ההסכם המוזר בין משרד הביטחון ליצרנית משאף הקנאביס

כתבת חדשות 12 פרסמה ידיעה שהובילה מטופלי קנאביס רפואי נכי צה"ל לחשוש שמא הם לא יוכלו עוד לצרוך תפרחות ושמני קנאביס רפואי וייאלצו לעבור לשימוש במשאף בלבד כתנאי לקבלת החזרים כספיים. במשרד הביטחון מסרו למגזין קנאביס כי מדובר בדיווח מטעה, אך אישרו שאכן נחתם ההסכם עם החברה

משרד הביטחון פועל על מנת להקל מעט יותר על נכי צה”ל המטופלים בקנאביס רפואי. מטופלים אלה זכאים כבר היום לסיבסוד מלא של הקנאביס, אך הוא מתבצע רק לאחר שהם משלמים מכספם בבית המרקחת ושולחים את החשבוניות אל אגף השיקום במשרד הביטחון שמעביר את ההחזר הכספי לחשבונם.

על פי התכנית, משרד הביטחון אמור להגיע בחודשים הקרובים להסדר עם בתי מרקחת מסויימים ברחבי הארץ, כך שהעברת התשלום למימון הקנאביס הרפואי תתבצע ישירות בין משרד הביטחון לבין בתי המרקחת, ללא צורך במעורבות של תשלום פיזי מצד המטופל.

על פי גורמים במשרד הביטחון ששוחחו עם מגזין קנאביס היום (חמישי), התכנית הזאת אומנם צפויה להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים, אך עוד קודם לכך, כבר בימים הקרובים צפוי להיכנס לתוקף הסכם דומה עם חברה ישראלית ספציפית – יצרנית משאף קנאביס רפואי.

יואב גלנט, שר הביטחון (צילום: פלאש90)
יואב גלנט, שר הביטחון (צילום: פלאש90)

בחדשות 12 דיווחו היום באופן ספציפי אודות ההסכם בין משרד הביטחון ליצרנית המשאף, אך אופן הדיווח הטעה מטופלים נכי צה”ל, שפנו אל מגזין קנאביס בשאלות. לדברי אותם מטופלים, ניתן היה להבין מהדיווח שהמטופלים לא יוכלו להמשיך לקבל החזרים אלא אם יעברו לשימוש במשאף בלבד.

מהדיווח של חדשות 12 אכן השתמע כי משרד הביטחון לכאורה יאפשר את הסיבסוד עבור הקנאביס הרפואי – שניתן כיום לכל נכי צה”ל המטופלים בקנאביס כאמור – רק למי שיהיה מטופל באמצעות המשאף, ולא למי שמטופל באמצעות תפרחות ושמנים.

הגורמים במשרד הביטחון ששוחחו עם מגזין קנאביס מסכימים כי אכן מדובר בדיווח שעלול להטעות את הצופים, ומבהירים בתגובה שהפרטים לא הועברו לכתבת חדשות 12 על ידם, אלא על ידי יצרנית המשאף, ככל הנראה מטעמים שיווקיים. לדבריהם, משרד הביטחון יוציא פרסום בעניין זה רק לאחר הגעה להסדר עם בתי המרקחת כאמור.

חלק מהמטופלים העלו במקביל גם תהיות לגבי השאלה מדוע בכלל משרד הביטחון אישר ליצרנית המשאף לפרסם את המידע הזה באופן שיווקי, תוך מה שנראה כמו מניפולציה באמצעות כתבת חדשות 12, ובאופן שהטעה אותם כאמור לחשוש שמא הם לא יוכלו להשתמש בתפרחות רגילות אלא רק במשאף.

כמו כן, לדבריהם, לא ברור מדוע ההסדר הזה נעשה באמצעות הסכם ישיר בין משרד הביטחון ליצרנית המשאף, ולא באמצעות מכרז מסודר או רק לאחר שיגיעו להסדר דומה גם עם בתי מרקחת לגבי רכישת תפרחות ושמנים.

במשרד הביטחון העדיפו לא להתייחס לשאלה זו בעניין המכרז, וציינו רק כי מדובר בחברה היחידה בישראל שמייצרת משאף.

גורם בענף המטופל בעצמו בקנאביס רפואי, מסר כי “ההתקשרות הזאת היא מעבר למוזרה, היא מריחה רע, רע מאוד. עם אפס גיבוי מחקר קליני ליעילות המכשיר או הזן ההולנדי שנמצא בו, מאיזו סיבה בדיוק, משרד הביטחון מתקשר איתו ועוד בהתקשרות ישירה ללא מכרז?”

עוד לדברי אותו גורם, “השב”ס, כשהכניס לבית המרקחת המרכזי שלו שמני קנאביס, עשה זאת במכרז כראוי. מדוע משרד הביטחון עשה אחרת במקרה הזה? אם המשאף היה יעיל יותר מתפרחות או שמני קנאביס אז לא היו כל כך מעט שמטופלים בו, אולי כמה עשרות בודדות מתוך 125 אלף מטופלים. ראוי שיבצעו בדיקה מי קיבל את ההחלטה הזאת ומדוע”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר