טוען...

סוכם: הממשלה תאשר אי הפללה לקראת לגליזציה של קנאביס

לגליזציה קרובה מתמיד: שתי המפלגות הגדולות הודיעו כי יקדמו אי הפללת צרכני קנאביס ואף לגליזציה מלאה, כפי שהתחייבו לפני הבחירות.

שתי המפלגות הגדולות הליכוד וכחול לבן סיכמו כי בהתאם להבטחות הבחירות הן תקדמנה אי הפללה לצרכני קנאביס בשלב ראשון, וכן הסדרה מלאה, לגליזציה, במודל דומה לזה של קנדה וארצות הברית, בהמשך.

בהודעה שפרסמו לפני שעה קלה נכתב כי “הליכוד וכחול לבן סיכמו על קידום חקיקה שתסדיר את סוגיית אי הפללה ולגלזיציה במודל אחראי שיותאם למדינת ישראל ולאוכלוסייה הישראלית.”

עוד נכתב כי “כמו כן, הוחלט להסדיר את הרפורמה בקנאביס הרפואי שתקל על החולים ועל מתן הרשיונות למגדלים. ביום ראשון הקרוב צפויה לעלות הצעת החוק להצבעה בועדת שרים, ולהמשיך משם להליך חקיקה.

בתום ההליך, כנראה עוד לפני תום 2020, תאושר אי הפללה מלאה, כלומר שהחזקת עד 50 גרם קנאביס ו-15 זרעי קנאביס (נוסח ראשוני) לא יחשבו כעבירות פליליות גם אם לא יהיו חוקיים.

במעלה הדרך צפויה לקום גם ועדת לגליזציה, שתנסח מודל להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל, בדומה למודל בקולורדו או קנדה. כך למשל:

  • תותר צריכה פרטית של קנאביס מגיל 21 למעט לבעלי תפקידים ביטחוניים או אחרים שיקבע שר הבריאות. 
  • נהיגה תחת השפעת קנאביס תהיה אסורה. 
  • תותר הקמת חנויות ייעודיות לממכר קנאביס בהגבלות שיקבע שר הבריאות. 
  • ההגבלות בחוק איסור פרסומות והגבלת השיווק של מוצרי טבק יכולו גם על קנאביס. 
  • תוקם קרן הסברה שתפעל במסגרת חינוכיות ובזירה האזרחית לשם הצגת הסכנות ומניעת התמכרויות.

כפי שפרסמנו אתמול, בשלב ראשון מתוכנן שמלבד החזקת עד 50 גרם קנאביס ללא חשש מהפללה, על פי ההצעה השימוש בקנאביס בציבור יאסר ומי שיעבור על האיסור ייקנס בקנס של עד 500 ש”ח. החזקת קנאביס לשימוש עצמי בכמות העולה על 50 גרם תוביל לקנס של עד 2,000 ש”ח ובכמויות גדולות יותר ייחשב הדבר לעבירת סחר פלילית כרגיל.

בניגוד להצעה קודמת שהניחה ח”כ השכל, הצעת החוק הנוכחית כבר לא כוללת היתר לגידול עציץ קנאביס בבית, אך סביר שגידול קנאביס בכמות מצומצמת יהיה מסוכן פחות מהיום, זאת מכיוון שבתי משפט כבר קבעו שעציץ או שניים שגדלים ללא ציוד עזר יכולים להיחשב שימוש עצמי בלבד. כאשר יאושר החוק לשוטרים יהיה אסור להיכנס לבתים פרטיים על בסיס חשד לשימוש בקנאביס כפי שמקובל היום.

מלבד ביטול הפללת צרכני הקנאביס, הצעת החוק מתירה גם שימוש ומסחר חוקיים ב-CBD (“קנאבידיול”), הרכיב בקנאביס שאינו בעל השפעות פסיכואקטיביות כמו של הרכיב THC, אך נחשב לבעל סגולות בריאותיות מיוחדות. הוא חוקי ומוסדר במדינות רבות בעולם ונמכר באופן חופשי בחנויות טבע וקיוסקים, גם כתחליף לטבק.

לאחר אישור זה תעבור ההצעה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום רביעי הצמוד או זה שלאחריו. לאחר מכן תמשיך לדיונים באחת מועדות הכנסת לצורך ניסוח מדוקדק של הסעיפים, כך שייתכנו עוד שינויים בנוסח הסופי לכאן או לכאן.

משיגיעו חברי הכנסת ונציגי הרשויות לנוסח סופי של חוק אי-ההפללה, תעלה הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר מספר שבועות השינויים כבר יוטמעו ברשומות, וייכנסו לתוקף באופן סופי. הצפי הוא כי ההליך יסתיים עוד לפני סוף שנת 2020.

האישור הצפוי של הצעת החוק בועדת השרים ולאחר מכן בהליך חקיקה, מגיע אולי כ”תשובה” עקיפה לבג”ץ הלגליזציה, שדיון ראשון בו יערך מחרתיים, יום ד’. כמו כן, כזכור, רה”מ נתניהו והשר לבטחון פנים אוחנה, התחייבו לקדם מהלך מיידי לביטול ההפללה ואף להקמת ועדה שתנסח מודל להטמעת שוק קנאביס חוקי ומפוקח למבוגרים (“לגליזציה”).

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר