היסטוריה: מהיום בישראל עישון קנאביס לא יחשב כעבירה פלילית

עדיין לא לגליזציה, אבל צעד משמעותי בדרך לשם. החל מהיום, 1.4, שימוש עצמי בקנאביס לא יחשב כעבירה פלילית בישראל ועונש המקסימום בגין עבירה זו יעמוד על 500-1000 ש"ח

אחרי עשרות שנים של מדיניות רדיפה והפללה אלימה כלפי מאות אלפי אזרחים ישראלים שכל חטאם היה החזקת קנאביס לשימוש עצמי, החל מהיום, 1.4.22, יכולים אזרחי ישראל לעשן קנאביס ללא חשש מרישום פלילי.

על פי הנהלים החדשים, שהוטמעו כתקנות, סחר בקנאביס או גידול של קנאביס עדיין אסורים ללא רישיון, אך החזקה בכמות לשימוש עצמי, קרי עד 15 גרם, יכולה להוביל לעונש מקסימום של 500 ש”ח וכאמור – ללא רישום פלילי.

כאשר מדובר בעישון ממש ולא רק בהחזקה לשם שימוש, ואם זה נעשה במקום ציבורי או במקום פרטי שניתן להבחין בו ממקום ציבורי, הקנס יעמוד על 1,000 ש”ח. הנוהל לא תקף על צעירים מתחת לגיל 18, חיילים ועובדי שירות הביטחון ואסירים.

מדיניות זו מקלה יותר מהמודל הקודם, “מודל ארדן”, שהיה בתוקף במשך 3 שנים מאז הוטמע ביום 1.4.19 ולפיו קנסות בסך 1,000 ו-2,000 ש”ח הוטלו על מי שנתפס עם קנאביס בפעמיים הראשונות ולא ביצע עבירה נלווית, אחרת ההפללה נמשכה.

הנוהל החדש לא נושא בחובו תנאים כלשהם, כלומר גם אם אזרח ייתפס בפעם החמישית, העשירית ואילך, עונש המקסימום כלפיו יהיה קנס כספי בלבד. עם זאת יש לציין שהמדינה שומרת לה את הזכות להגיש כתבי אישום במקרים חריגים.

יש לציין עוד שבנוהל החדש אין מחיקה אוטומטית של רישומים פליליים למי שכבר ספגו רישום כזה בגין שימוש עצמי בקנאביס בעבר, אך כן ישנה כוונה להטמיע מחיקה כזאת בהמשך. בינתיים ניתן להגיש בקשה למחיקה, שסביר שתתקבל.

מדובר כמובן בבשורה גדולה עבור מאות אלפי ישראלים, שכן רישום פלילי מביא עמו פגיעה קשה במי שנושא אותו ומקשה עליו בהליכים משפטיים, קבלה לעבודה, הליכים מנהליים והטבות שונות.

השבוע חשפה רשות האכיפה והגבייה כי במהלך 3 השנים במודל הקודם, נרשמו קנסות בסך 59 מיליון ש”ח, מתוכם נגבו כ-41 מיליון ש”ח. מגזין קנאביס חשף לאחרונה כי המודל הוריד את ההפללה ב-90%. כעת, המודל החדש אמור להורידה ל-0.

המודל החדש העלה שאלות רבות, למשל מה נחשב ל’מקום ציבורי’, האם מותר לגדל קנאביס לשימוש עצמי, מה קורה אם לא משלמים את הקנס, האם שוטרים רשאים לבצע חיפוש ועוד. כאן ניתן למצוא תשובות ל-30 שאלות כאלה ואחרות.

מודל אי הפללה כזה, על אף שהוא נדרש, איננו מושלם. בניגוד למודל לגליזציה שמסדיר הליכי ייצור מפוקח, מסחר מוסדר בחנויות, העברת כספי מיסוי לטובת הציבור והתרת גידול ביתי לשימוש עצמי, אי הפללה מותירה את השוק השחור על כנו.

על פי מחקרים מהעשור האחרון שוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל שווה כמה מיליארדי שקלים בשנה לפחות, ויכול בהתאם להניב למדינה מאות מיליוני שקלים עד כמה מיליארדי שקלים ממיסוי מצד אחד, ומחיסכון בהוצאות שיטור ואכיפה מצד שני.

המרוויחים הגדולים מכך ששוק הקנאביס אינו מוסדר הם בעיקר ארגוני פשיעה, כולל מגדלי הקנאביס תושבי הפזורה הבדואית שהיום נחשבים לספקי הקנאביס המובילים במדינה עם מאות שדות שפזורים ברחבי הנגב ומממנים גם פעילות פשע וטרור.

נכון להיום הממשלה לא יכולה לעשות את הצעד הנוסף ולאשר לגליזציה והסדרה מלאה, וזאת לאור התנגדות חברת הקואליציה מפלגת רע”מ שמזהירה כי אם מהלך כזה יצא לפועל היא תביא לפירוק הממשלה.

ועדה בינמשרדית שמונתה בשנת 2020 כדי לבחון איזה מודל ראוי להטמיע בישראל המליצה בתום 5 חודשי דיונים על מודל קנדה, כלומר שוק חופשי של מסחר וחנויות קנאביס, והמליצה שלא ליישם אי הפללה לפני כן.

הוראת השעה הזמנית של מודל ארדן שנקבעה כאמור ל-3 שנים באפריל 2019 עמדה לפוג, והממשלה נאלצה להציג מודל חדש או לחזור להפללה מלאה. מאחר ועתירה לבג”ץ עומדת ברקע, הממשלה נאלצה ליישם אי הפללה כדי לייתרה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר