טוען...

מנהל חוות Pure Sunfarms על המעבר מגידול מחתרתי לשוק החוקי

"מקווים שבישראל מרגישים את האהבה שאנחנו נותנים לצמחים" - לכבוד השקת הזן החדש BC Puff, שוחחנו עם מנהל מתקן הגידול של Pure Sunfarms, דווין מלניק, מוותיקי המגדלים בבריטיש קולומביה שבקנדה, כדי לשמוע ממנו על המעבר מגידול בשוק פנאי מחתרתי, לשוק החוקי

המונח BC Bud הפך כבר כידוע לשם נרדף לתפרחות קנאביס פוטנטיות וארומטיות, עם מוניטין עשיר בכל רחבי העולם, אלא שהמוניטין הזה לא צמח בן לילה. הוא נצבר במהלך עשרות שנים של מסירות ועבודה קשה בתקופה שגבתה מחיר לא קטן מקהילת המגדלים הלא חוקיים בשנים שקדמו ללגליזציה. ניסיון עשיר זה הוא המאפשר כיום לאותם מגדלי קנאביס חלוציים להשתמש במיומנויות ובשיטות הגידול שפיתחו, ולשכלל אותן באמצעות ציוד, ידע והזדמנויות שמציע שוק הקנאביס החוקי ולא היה ברשותם בעת ההיא. 

"בשוק הקנאביס של פעם הכל התנהל סביב חמשת החושים" - דווין מלניק, מנהל מתקן הגידול של Pure Sunfarms
“בשוק הקנאביס של פעם הכל התנהל סביב חמשת החושים” – דווין מלניק, מנהל מתקן הגידול של Pure Sunfarms

לכבוד השקת הזן החדש בי.סי. פאף (BC Puff) השבוע בבתי המרקחת – הרביעי של פיור סאנפארמס (Pure Sunfarms) בישראל וזה שלדבריהם הוא היפה ביותר שלהם – שוחחנו עם דווין מלניק, מנהל מתקן הגידול של החברה וחבר בדור המגדלים הוותיק הזה, כדי לשמוע ממנו על הימים בהם הוא נהג לגדל קנאביס במחתרת וכיצד הניסיון הזה עזר לו ולאחרים בפיתוח זני ה-BC Bud האיכותיים של קולומביה הבריטית.

איך נראתה תרבות הקנאביס באותם ימים לעומת מצבה היום?

“קהילת הקנאביס של החוף המערבי תמיד התאפיינה באווירה חברית וקלילה. כל העניין באותם ימים עליזים של שנות השישים והשבעים היה לבלות יחד וליהנות, והקהילה קרבה בין האנשים. אם מדברים על תרבות גידול קנאביס ספציפית, הרבה מהידע הגיע ממקורות ‘יודעי דבר’ שכבר הספיקו להתנסות בגידול וטיפוח זני קנאביס, או להתוודע לפרקטיקות מגוונות שמקורן בעיקר במזרח הרחוק. היה כל-כך הרבה מה ללמוד באותם ימים אבל ברוב הזמן נאלצנו פשוט להאמין בתהליך עצמו. הדרך התאפיינה בתהליך של ניסוי וטעיה ודרשה יצירתיות וחדשנות מתמדת. מה שכן, באותה תקופה המגדלים היו יותר זהירים וחשאיים לגבי שיטות העבודה שלהם ומקור הגנטיקות בהן החזיקו. היית צריך להסתכל תמיד מעבר לכתף ולשמור על פרופיל נמוך – זה בהחלט היה עסק מסוכן באותם ימים. לא יכולת פשוט לגשת סתם כך למגדל אחר ולבקש עצות וטיפים כי אנשים העדיפו לשמור את הסודות המקצועיים שלהם לעצמם.

הזן BC Puff
הזן BC Puff של Pure Sunfarms, מהשבוע בבתי המרקחת בישראל (צילום: אלה ולרשטיין)

“בנוסף, באותה העת אנשים ייחסו חשיבות רבה לשמירת הקניין הרוחני שלך קרוב לחזה, לכן היה הרבה מידור שהיווה כר פורה לסיפורים לא מבוססים על גידול קנאביס. היינו צריכים ללמוד תוך כדי תנועה, לסמוך על האינסטינקטים שלנו ולדעת לקרוא אנשים ומצבים. המוניטין של המגדל היה אחד הדברים החשובים ביותר. העבודה הייתה הרבה יותר קשה והיה צריך תשוקה אמיתית לדבר כי נדרשת לעשות הכול בכוחות עצמך ולהיות יצירתי ונחוש מאוד. היום אנחנו יכולים להשתחרר מעט ולנוח על זרי הדפנה. ככלל, הגידול והשימוש בקנאביס נעשה יותר מקובל, ומנקודת מבטו של המגדל מידת החשאיות פחות קריטית ואפשר להרגיש יותר בנוח לשתף את הידע וללמוד אחד מהשני. בדיעבד זה מרגיש מאוד טוב להתבונן ולראות כיצד כל העבודה הקשה הזו נושאת פרי. היום אני גאה בתרומה שלי לענף גידול הקנאביס בבריטיש קולומביה בימי טרום הלגליזציה, במיוחד בכל מה שקשור לשימור ולפיתוח הגנטיקה המיוחדת של הצמחים שטופחו כאן.”

מה התחום המשמעותי ביותר שהתמקצעת בו במיוחד מאז הקנאביס הפך חוקי?

“הייתי אומר בקרת מחלות. זה עניין רציני ביותר. בימים ההם לא הייתה לנו גישה למחקרים ולשיתופי פעולה עם מוסדות מחקר, אוניברסיטאות וכד’. גם לא לבדיקות מעבדה כאלה או אחרות. העבודה כיום, עם צוות שלם שמביא גם את הפן המדעי והלימודי, זה יתרון עצום. היום אנחנו מסוגלים לדעת באופן מדויק ממה הצמחים שלנו עלולים להיפגע ואילו רכיבים הם מכילים, יש לנו יכולת למדוד את רמות הטרפנים ואת הפוטנטיות שלהם ושל יתר החומרים הפעילים בצורה מדויקת ביותר. בנוסף, אני יכול להעיד שלמדתי הרבה מאוד על איך לעבוד עם צמחים בהיקפים גדולים, בין אם בהקשר של יישום דשנים וחומרי הזנה ובין אם בהתייעלות של שיטות הגידול. אלה דברים שמשפיעים באופן ישיר על התוצר הסופי.”

באילו הישגים אתה הכי גאה מאז ימי הגידול המחתרתיים שלך?

“עיקר הגאווה הוא בזה שאנו מצליחים לשמור על איכות הקנאביס הגבוהה גם כשמדובר בהיקפי גידול כל-כך גדולים. קצב הצמיחה של החברה עלה על כל הציפיות שלי ואני עדיין נדהם מהדרך שעשינו. ברמה האישית אני מאוד גאה בעבודה שעשיתי עם גנטיקות שונות של צמחים והידע שצברתי. כל זן הוא שונה וכל אחד מהם צומח ומתפתח אחרת. היכולת להסתגל ולתת לכל זן בדיוק את מה שהוא צריך – משנה את כללי המשחק. זה בסופו של דבר עיקר הסיפור. תהליכים של ניסוי וחקירה מניבים הצלחות רבות יותר וככל שאתה מבין את הסביבה שלך, כך התוצרת משתפרת. כך אפשר לדייק ולהתאים את תנאי הגידול בדיוק לצורכי הצמח ולכל זן. הטכנולוגיה שעומדת לרשותנו היום היא עוצמתית – אנחנו יכולים לנטר כל כך הרבה פרמטרים שונים בסביבת הגידול, לעקוב אחר נתונים חיוניים ולבצע שינויים בצורה יעילה ביותר.”

מה המאפיין החשוב ביותר של קנאביס איכותי והאם הדעה שלך בנושא השתנתה מאז ימי הטרום-לגליזציה?

“הריח של התפרחת עומד בראש הרשימה ובמקום השני המראה החיצוני שלה, הרי ידוע שאנחנו ‘אוכלים עם העיניים’. זו הסיבה שיש גם חשיבות עליונה לצבע התפרחת, למידת היובש ולברק שלה. לכן היה עדיף אם היה ניתן לראות ולהריח את התפרחת טרם הרכישה, מה שאי אפשר לעשות כיום בגלל הרגולציה על אופן אריזות הקנאביס הרפואי. אני יודע שהיום רבים מחפשים את הזנים עם הכי הרבה THC וזו אחת הסיבות לכך כנראה. לדעתי ריכוז ה-THC לא היה נחשב לגורם כל-כך משמעותי אם לצרכנים הייתה את האפשרות להביט בפרחים ולהריח אותם בחנות, כי לקנאביס יש הרבה יותר מאפיינים חשובים מלבד ריכוז ה-THC. בשוק הקנאביס של פעם הכל התנהל סביב חמשת החושים.”

מה היתרונות שאתה מוצא ספציפית בעבודה ב-Pure Sunfarms?

“אני אוהב את גישת העבודה המשותפת כאן ואת החופש לדבר על הכל. יש כאן אנשים מצוינים. בנוסף, מכיוון שמתקן הגידול ב-Pure Sunfarms הוא כל-כך מתקדם, יש לנו אפשרות לבצע הרבה ניסויים ובדיקות. אני גם נהנה מאוד מתהליך בחירת הגנטיקות, שזה תחום עשיר בחידושים והמצאות.”

"אנחנו מקווים שבישראל מרגישים את האהבה שאנחנו נותנים לצמחים שלנו" - דווין מלניק, מנהל מתקן הגידול של Pure Sunfarms
“אנחנו מקווים שבישראל מרגישים את האהבה שאנחנו נותנים לצמחים שלנו” – דווין מלניק, מנהל מתקן הגידול של Pure Sunfarms, החברה המובילה את שוק תפרחות הפנאי הקנדי, עם 14% מנתח השוק

איזה עתיד אתה מייחל לתרבות הקנאביס?

“אני מקווה שכל העולם יעבור לגליזציה, ושהקנאביס יתפוס בסופו של דבר את המקום הראשון בשוק התרופות החוקיות, במיוחד כאשר איכות החומר ממשיכה להשתפר עם הזמן. בנוסף, הייתי שמח לראות שעושים יותר כבוד לגידול המחתרתי של פעם, הרי לא היינו נמצאים במקום שאנחנו נמצאים כיום ללא אותה תרבות מחתרת שהתקיימה פה בעשורים שקדמו ללגליזציה. אני אוהב לראות אנשים שמחים והייתי רוצה שכל המגדלים בשוק החוקי פשוט ייהנו יותר מכל העניין.”

על סמך הניסיון שלך בשוק הגידול לצורכי פנאי, מהם הדברים החשובים ביותר שמגדל קנאביס צריך לזכור?

“תהיה נאמן לעצמך ונאמן למטרה. אל תנסה לעשות דברים בכוח. אם זן מסוים לא מצליח בסביבת הגידול שלך, תסתכל למציאות בעיניים, גם אם מדובר בזן מאוד פופולרי או טרנדי כרגע. דע מה אתה יכול לעשות הכי טוב והכר את השוק בהתאם ליכולת ולהיקף הייצור שלך.”

מה לדעתך מייחד את Pure Sunfarms לעומת מגדלים אחרים?

“אנחנו ב-Pure Sunfarms נטועים עמוק באדמה ורואים בעבודה שלנו כפרק חשוב בהיסטוריה העשירה של צמח הקנאביס. מה שמייחד את הגישה שלנו ומבדיל אותנו ממגדלים אחרים הוא השילוב בין הידע הנרחב שלנו כמגדלי קנאביס ותיקים, למומחיות של מגדלים שממוקצעים במתקן הגידול הטכנולוגי ותנאי האקלים באזור זה. הניסיון העשיר והאהבה שלנו לצמחים ניכרים בכל מה שאנחנו עושים במתקן הזה. הצמחים שלנו מרגישים את האהבה שאנחנו מעניקים להם ואנחנו מאוד מקווים שגם אתם בישראל.”

הזן החדש של החברה בישראל – BC Puff

כאמור, בימים אלה משיקה Pure Sunfarms בישראל זן חדש, בי.סי. פאף (BC Puff) – הזן הרביעי של החברה בארץ והסאטיבה הראשונה מביניהם, אחרי שתי אינדיקות (פינק קוש, סאקורה פאנץ’) והיבריד אחד (ג’ט פיול ג’לאטו), ששווקו כאן בחודשים האחרונים.

מקורו של ה-BC Puff הוא בהכלאה בין הזנים קייק קראשר (Cake Crasher) וסטרובריז אנד קרים (Strawberries and Cream), ובקנדה הוא נמכר בשמו המלא – ברי קרים פאף (Berry Cream Puff) – שם שמצביע על הטעמים המאפיינים את הזן הזה, העשיר בניחוחות של פירות יער וארומה מתוקה. התפרחות החיוניות שלו מעוטרות בגווני סגול מתחת לטריכומות עשירות ומרוכזות.

“הזן היפה ביותר שלנו” – רוב בולדווין, המאסטר גרואר של Pure Sunfarms מסביר על מאפייני הגידול של הצמח, וג’ניפר שצווימר, מדריכת המוצרים, מסבירה על מאפייני הזן והשפעותיו
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר