“10 שנים רפורמה – 10 שנים בלי תרופה”: מטופלי הקנאביס נגד משרד הבריאות

מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות נאלץ הבוקר לשמוע עדויות קשות של מטופלים שנפגעים בגלל אוזלת ידו. הדיון היה סוער ובמהלכו הגיעו חלק מהמטופלים עד לסף בכי. 'מדובר בכשל מצטבר - נערוך דיון חירום' קבעה חברת הכנסת תמר זנדברג.

דיון סוער נערך הבוקר בכנסת במהלכו העידו מטופלי קנאביס רפואי על התמודדותם עם היחידה לקנאביס רפואי וגזרות משרד הבריאות במסגרת רפורמת המדיקליזציה. בתום הדיון הוחלט לערוך דיון חירום בנושא.

לטענת המטופלים הרפורמה פוגעת בהם במקום לסייע להם, בין אם בעלויות גבוהות יותר עבור הטיפול, קיצוץ מתמשך במינונים, בעיות ביורוקרטיות מול מוקד היק”ר, ביטול השימוש בזנים ועוד.

בדיון דיברו זה אחר זה מטופלים שנפגעו מהרפורמה, והטיחו בנציג משרד הבריאות, מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, את שלל הבעיות.

חלק גדול מהמטופלים הגיע לסף בכי וההתרגשות בדיון היתה בשיאה (להלן הדיון המלא ותחתיו קטעים נבחרים).

תומר טל, מטופל הסובל מפוסט טראומה: “אתם 10 שנים עושים רפורמה – אני 10 שנים בלי תרופה. דרסתי גופות של חיילים שהתפוצצו, הייתי חודשיים בטנק בחומת מגן בשביל להגן עליך, למה הרופא שלך הוריד לי את המינון לחצי. למה כשאני פותח את השקיות של הרפורמה שלך אני מקבל קנאביס מקולקל. הרפורמה שלכם נכשלה, לגליזציה הצליחה בכל העולם. 10 שנים אתה הורג אותי ואת חברים שלי עם התרופות האלה הפסיכיאטריות”.

עו”ד ליאור לביא, מטופל: “אני בא ממשפחה פטריוטית, אני גאה להיות ישראלי, אבל אני בוש לומר שבכירים במשרד הבריאות מכנים אותי ‘מסטול’. אני לא מבין למה המדינה שאני אוהב מונעת ממני את סם החיים שאני זקוק לו. כשהייתי חולה המשפה קנתה לי קנאביס באופן לא חוקי, אבל כשגמרתי את הטיפולים אמרתי להם שאני אקח רק מה שהרישיון מתיר לי, גם אם זה יהרוג אותי, אני לא אעבור על החוק במדינה הזאת. אני צריך לפתוח טלוויזיה ולשמוע שקוראים לי ‘מסטול’?”

אורין פנסו, מטופלת: “אני חולת סרטן אחרי השתלות מח-עצם כבר פעם שנייה. הפסקתי לקחת כימותרפיה לפני שנה וחצי ומטופלת מאז רק בקנאביס וללא תרופות כלל. מי שאומר בטלוויזיה שמי שמעשן 3 גרם קנאביס ביום הוא מסטול, אני מזמינה אותו אליי לראות. אני מנהלת עסק עם 80 עובדים, אני לא בסאטלה. אל תקראו לנו מסטולים. אני משותקת בחצי גוף ואם אני מבקשת מינון גבוה זה לא כי אני מסטולה. זה לא בשביל חפלות עם חברים, אני לא יוצאת מהבית. הבילוי היחיד שלי זה הפגנות ומעבר בין טיפולים בבתי חולים. ברגע שיגיע היום שלי ללכת מהעולם הזה, לא ייכנס לי לגוף שום תרופה, רק שמן קנאביס. אתם לא יכולים למנוע מאיתנו תרופה שמונעת את הכאבים ותופעות הלוואי. אני לא יכולה להיכנס לרופא בבילינסון ושהוא יקרא לנו סוחרים או נרקומנים. משרד הבריאות, מי אלה, מי זה ד”ר מיכאל דור. מה יקרה אם הוא יקבל סרטן? מה הוא יעשה, הוא לא ייקח את הקנאביס? ייקח את זה.”

דנה בר-און, מטופלת: “למה אנחנו צריכים להיות עבריינים בפוטנציה, למה צריך רק דרך בתי משפט להתמודד עם זה, אנחנו טוחנים כאן מים כבר 3 שנים. מטופלים לא מצליחים לדעת מה סטטוס הטיפול בבקשות שלהם. חולי סרטן שקוצצו להם המינונים. אתם שמתם אותי בסכנת חיים ויש מאות כאלה עכשיו. כל המטופלים האלה, דמם בראשכם. פעמיים הייתי צריכה להציל את עצמי הנזקים שלכם. פעמיים הוצאתי את עצמי מכסא גלגלים בגללכם. נאלצתי להיות חודש בבית החולים בגללכם”.

רון צפריר, מטופל: “לקחתי שמן קנאביס במשך 8 חודשים וכל הגרורות נעלמו. נרפאתי. כשנגמר לי הרישיון העברתי את הטפסים בחודש אוגוסט למשרד הבריאות. עד היום לא קיבלתי את האישור. אמרתי לכם שימיי ספורים, חזרו לי הגרורות. לקחו אותי שוב להקרנות. אני לא רוצה הקרנה, אני רוצה קנאביס, למה שולחים אותי לקחת כימיקלים? זה צמח, גדל בטבע, אלפי אנשים מגדלים אותו בבית, אף אחד לא חולה, אף אחד לא ניזוק. זו כבר לא המדינה שלי. אני מודיע שאעבור על כל חוק אפשרי. בישיבה הבאה כאן תעמדו דקת דומיה לזכרי.”

בין השאר הלינו מטופלים כי משרד הבריאות מחייב שימוש בתרופות נרקוטיות במשך תקופה ארוכה בטרם קבלת רישיון קנאביס רפואי, כלומר שקנאביס מוגדר כ”טיפול קו אחרון”. מנהל היק”ר לנדשפט הסביר שנושא הגדרת הקנאביס כטיפול קו ראשון לא ייפתר בגלל שזה לא מתקבל על ידי המערכת הרפואית והרופאים.

לגבי הדרישה לטיפול בשמן RSO (שמן קנאביס מרוכז עבור חולי סרטן) השיב כי לא ייתכן שמשרד הבריאות יאשר מתן טיפול שלא נערך לגביו מחקר או שיוצר ללא בקרה. “רצינו לעשות מחקר קליני בנושא RSO ולא הצלחנו, אבל לאחרונה התחיל מחקר קליני בנושא הזה,” אמר. “זה שמן קנאביס בריכוז מאוד גבוה, מעל 80%, אני מקווה שיהיו לנו תשובות גם ליעילות וגם לבטיחות.”

לגבי המינונים הנמוכים שניתנים לחולים אמר כי “בכל התרופות המדיניות היא להתחיל במעט ולעלות במתינות”. לגבי המחסור ברופאים הרשאים לנפק רישיונות קנאביס רפואי השיב כי “יש 14 רופאים כאלו בכל רחבי הארץ” וכי “120 רופאים הוכשרו ויוסמכו בעתיד לנפק רישיון בעצמם”.

במהלך דבריו ציין לנדשפט כי בכדי לקדם את הטיפול בקנאביס רפואי הוא פנה לבקש אישור מרב גדול כדי שיאשר זאת. בתגובה הטיחה בו יו”ר הועדה ח”כ תמר זנדברג את תדהמתה: “הלכתם לרב כדי לקבל אישור, באמת? התפקיד שלכם זה לתת שירות לחולים, אתם משרד ממשלתי, חשבתי שאתה צוחק, זה רציני?”

ח”כ זנדברג הוסיפה: “אנחנו יושבים כבר 3 שנים על הנושא הזה ושומעים שוב ושוב את אותם דברים. בעיות במינונים, הכשרת רופאים ועד ביורורקטיה. איך עדיין יש תלונות על פקסים שלא מתקבלים במוקד, מה קורה עם הפקס? אם פקס לא מתקבל זורקים את זה, לא מודיעים למטופל? ממתי אזרח צריך להתקשר למשרד ממשלתי כדי לוודא אם פקס הגיע? וזה עוד לפני שהגענו לענייני הרפורמה. עוד לא פתרתם את הבעיות הישנות ורק מתווספות בעיות חדשות. איך זה יכול להיות?”

לסיכום קבעה: “אתם חייבים להתעורר, אתם עומדים על הר געש ואצלכם עסקים כרגיל. המחדלים שלכם מגיעים אלינו. יש מצוקה ותסכול של אנשים שנלחמים על החיים שלהם. יש כשל מרכזי בתפקיד שלשמו הוקמה יחידת הקנאביס הרפואי. זה כשל מצטבר, כבר 3 שנים אומרים לנו שזה ישתפר. זה לא רק לא משתפר, הבעיות נמשכות ויש בעיות חדשות. זה לא סביר ולא מתקבל על הדעת.”

לסיכום הודיעה כי בקרוב ייערך דיון חירום בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן.

חדשות