משאל רחוב: מה חושבים על קנאביס בשכונות הערביות בירושלים

האם החשיש אסור בקוראן, מה אחוז צרכני הקנאביס במגזר, כיצד נראית האכיפה, מה קורה עם הלגליזציה והאם ייתכן שישראל מנסה לסמם את האוכלוסיה הערבית? שאלות ותשובות אלו ועוד עלו במשאל שערכנו בשועפאט ובית חנינא. צפו:

יש הטוענים כי לגליזציה מלאה של קנאביס לעולם לא תתרחש בישראל מכיוון שיש במדינה אחוז גבוה מידי של אוכלוסיות מסורתיות שיתנגדו למהלך שכזה. באמירה זו מתייחסים לרוב לאוכלוסייה החרדית ולמגזר הערבי בישראל, המאופיין באחוזים גבוהים של מוסלמים אדוקים ברמה כזו או אחרת.

אחרי שבשבוע שעבר ביקרנו בשכונת ‘מאה שערים’, אחת מהשכונות הנחשבות למעוז החרדים בירושלים (צפו כאן), גמלה בליבנו ההחלטה לנסוע הפעם לשכונות הערביות של העיר, לבדוק מה התפישה של האוכלוסייה המקומית בכל מה שקשור לצמח הקנאביס.

מסגד בשועפאט
מסגד בשכונת שועפאט – האם החשיש אסור בקוראן?

“כל דבר שפוגע בבריאות – אסור”

השאלה הראשונה שהפננו לעוברים והשבים נגעה לתפיסת ההלכה האסלמית בקשר לקנאביס – האם יש “סורה” (“פסוק” מהקוראן), או “פתווא” (“פסק הלכה” מוסלמי) האוסר על עישון קנאביס?

“אנחנו לא יודעים אם החשיש אסור או מותר,” אומר אחד התושבים. “האלכוהול, הוודקה, אנחנו יודעים שהוא אסור ואנחנו מנועים מלשתות אותו”. תושב אחר גם כן החזיק בדעה דומה בנוגע לאיסור ההלכתי על הקנאביס באסלאם: “על החשיש אני לא חושב שיש (איסור), אבל על אלכוהול – בטח שיש!”

תושב שועפאט על לגליזציה
“שיהיה חוקי למה לא? אנשים יהיו רגועים, לא יעשו בעיות”. תושב שועפאט בעד

מנגד, רובם המוחלט של תושבי המקום טען כי יש בקוראן איסור כללי על כל חומר משנה תודעה. “כל דבר שגורם לשכרות ולאדם לאבד את דעתו – חראם (אסור),” אומר בעל מרכול מקומי. המוכר בחנות הספרים לידו אף מצטט במדויק מהקוראן: “אלו המאמינים כי החומרים המשכרים, ההימורים ומשחקי הגורל הם שעשוע של השטן – הקפידו לעזוב את הדברים הללו כדי שתוכלו להצליח ולהיות ידידי האל העצום”.

“אחרי זה כל העולם יעשן”

כשביקשנו לבחון את דעתם של המקומיים על רעיון הלגליזציה והסדרת שוק הקנאביס בישראל, נתקלנו בשמרנות מיליטנטית כמעט – גם מהאוכלוסייה הבוגרת, אך באופן מפתיע נרשמה לא פחות התנגדות גם בקרב הצעירים שנדרשו לסוגיה.

“שיעשו את זה חוקי לכלל האוכלוסייה והחברה? אני לא בעד,” אומר אחד הסוחרים ומסביר כי “אם החשיש יהיה נפוץ וכל מי שירצה יוכל לעשן, אחרי זה נגיע למצב שבו אנשים ירצו דברים חזקים יותר מחשיש.”

תושב שועפאט מתלונן על מחיר החשיש
“עכשיו המחירים גבוהים כי זה לא חוקי” – תושב שועפאט

“אני חושב שהחשיש לא צריך להיות חוקי בכל החברות כולן,” אומר צעיר אחר, “מכיוון שהחומר הזה הורס את החברה”. אחד הלקוחות במאפייה השכונתית הסביר את התנגדותו כך: “יש פתגם בערבית שאומר ‘זה שמרגיש בטוח מול העונש, יפגע בספרים’. כלומר כאשר האדם יודע שאין עונש ואין חוק נגד משהו מסוים, יהפוך הדבר לרגיל, הוא יוכל לחשש ברחובות ולעשות דברים נגד הכתוב בספרים. אבל אם יש חוק, או ממשל, או עונש שאדם יודע שהוא עומד לקבל – בוודאי שיפחד.”

לעומתם היו מספר קטן של תושבים שטענו כי יש צורך בלגליזציה בישראל. “כן, למה לא,” אומר אחד התושבים. “אנשים יהיו רגועים, כולם יושבים בכיף, סבבה, לא עושים בעיות.” תושב אחר הדגיש את היתרון הכלכלי שבהסדרת שוק הקנאביס. “אם הקנאביס יהיה חוקי יהיה יותר טוב. ככה המחירים לא יהיו יקרים. עכשיו המחירים יקרים מכיוון שהחומר אסור בחוק.”

“המשטרה לא מתעסקת עם ערבים”

מבחינת האכיפה המשטרתית של עניין הצריכה והסחר בחשיש וקנאביס בשכונות הערביות, נראה כי כמעט כולם היו תמימי דעים בנוגע לכך שקיימת אפליה בין האכיפה בשכונות הערביות ליהודיות.

שועפאט - ערבי מדבר
מה חושבים על קנאביס בשועפאט?

חלק מהתושבים אף הגדילו לרקום תאוריות קשר אודות המזימה של הציונים לסמם את החברה הפלשתינית בחומרים אסורים – תאוריה שנשמעה שוב ושוב בעבר מצד גורמים בכירים ברשות כמו מושלת רמאללה שאמרה ש”ישראל מפיצה סמים כדי לפגוע בחברה הפלשתינית” ודובר כוחות הביטחון הפלסטיני שאמר ש”ישראל מרעילה אותנו – הופכת מריחואנה להרואין”.

“אם אחד פלשתיני ימכור ליהודי חשיש – יתפסו אותו ויאסרו אותו,” מסביר אחד הצעירים בשועפאט. “אבל אם פלשתיני ימכור לפלשתיני חשיש – לא יקרה כלום”. “רוב מי שמוכר כאן חשיש עובד בשיתוף פעולה עם הרשויות והמשטרה,” מעיד חנווני מקומי. “זה דבר ידוע שסוחרי סמים בבית חנינא ושועפאט ממשיכים לתפקד למרות שהמשטרה הישראלית יודעת עליהם.”

"ישראל רוצה לחרב את החברה הערבית". תושבת המקום
האם ישראל רוצה לחרב את החברה הערבית?

צעירה נוספת מסכימה אף היא עם טענת הקיפוח מצד הרשויות: “ישראל או המשטרה, לא דואגת הרבה לחברה הערבית. להפך, היא עובדת כדי להשחית אותה, כי היא לא רוצה שהחברה הערבית תתקדם ותתפתח.”

כמה מהערבים מעשנים חשיש?

בנוגע לשאלת אחוז המעשנים בקרב האוכלוסייה הערבית, הדעות היו חלוקות ונעו על סקאלה של בין 3 עד 90 אחוז. עם זאת, ניכר היה שהרוב המוחלט העריך שאחוז השימוש בחשיש באוכלוסייה הערבית הינו גבוה מחצי.

“שבעים אחוז מהעם הפלשתיני מעשן חשיש,” אומר אחד הצעירים. “יש ארבעים, ארבעים וחמש, אחוז שמעשנים חשיש, אולי קצת יותר,” טוען צעיר נוסף. אחרים נתנו הערכות דומות, חלקן נמוכות הרבה יותר. “אולי 5 אחוז מעשנים, אפילו פחות מכך,” אמר לקוח במאפייה מקומית.

ראו עוד:
האם קנאביס הוא הפיתרון לסכסוך?
בין שאכטה לסאטלה: ערבית בסלנג הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר