הורים תובעים את בית הספר: “תנו לבתנו לצרוך קנאביס בהפסקה”

ג’ני ברבור (Genny Barbour) בת ה-16 מניו ג’רזי סובלת מאפילפסיה ואוטיזם. הוריה ביקשו לאפשר לבתם לצרוך שמן קנאביס רפואי, התרופה לה היא זקוקה, בשטח בית הספר. בבית הספר סירבו והמשפחה החליטה לפנות בנושא לבית המשפט.

כתב: גיא קרלינסקי

הוריה של ג’ני מספרים כי הטיפול בקנאביס שינה את חייה. בתשעה חודשים הקנאביס עשה את מה שלא הצליחו לעשות ניתוח מוח, עשרות תרופות מרשם ודיאטה קפדנית: לשלוט בתדירות ובעצמת ההתקפים. כשהרופאים רשמו לג’ני שלוש מנות יומיות של שמן קנאביס, חל שיפור משמעותי במצבה: ההתקפים מהם סבלה באופן יומיומי פסקו כמעט לחלוטין והתנהגותה ומצב רוחה השתפרו פלאים.

ג'ני ברבור
בית הספר אסר על ג’ני בת ה-16 להשתמש בשמן קנאביס אליו היא זקוקה

ג’ני החלה לשתות טיפת שמן קנאביס מעורבב בכוס קולה בבוקר לפני הלימודים, אחר הצהריים כשהגיעה הביתה ובערב לפני השינה. אלא שלאחר זמן, הוריה, רוג’ר ולורה, הבחינו כי המינון אינו מספיק וכשג’ני חוזרת הביתה מבית הספר, היא נוטה יותר להתקפים וסובלת ממצב רוח עצבני.

לאחר התייעצות עם רופאיה של ג’ני, החליטו רוג’ר ולורה להגביר את המינון של ביתם משלוש לארבע פעמים ביום. הוריה ביקשו מבית הספר הפרטי ‘לארק’ (Larc) לילדים עם צרכים מיוחדים, בו לומדת ג’ני, שיאפשרו לה לקחת את המנה הנוספת במהלך ארוחת הצהריים.

לרוע מזלה של ג’ני ושל אלפי ילדים אחרים במצב דומה, קנאביס עדיין מוגדר בחוק הפדרלי כסם מסוכן ללא תועלת רפואית. החוק בניו ג’רזי אמנם מתיר שימוש בקנאביס רפואי גם לילדים, אך אינו מציין האם מותר להם להשתמש בקנאביס בשטח בית הספר, שמוגדר כ’אזור נקי מסמים’. “היא יכולה לקחת ואליום או אוקסיקודון, אבל לא קנאביס,” מסביר האב, רוג’ר ברבור, “ילדים אחרים יכולים לקחת את התרופות שנרשמו להם כחוק, הבת שלי לא. זאת הפרה של זכויותיה”.

הוריה של ג’ני החליטו כי עד שיתאפשר לבתם לקחת את התרופה שלה, היא לא תגיע ללימודים כסדרם. “אנחנו מוכנים כעת, במידת הצורך, להשאיר אותה בבית, לתת לה את התרופה ארבע פעמים ביום וללמד אותה בבית עד שבית המשפט יגיע להחלטה.” אמר רוג’ר.

מאבק משפטי

משפחת ברבור הפסידה בתביעה הראשונה, לאחר שב-5 לינואר פסק השופט ג’ון ס. קנדי, בבית המשפט המנהלי של מדינת ניו-ג’רזי, כי בית הספר והמחוז בו הוא נמצא הציגו טיעונים מחייבים יותר מבחינה משפטית מאלו שהוצגו על ידי משפחת ברבור. “לא בטוח בכלל שג’ני תסבול מעלייה בהתקפים,” אמר והוסיף כי ההורים לא הציגו את התיעוד הנדרש כדי להוכיח שהעלאה במינון היא הכרחית.

“הבת שלי עלולה למות מההתקפים האלה והשופט הזה אומר שלא הוכחנו שנגרם נזק?” אמר רוג’ר, עורך דין במקצועו המייצג את בתו, ג’ני ואשתו לורה. המשפחה הגישה ערעור לבית המשפט אך כעת עליהם להופיע לדיון נוסף בפני אותו שופט שפסק נגדם במשפט הקודם. רוג’ר מעריך כי הדיון יסתיים בבית משפט פדרלי.

הדיווח ברשת ‘פוקס’:

התיקון של ג’ק

במהלך חופשת האביב, ב-13 באפריל, ג’ני הצליחה לעבור שבוע שלם ללא התקפים, לראשונה מגיל 3 חודשים, הזמן בו התחילו ההתקפים. בהיותה בבית, היא יכלה לקבל את המינון שהומלץ לה, מה שהביא לשיפור משמעותי במצבה. עד שתתקבל ההחלטה בנושא, הוריה של ג’ני שולחים אותה לבית הספר ל’חצאי ימים’ ומחזירים אותה הביתה בצהריים. אמה, לורה, אמרה שהם אוהבים את בית הספר ‘לארק’ אבל לא יכולים להתפשר ולסכן את בריאותה של ג’ני.

משפחת ברבור היא אולי הראשונה שפנתה בנושא לבית המשפט, אך משפחות בכל רחבי ארה”ב מתמודדות עם אותה בעיה. ילדים הלוקחים קנאביס רפואי נמוך ב-THC על מנת לטפל בבעיות כמו אפילפסיה, שיתוק מוחין והתקפים, אינם יכולים ליטול את התרופה שלהם בשטח בית הספר. הצעת חוק ראשונה מסוגה שעברה בקולורדו השבוע מקווה להסדיר את הנושא.

ג'ק ספליט
ג’ק ספליט

הצעת החוק זכתה לשם “התיקון של ג’ק” על שם ג’ק ספליט (Jack Split), נער בן 14 מקולורדו המשותק בכל גפיו כתוצאה משיתוק מוחין ומדיסטוניה ונאלץ להתנייד בכיסא גלגלים ולהיעזר במכונת הנשמה. בפברואר האחרון, אחות בית הספר בו לומד ג’ק הסירה מדבקת קנאביס מזרועו של ג’ק והחרימה בקבוקון של שמן קנאביס מהאחות האישית המטפלת בו, תוך שנזפה בה והזהירה אותם שלא לשוב לבית הספר עם המדבקה.

“אנחנו מאפשרים לילדים לקחת תרופות המשפיעות על מצבם הנפשי, בין אם מדובר בריטלין או במשככי כאבים נרקוטיים, תחת השגחה צמודה. אנחנו צריכים לעשות אותו דבר כאן,” אמר ג’ונתן סינגר, מחוקק שתמך בהצעת החוק. החוק יאפשר להורים ולמטפלים להגיע לבית הספר עם מדבקות קנאביס לילדיהם. “‘התיקון של ג’ק’ יבטיח שילדים לא יאלצו לבחור בין לקחת את התרופה שלהם לבין ללכת לבית הספר.” אמר סינגר.

גם במדינת מיין פנתה קבוצת הורים, בשם ‘ילדי מיין למען טיפול בקנאביס’, למחוקקים, על מנת שיחוקקו חוק שיאפשר לילדיהם לקחת לבית הספר קנאביס במרשם רופא.

ראו עוד:
שיטה חדשה לצריכת קנאביס: מדבקות THC
לימודים גבוהים: סטודנטית משתמשת בוופורייזר בשיעור
צפו בשינוי המדהים של ילדה חולת אפילפסיה לאחר שימוש בקנאביס
ילדים חולי אפילפסיה יקבלו קנאביס רפואי
מחקר: תמצית קנאביס מפחיתה 54% מהתקפי אפילפסיה קשים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר