מגלגל...

קפה למבוגרים בלבד: האם בקרוב תיאסר מכירת קפה לקטינים?

האם בקרוב קפה יהיה לא חוקי לשימוש צעירים? ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, הודיע כי בכוונתו לחקור לעומק את עניין השימוש בקפאין בארה”ב, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. האם צרכני הקפה הצעירים צריכים להתחיל לדאוג?

קפה, על אף שלרבים מאיתנו קשה להודות בכך, הוא סם לכל דבר. יתרה מכך – קפה הוא אחד הממכרים והמסוכנים ביותר מהסמים הפסיכואקטיביים הנמצאים בשימוש נפוץ בעולם כאשר הדעות בנוגע לתרומתו של הקפה לבריאותינו חלוקות לכאן, ולכאן.

מחקר שנערך על ידי ארגון נאס”א בשנת 1995, בדק את השפעתם של סמים על התנהגותם של עכבישים. במחקר התיזו החוקרים סוגים שונים של סמים על עכבישים ובחנו את אופן טוויית הקורים שלהם לאחר שימוש בכל סם. התוצאות הדהימו את צוות החוקרים – עכביש הקפאין עשה את העבודה הגרועה מכולם ולא הצליח לטוות אפילו תא קורים אחד כראוי. עוד על המחקר כאן.

במהלך השנים האחרונות אחוזי השימוש בקפה רק הולכים ועולים, בעיקר בגלל התעצמות תופעת צריכת הקפאין בקרב בני נוער וילדים. מזה מעל לעשור שבכל רחבי העולם נמכרים משקאות “אנרגיה” המסוכנים לבריאות באופן חופשי וללא כל הגבלת גיל. TNT, ‏LE, רד בול, BLU ו-XL הם רק חלק מהדוגמאות למותגים מסוג זה.

פסטיבל רדבול
‘רד-בול’ מארגנת פסטיבלים לילדים

בארה”ב התופעה רחבה אף יותר וכל ילד יכול היום לגשת לקיוסק ולקנות וופלים, מסטיקים, מים, סירופים ועוד עשרות מוצרים מלאים בקפאין. “כתגובה לתופעה של הוספת קפאין למגוון רחב של מוצרי צריכה, יבחן הארגון עד כמה בטוח השימוש בו, ובעיקר את אופן השפעתו על ילדים ובני נוער,” נכתב בהודעה באתר הארגון.

סגן ה-FDA - מייקל טיילור
מייקל טיילור

“מוצרים מלאים בקפאין כמו וופלים ומסטיקים נמכרים באריזות צבעוניות ומושכות במיוחד לילדים – ילד שהולך עם אריזה אחת כזו בכיס, כאילו הולך עם ארבע כוסות קפה,” אמר מייקל טיילור, סמנכ”ל ב-FDA. “מרשמלו, גרעינים, סוכריות גומי וחטיפים מלאים בקפאין וזה מבלי לדבר על משקאות האנרגיה שמפורסמים באגרסיביות לקהל הצעיר.”

בתשובה לשאלה האם תיבחן אפשרות להגבלת גיל על צריכת קפאין, טיילור אמר כי אכיפה של הגבלת כזו תהיה עניין לא פשוט ליישום. “מבחינתי השאלה החשובה היא האם ראוי שמזון שנמכר לילדינו באופן חופשי יהיה מלא בקפאין,” אמר. “עלינו לבחון האם להגביל את כמות הקפאין המותרת לשימוש במוצרים מסויימים.”

מי מאיתנו שמורגל בצריכת קפה בבוקר, מכיר היטב את ההרגשה של בוקר נטול קפאין. סחרחורות, בחילות וטשטוש הן רק חלק מתופעות הלוואי של ההתמכרות הקשה הזו שכולנו למדנו לחיות איתה, לפעמים במשך כל חיינו. אך על אף ההשגות לגבי אופיו הבריאותי, אין אדם שיתמוך היום בהוצאה מהחוק של החומר הממכר הזה והכנסתו לפקודת הסמים המסוכנים – חומר למחשבה למתנגדים ללגליזציה של קנאביס.

ראו עוד: סוף עידן הקפה? חוקרים מעריכים שצמחי הקפה ייכחדו תוך 70 שנה

המסמך כפי שפורסם באתר ה-FDA:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/caffeine-FDA.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר