טוען...

דבורים בהימלאיה מייצרות דבש פסיכדלי – פעם בשנה

הדבש האדום: בהרי ההימאליה הגבוהים ישנן דבורים המכינות רק פעם בשנה סוג מיוחד של דבש המכונה גם “הדבש המשוגע” ועשוי מצוף של פרחים רעילים שונים. בכמויות גדולות הדבש גם עלול להיות מסוכן, אך בכמויות קטנות הוא מקנה למשתמש אופוריה פסיכדלית.

דבורים ידועות כבר שנים כחובבות גדולות של “סאטלה” ומוכרות אף כאלכוהוליסטיות לא קטנות. עקב “יכולת” זו, הן מסוגלות אפילו לשמש כמכשיר לבדיקת סמים.

כעת מסתבר שזן אחד של דבורים יודע גם לייצר דבש הגורם להשפעה פסיכדלית הדומה להשפעת סמים שונים.

דבורת הדבש ההימלאית (במקור מלטינית: Apis dorsata laboriosa) היא דבורת הדבש הגדולה ביותר בעולם. היא חיה ביערות הסובבים את שרשרת ההרים המפורסמת ואת המדינות השוכנות סביבה כמו הודו, סין ונפאל.

במהלך חודשי השנה הקרים מכינות הדבורים דבש ממספר סוגי פרחים נדירים הגדלים בקור העז, והוא זהה לדבש שמכינות דבורי דבש רגילות. עם זאת, בניגוד לדבש המוכר לכולנו, בכל אביב אוספות הדבורים צוף מפרחיהם של צמחים רעילים שונים ויוצרות ממנו דבש מיוחד המכונה בפי המקומיים ‘הדבש המשוגע‘ או ‘הדבש האדום‘ – שגורם למי שאוכל אותו לאופוריה והזיות בדומה לסמים פסיכדלים שונים כמו LSD.

אדם מטפס על צוק כדי להשיג דבש מיוחד בעל סגולות פסיכדליות
רק האמיצים יהיו מוכנים למשימה שמתרחשת במרומי הצוקים

הצמח הרעיל העיקרי ממנו מופק הדבש הייחודי הוא ה’רודודנדרון‘, הנקרא גם ‘שושנת האלפים‘ ושאבקני פרחיו מכילים את הרעלן גראיאנוטוקסין. בני אדם האוכלים מהדבש המופק מפרחי הרודודנדרון בכמות קטנה, יסבלו כאמור מהזיות דומות לאלו הנגרמות מצריכת סמים פסיכדליים שונים, עם תופעת לוואי אפשרית של שלשולים וכאבי בטן, כאשר במקרים חמורים עלולה לגרום צריכת יתר אפילו למוות.

למרות הסכנה האפשרית, הדבש המיוחד שווה הון תועפות עבור המקומיים העניים שמוכרים אותו לכל דורש וכמובן צורכים אותו בעצמם בהנאה. ציידי הדבש שאמיצים מספיק למשימה, המתבצעת בכוורות הממוקמות על צידי הצוקים הגבוהים, חייבים לעבוד בתיאום מושלם ומסכנים את חייהם בכל פעם מחדש.

'הדבש המשוגע' מהרי ההימאליה
‘הדבש המשוגע’ מהרי ההימאליה

הבמאי ויוצר הסרטים רפאל טרזה (Raphael Treza) נפגש עם בני שבט נפאלי וצילם סרט תיעודי על הדבש והציידים שחייהם סובבים סביבו.

צפו בסרט הדוקומנטרי המלא: “ציידי דבש ההזיות”

ראו עוד:
יונק הדבש וקנאביס – תמונות מרהיבות
היי בנטורל: בעלי חיים שימסטלו אתכם
חדרה: שוטר נעקץ על ידי דבורים בפשיטה על שדה מריחואנה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר