למהלך שכזה: “אם זה פוגע ומסית ומטשטש את המוח, אז אני נגד,” אומר רוני. “אם זה מוביל לכיוונים שלילייים אז לא.”

“לגליזציה? תוך חמש שנים”

השאלה האחרונה שהפננו לחברים היתה האם הם מאמינים שבסופו של דבר העם היושב בציון יזכה לחזות בלגליזציה, או שלנצח נחיה על חרבנו: “זה ייקח קצת זמן,” חושב שלום, “אבל אני יודע שזה יבוא במכה אחת.”

“בסופו של דבר זה יקרה,” טוען גם מאיר. “אני אגיד לך למה, כי אהוד ברק שם, כי כל העולם ואשתו שם. הם שמו את הכסף שלהם. הם יעשו את זה חוקי, לא בגלל הכסף שלי או שלך או של ההוא… זה כסף בסופו של יום, הם השקיעו שם את התחתונים שלהם.”

“וואלה לא יודע,” אומר ירון. “אני מאמין שעוד איזה 4-5 שנים זה יהיה חוקי”. באופן מפתיע, אפילו רוני, שכזכור הביע את התנגדותו למהלך של הלגליזציה, הודה אף הוא שהלגליזציה היא בלתי נמנעת: “הרוב קובע, לא צודק, אני מאמין שזה יקרה עוד איזה ארבע-חמש שנים.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר