מגלגל...

6 הגורמים העיקריים שקובעים את השפעת הקנאביס

השפעת הקנאביס על הצרכנים היא אמנם עניין די ברור, אך היא משתנה מפעם לפעם ומורכבת למעשה ממספר גורמים עיקריים שמשנים אותה, החל מסוג הזן, דרך הרכיבים הפעילים ועד למצב המשתמש או אפילו מינו – הנה 6 הגורמים העיקריים מהם מורכבת השפעת הקנאביס.

השפעת צמח הקנאביס על הגוף, המופעלת דרך המערכת האנדוקנבינואידית וקולטניה הפזורים בחלקי הגוף, מורכבת למעשה ממספר “השפעות משנה” המתחברות יחדיו לכדי אפקט המכונה “סאטלה” בסלנג.

השפעה זו, אותה יכול לתאר כל צרכן קנאביס מנוסה, היא אמנם מאופיינת ואחידה יחסית, אך ישנם מספר גורמים, והנה הבולטים שבהם:

1. הזן והחומרים הפעילים

הגורם העיקרי שאחראי על השפעת הקנאביס הוא ריכוז החומרים הפעילים – הקנבינואידים והטרפנים. כך לדוגמא קנאביס עשיר ב-THC יכיל אפקט פסיכואקטיבי חזק, כשריכוז CBN גבוה יוביל להשפעה מרדימה, וכן הלאה.

החומרים הפעילים יכולים להשתנות גם בין שני צמחי קנאביס מאותו הזן, אך השוני העיקרי הוא בין הזנים השונים. ישנם זני קנאביס העשירים במיוחד ב-CBD שהשפעתם כה ספציפית שהם מתאימים במיוחד לטיפול בילדים חולי אפילפסיה.

ה”טרפנים”, למרות היותם חומרים פעילים “משניים” יחסית לעומת הקנבינואידים, גם הם בעלי השפעה אקטיבית משלהם, והבדל משמעותי בריכוזם יוביל לשינוי בהשפעה כולה. כך למשל הטרפן ‘מירצן’ יחזק את השפעת ה-THC (מנגו למשל עשיר במירצן ולכן אכילת מנגו בסמוך לצריכת קנאביס תגביר את ההשפעה), הטרפן ‘בטא-קריופילן’ אותו ניתן למצוא בפלפל שחור ינטרל אותה מעט, והטרפן ‘לימונן’ (שנמצא בפירות הדר) יעודד אפקט אנרגטי.

גם זה בטח יעניין אותך

2. רגישות לטרפנים

בדומה למולקולות אורגניות אחרות, גם אל הטרפנים הגוף האנושי עשוי לפתח רגישות דמוית אלרגיה. רגישות שכזו יכולה לגרום להשפעת הקנאביס להיות חזקה במיוחד ואפילו לא נעימה, ואף לעודד שיעולים והיווצרות ליחה ונזלת. חברות ישראליות שניסו ליצור תמציות קנאביס מועשרות בטרפנים קיבלו פידבקים שליליים ממטופלים שהעידו שההשפעה ניזוקה.

טרפנים קנאביס
צרכנים מסוימים עלולים לפתח רגישות לטרפנים, שגורמת בדרך כלל לחיזוק ההשפעה

מחקר שנערך בתחום קבע כי צרכנים הרגישים לאלרגיות נמצאים בסיכון לסבול מתופעות לוואי קלות בחשיפה לטרפנים שונים, אך לא נמצאו הוכחות כי לאלרגיות יכול להיות פוטנציאל מסוכן.

ישנה כמובן גם תופעה של אלרגיה לקנאביס – אם כי היא נחשבת לנדירה יחסית.

3. ניסיון וסיבולת

עישון קנאביס תכוף גורם לגוף לבנות “סיבולת” כנגד השפעת החומר, שבהתאם מעלה את רף הצריכה הדרוש. כלומר, ככל שאתם מנוסים יותר – כך ההשפעה של הקנאביס עליכם תחלש.

לעומת זאת אם אתם צרכנים חדשים, אל תנסו לשבת עם חבר’ה “כבדים” ולצרוך את אותה הכמות. ההשפעה על הגוף יכולה להשתנות בצורה משמעותית בין צרכן מנוסה לצרכן מתחיל, ואתם עלולים לגמור במצב לא נעים של “סאטלה רעה“.

4. מזון ושתייה

השפעת הקנאביס נובעת מספיחת החומרים הפעילים דרך הריאות ולא דרך הקיבה עצמה (אלא במקרה של מאכלי קנאביס כמובן), אך למרות זאת היא עדיין מושפעת מקצב חילוף החומרים של הגוף.

קנאביס פועל כמעורר תיאבון טבעי ויוצר את תחושת המאנצ'יז
חוסר או עודף באוכל ושתייה יכולים לשנות משמעותית את קצב חילוף החומרים ודרכו את ההשפעה

רעב זמני או חוסר בנוזלים עלולים לגרום לכם להרגיש מסטולים יותר, כשמנגד ארוחה גדולה יכולה דווקא להפחית את ההרגשה בצורה משמעותית. כדי לשמור על ההרגשה יציבה, דאגו לשתות הרבה מים והימנעו מארוחות גדולות מדי במסגרת ה’מאנצ’יז‘.

5. הכנה נפשית

אחד הגורמים שפחות נחקרים על ידי צרכני פנאי וצרכנים רפואיים, הוא תחום “חקר הנפש” של הקנאביס שמקבל מקום של כבוד בתרבויות רבות במזרח.

הכנה נפשית נכונה לקראת ואף בזמן הצריכה, בדרך כלל בצורה של יוגה או מדיטציה, יכולה לחזק את ההשפעה בהרבה ואף לסייע למוח “לשקוע” בתוכה בצורה עמוקה.

6. גבר או אישה

מחקר חדש שבחן את הבדלי ההשפעות של מריחואנה על גברים ועל נשים מצא שנשים מושפעות פחות מכלל תופעות הלוואי של הקנאביס ועל כן מסתגלות לחומר בקלות, בעוד גברים רגישים יותר לתופעת ה’מאנצ’יז’ הנלווית לעישון מריחואנה.

במחקר בדקו החוקרים את הבדלי השפעות עישון מריחואנה על גברים ועל נשים. בבדיקה נמצא כי על אף שנשים היו רגישות להשפעות נוגדות הכאב של THCבעד 30% יותר מגברים, באופן כללי הראו הגברים רגישות גבוהה בהרבה לשאר ההשפעות של המריחואנה, בין השאר לתופעת ה’היי’ ולתופעת המאנצ’יז (תיאבון מוגבר).

“לאחר 10 ימי טיפול נמצא כי הנשים הראו סבילות גבוהה בהרבה מהגברים,” נכתב בתוצאות המחקר. החוקרים הסיקו כי נשים “מתרגלות” בקלות להשפעות הקנאביס ועל כן זקוקות לכמויות גדולות בהרבה לעומת גברים בכדי להגיע להרגשת ה’היי’ הנלווית לעישון מריחואנה.

ראו עוד:
איך להתכונן לפעם הראשונה
הפתעה: רובנו מעשנים קנאביס באופן שגוי
5 סיבות טובות לגדל בבית במקום לקנות מדילרים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר