מגלגל...

סובלים מ”אחר”? אולי מגיע לכם קנאביס רפואי

בישראל יש מעל 13,000 מטופלים שמחזיקים ברישיון קנאביס רפואי בגין סיבה שאיננה מופיעה ברשימת ההתוויות הרשמית, לא מעט מתוכם מסיבות כמו מיגרנות, סוכרת, מחלות עור, אנורקסיה, דיכאון, אסתמה ועוד. משרד הבריאות מסרב לחשוף את הנתונים אך המספרים לא משקרים: זינוק של 72% תוך 8 חודשים במטופלים תחת סעיף "אחר"

מעל 13,000 ישראלים מתוך כ-88,000 המחזיקים ברישיון קנאביס רפואי בישראל קיבלו את הרישיון בגין סעיף “אחר”, כלומר לא בגין אחד מהסעיפים ברשימת ההתוויות הרשמית (נוהל 106) אשר מלווה את הענף כמעט מיום היווסדו ושהמחלות והבעיות הבריאותיות המופיעות בה מזכות מטופלים ברישיון הנכסף.

לפי נתונים רשמיים של משרד הבריאות, הסעיף “אחר” הוא בעל קצב הגידול המהיר ביותר מבין כל המחלות והבעיות הבריאותיות ברשימת ההתוויות, ובפער עצום של עד פי 3 ויותר מבחינת כמות המצטרפים היחסית מדי חודש לעומת סעיפי “כאב”, “פסיכיאטריה” או “אונקולוגיה” הנפוצים ביותר.

כך למשל, לפני כשמונה חודשים, יולי 2020, עמד מספר המטופלים בסעיף “אחר” על 7,684 ונכון לימים האחרונים, מרס 2021, הנתון כמעט הכפיל את עצמו עד 13,255, כלומר עלייה של 72% תוך 8 חודשים בלבד.

מספר המחזיקים ברישיון קנאביס בסעיף "אחר" - יולי 2020 מול מרס 2021

לעומת זאת, בסעיף “כאב כרוני” שהוא הנפוץ ביותר כסיבה לקבלת רישיון, היו לפני כשמונה חודשים 36,751 מטופלים וכיום 46,871, כלומר עלייה של 27% בלבד. בסעיפי אונקולוגיה ופסיכיאטריה יחדיו עלה המספר מ-18,652 ל-22,496 כלומר עלייה של 20% בלבד.

נכון להיום משרד הבריאות עומד על סירובו להשיב לפניית מגזין קנאביס בשאלה אילו מחלות ובעיות בריאותיות נכללות תחת סעיף “אחר”, אשר לכאורה מפר את הנוהל עליו הקפידו בכירי המשרד מאוד לאורך השנים. יש לציין שהקפדה זו מצד גורמי המשרד הותירה לאורך השנים עד מאות-אלפי מטופלים סובלים עם תשובה שלילית, לאחר שלא עמדו בתנאי המינימום בנוהל.

אז מה השתנה? לטענת גורם ותיק בענף עמו שוחחנו היום, הסיבה לכך היא בעיקר כלכלית ולא בריאותית, ומסתכמת בצורך של משרד הבריאות להצדיק את התעשיה הענקית שהוא הקים בישראל בתחום הקנאביס – עשרות חוות, מפעלים ובתי אריזה שהוקמו וצריכים לקוחות, אחרת יפשטו את הרגל ועלולים להפיל איתם את הענף כולו.

כמה מטופלי קנאביס רפואי בישראל חודש מרס 2021 (מקור: משרד הבריאות)
הזינוק במספר מחזיקי רישיון הקנאביס בישראל בחודשים האחרונים – הסיבה כלכלית? (מקור: משרד הבריאות)

“פשוט תסתכלו על גרף העלייה במספר המטופלים,” הוא אומר. “מה קרה? פתאום נהיו יותר זכאים מבעבר? לא. הרי לא נוספה אפילו התוויה אחת לרשימה הזו, אז מה קרה? יש כאן מדיניות ברורה והסיבה היחידה היא כלכלית. גם ככה חלק מהחברות הישראליות לא יחזיקו מעמד, גם במספרים הנוכחיים, אז בטח אם המספרים היו נמוכים כבעבר, ולכן ‘משחררים את הרסן’ מה שנקרא”.

מצד שני, לא מדובר כמובן בעניין שלילי, וכן ראוי שמי שזקוק לטיפול בקנאביס יוכל לקבלו. אבל אם כך עולה השאלה – מדוע “להסתיר”? מדוע שמשרד הבריאות לא יחשוף אילו מחלות ובעיות בריאותיות נכללות תחת סעיף “אחר”, ואם ישנן כאלה קבועות מדוע לא לפרסמן ולהזמין יותר מטופלים לקבל רישיון?

פנינו למשרד הבריאות בבקשה לקבל את רשימת המחלות תחת סעיף “אחר”, אך עד כה לא נתקבלה התייחסות. בכירי המשרד, השר יולי אדלשטיין וסגן השר יואב קיש, מעדיפים להסתיר את המידע כנראה, למרות שלא ביקשנו פרטים מזהים כלשהם אלא אך ורק את רשימת המחלות הכלולות בסעיף זה.

מה שכן, כדי לנסות לנחש אולי מה עשויות להיות הסיבות בסעיף “אחר” אפשר לבדוק את הרשימה שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס בשנת 2012 במסגרת מסמך סודי שהגיע לידי המערכת.

על פי אותו מסמך ישן יש בישראל מטופלי קנאביס רפואי בגין שלל סיבות שאינן מופיעות ברשימת ההתוויות כגון: מחלות עור ודלקות כגון פסוריאזיס, וסקוליטיס ואולקוס, כמו גם בעיות כמו סוכרת, כאבי ראש, מיגרנות, כאבי מפרקים, זיהומים שונים, בעיות בכליות, ALS, אלצהיימר, התמכרות, אנורקסיה, דיכאון, אסטמה, דלקת-פרקים, סכיזופרניה ועוד.

מה שבודאי סייע לזינוק במספרים ולשחרור הרסן הוא הצטרפות של רופאים “ידידותיים” יותר מצד אחד, ומצד שני עצימת עין אם לא עידוד ממש מצד הרשויות. רופאים אלו בחלקם אמנם גובים סכומי עתק דרך מאכערים למיניהם שצצים מדי תקופה, אך יש ביניהם גם רופאים הוגנים וראויים שמבקשים סכום סמלי של 285 ש”ח בלבד ואפילו בלי לצאת מהבית (כאן למשל).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר