האם באמת שמן קנאביס הוא שגרם למחלת הריאות המסתורית?

מחסניות אידוי בלתי חוקיות, רובן של שמן קנאביס, גרמו ל-12 מקרי מוות ומאות מקרי תחלואת ריאות בארה"ב לאחרונה. אך בדיקות מעבדה שנערכו למחסניות הללו, שנמכרות בשוק השחור ללא בקרה ופיקוח, מצאו מגוון של חומרי הדברה, מייצבים וקוטלי פטריות - שהם, ולא הקנאביס, אחראים ככל הנראה לתופעה.

מוצרי אידוי שנרכשו בשוק השחור גרמו ל-12 מקרי מוות ומאות מקרים של תחלואת ריאות בארה”ב בחודשים האחרונים. לפי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), רוב המקרים (77%) נגרמו ממחסניות אידוי בלתי חוקיות של שמן קנאביס. חקירת הרשויות נמשכת, אך בדיקות מעבדה כבר מצאו כי לא THC או רכיבי שמן קנאביס אחרים, אלא מגוון חומרים קטלניים – כולל ויטמין E, חומרי דילול, וחומרי הדברה – הנמצאים במחסניות הללו, שמיוצרות באופן לא חוקי ונמכרות בשוק השחור ללא בקרה ופיקוח כלל, הם האחראים כנראה על התופעה.

למה ומאיפה מגיעות המחסניות האלו?

שוק שחור עולמי בשווי מיליארדי דולרים של מסחר במחסניות אידוי בלתי חוקיות של THC התפתח בשנים האחרונות ומיליוני צרכנים משתמשים במחסניות הללו. מעטים רוכשים אותן אופן מסודר במדינות שהחליטו להסדיר את הענף (“לגליזציה”) אך רוב מוחלט שלהן נרכש באופן לא מפוקח, כך שבניגוד למחסניות חוקיות הן אינן נתונות לבקרה ולא עוברות בדיקות כדי לוודא שהן אינן מכילות חומרים מסוכנים. על פי חוקי הקנאביס בארה”ב רק ב-11 מתוך 50 מדינות אושרה לגליזציה, ובעוד 33 אושר ענף קנאביס רפואי, כך שלפי הערכות רק כ-22% משוק הקנאביס האמריקאי הוא מפוקח, כזה שכל מוצר בו עובר בדיקות איכות ובטיחות קפדניות כפי שהחוק מחייב. הדבר נכון גם לגבי מחסניות אידוי המכילות שמן קנאביס.

מחסניות אידוי בלתי חוקיות שגרמו למשתמשים בהן נזק לריאות. בדיקות מעבדה של הרשויות בניו-יורק מצאו במחסניות אלו רמות גבוהות במיוחד של ויטמין E
מחסניות אידוי בלתי חוקיות שגרמו למשתמשים בהן נזק לריאות. בדיקות מעבדה מצאו במחסניות אלו רמות גבוהות במיוחד של ויטמין E

עד לפני כמה חודשים, הנזקים הבריאותיים של שימוש במחסניות אידוי בלתי חוקיות לא היו גלויים לעין. לא ברור האם זה משום שמשהו השתנה בהרכב של שמן הקנאביס לאידוי בחודשים האחרונים, או משום שרופאים פשוט לא ידעו לאבחן מקרים קודמים של נזק לריאות, ככאלו שנגרמו מאידוי מחסניות בלתי חוקיות. מה שכן ידוע כרגע הוא שבסוף שנת 2018 החל להימכר בשוק השחור הזה מוצר חדש שמיועד לדילול מחסניות אידוי של קנאביס באופן כזה שהצרכן לא יראה שהן דוללו. בחודשים שעברו מאז, מאות מקרים של תחלואת ריאות ולפחות 12 מקרי מוות בארה”ב קושרו עם שימוש במחסניות אידוי בלתי חוקיות אלו.

בדיקות מעבדה שביצעו הרשויות בניו-יורק הראו כי המוצר החדש, מעין שמן ויטמין E סינתטי שנמכר במקור באינטרנט תחת המותג “Honey Cut”, נמצא בהרבה ממחסניות האידוי של צרכני הקנאביס שאושפזו עם נזק לריאות. בדיקות מעבדה נוספות, שהוזמנו ע”י חדשות NBC, מצאו גם הן רמות גבוהות של ויטמין E ב-13 מתוך 15 מחסניות אידוי שנבדקו. “לאור תוצאות אלו, ויטמין E מהווה כעת חשוד מרכזי בחקירה שלנו בנושא מחלות הריאה שנגרמות מאידוי,” נכתב בהודעה לתקשורת של המחלקה לבריאות הציבור במדינת ניו יורק, לפיה “ויטמין E הוא תוסף תזונה נפוץ וזמין שלא ידוע כמזיק כאשר צורכים אותו כמזון או במריחה על העור, אך המחלקה ממשיכה לחקור את ההשפעות הבריאותיות שלו כאשר נצרך בשאיפה, כהסבר אפשרי לסימפטומים שנצפו”.

מדוע ויטמין E, ומה זה בדיוק Honey Cut?

הסיבה העיקרית לשימוש בויטמין E במחסניות שמן הקנאביס הבלתי חוקיות לאידוי, היא שצרכנים של מחסניות קנאביס בלתי חוקיות מצאו דרך לזהות האם השמן במחסנית שלהם דולל בעזרת חומרים חיצוניים. הם מזיזים את המחסנית מצד לצד ובודקים עד כמה השמן סמיך. אם מדובר במיצוי קנאביס טהור, השמן אמור להיות מאוד סמיך, וככל שהוא פחות סמיך ויותר נוזלי, כך המחסנית מדוללת יותר וטובה פחות, לשיטתם.

ה-Honey Cut (‘דילול דבש’) הוא מוצר שנועד לפתור עבור הסוחרים בשוק השחור את הבעיה הזאת, משום שויטמין E הוא חומר מסמיך וממצק. לכן, בניגוד לחומרי דילול נפוצים אחרים כמו גליצרין צמחי (VG) ופרופילן גליקול (PG), דילול של שמן קנאביס עם Honey Cut, כפי שהשם שלו מעיד, ישמור על המרקם הסמיך של שמן הקנאביס ולא יהפוך אותו לנוזלי יותר. כך הסוחרים יכולים לדלל את שמן הקנאביס היקר עם כמה שמן ויטמין E זול שהם רוצים מבלי שהצרכן יבחין בכך בעת הרכישה.

ה-"Honey Cut" ('דילול הדבש') מבוסס הויטמין E נמכר באינטרנט בחופשיות ומשווק באופן ייעודי עבור דילול מחסניות שמן קנאביס
ה-“Honey Cut” (‘דילול הדבש’) מבוסס הויטמין E נמכר באינטרנט בחופשיות ומשווק באופן ייעודי עבור דילול מחסניות שמן קנאביס

אבל מדוע להשתמש בדילול כל כך קטלני? קודם כל, הנזקים של אידוי ויטמין E לא היו ידועים עד לא מזמן, מהסיבה הפשוטה שאף אחד לא ניסה זאת בעבר ומאחר שמדובר בחומר שמכל בחינה אחרת נחשב בטוח לשימוש. בתשובה לפנייה שביצע אתר Leafly אל כמה מאתרי האינטרנט שמכרו את ה-Honey Cut ומוצרי הדילול מבוססי הויטמין E האחרים, השיבו בעליהן בשליחת קישורים לאתרי אינטרנט בהם נכתב שמדובר בחומר בטוח לשימוש. אותם בעלי אתרים/חנויות לא ציינו כי לא כל מה ש”בטוח לשימוש” הוא גם בטוח לשאיפה או לאידוי. ואכן, גם רופאים שהתראיינו לעיתונות בעקבות התפשטות התופעה, הסבירו כי ויטמין E, ובמיוחד נגזרת ה’אצטט’ (Acetate) שלו, מסוכנים מאוד לריאות כאשר הם נצרכים בשאיפה וגורמים לסימפטומים דומים לאלו שמופיעים כעת אצל הצרכנים שנפגעו לאחר שרכשו את המוצרים בשוק השחור.

מכשירי אידוי חוקיים לא גרמו לנזק

ומה לגבי מקרים בהם לא נמצא ויטמין E במחסניות? לפי ה-CDC אין כרגע חומר אחד בודד שזוהה כגורם לכל המקרים, אך מהבדיקות עולה שחלק מסויים מהמחסניות של החולים דווקא לא הכילו ויטמין E. אז הסתבר שויטמין E הוא רק אחד מהחומרים המסוכנים שמחסניות אידוי בלתי חוקיות עשויות להכיל. בדיקות מעבדה שנערכו ע”י חדשות NBC במסגרת התחקיר שלהם מצאו, בנוסף לויטמין E, גם חומרי הדברה מסוכנים ב-10 מתוך 10 מחסניות אידוי בלתי חוקיות שנבדקו.

בין השאר נמצא בכל המחסניות הלא-חוקיות שנבדקו החומר קוטל הפטריות מיקלובוטניל, שחלק ממנו הופך לציאניד בעת האידוי. עוד נמצאו חומרי הדברה וקוטלי הפטריות בוסקליד, פרופיקונזול, טבוקונזול, טריפלוקסיסטרובין ומטלקסיל, לצד קוטלי החרקים כלורפנפיר, אטוקסאזול, מלתיון, פיפרוניל ופיפרוניל בוטוקסיד, וכן החומר קוטל הכינים פרמטרין והכימיקל מגביר הפריחה פקלובוטרזול הזכור לקוראי מגזין קנאביס גם מפרשת חומרי ההדברה בקנאביס הרפואי כאן בישראל. כמעט כל המחסניות האלו הכילו גם ריכוז גבוה של ויטמין E, ובהתאם גם הכילו הרבה פחות THC מכפי שהיה רשום על האריזה.

לשם השוואה, בבדיקות המעבדה שנערכו למחסניות אידוי חוקיות, שנמכרו בשוק מפוקח ומחנויות מורשות, לא נמצאו חומרי הדברה או ויטמין E בכלל.

תוצאות בדיקות המעבדה של מחסניות אידוי חוקיות ומחסניות אידוי בלתי חוקיות שנערכו ע"י חדשות NBC
תוצאות בדיקות המעבדה של מחסניות אידוי חוקיות ומחסניות אידוי בלתי חוקיות שנערכו ע”י חדשות NBC

ד”ר מלודי פיזראדה, רופאת ריאות בבית החולים ווינת’רופ של אוניברסיטת ניו יורק בלונג איילנד, הייתה מזועזעת מממצאי הבדיקות, ובמיוחד מהרמות הגבוהות של ויטמין E (עד 38.5% מהמוצר) ומהנוכחות של קוטל הפטריות מיקלובוטניל. “אסור בשום פנים לשאוף את זה, תהיה לזה השפעה מאוד רעילה על הריאות”, אמרה, והוסיפה כי רופאים כמוה מתמודדים עם מטופלים כאלו כל הקיץ וכי “מדובר במגיפה חדשה”.

פביאן קסטילו, בן 19 מארה"ב, הוא אחד מרבים שאושפזו עם נזק חמור לריאות בעקבות צריכת מחסניות אידוי בלתי חוקיות
פביאן קסטילו, בן 19 מארה”ב, הוא אחד מרבים שאושפזו עם נזק חמור לריאות בעקבות צריכת מחסניות אידוי בלתי חוקיות

ד”ר פיזראדה בעצמה טיפלה כבר בארבעה מטופלים כאלו, כולם בני נוער שסבלו מנזק לריאות כתוצאה מאידוי מחסניות בלתי חוקיות. המקרה הקשה ביותר מביניהם נגרם, כך לפי הבדיקות שנערכו, על ידי מחסנית שהכילה ריכוז גבוה של ויטמין E. אותו מטופל בן 18, פביאן קסטילו, הגיע לבית החולים עם תסמינים שהזכירו דלקת ריאות, אך תוך 48 שעות מצבו התדרדר במהירות והוא נזקק להנשמה. הוא היה מחובר למכונת החייאה במשך 5 ימים עד שהצליח לבסוף לחזור לנשום בעצמו אחרי טיפול בסטרואידים. “הוא נזקק לטיפול מאוד אינטנסיבי רק בשביל להשאיר אותו בחיים”, אמרה פיזראדה.

ה-CDC, המרכז לבקרת תחלואה בארה”ב, כמו גם ה-FDA, מזהירים את צרכני האידוי, ובמיוחד אלו שמאדים מחסניות שמן קנאביס, שלא לרכוש שום מוצרי אידוי מחוץ לחנויות קנאביס מורשות. עבור רוב תושבי ארה”ב שחיים במדינות בהן קנאביס אינו חוקי המשמעות היא למעשה לא להשתמש במחסניות אידוי בכלל. ההמלצה הזאת תקפה כמובן גם לישראל, בה מחסניות אידוי הפכו לאחרונה ללהיט בשוק השחור.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר