דו"ח חדש: המלחמה בסמים מקדמת שלטון טרור

דו"ח חדש של הארגון הנוצרי-חברתי 'כריסטיאן אייד' קובע: המלחמה בסמים היא כשלון חרוץ שמקדם שלטון טרור של ברוני סמים וארגוני פשע, שהפכו בצל המלחמה לחלק בלתי נפרד מהמערכת הכלכלית בחלק מהמדינות העניות. הפתרון: אי הפללה כללית במודל הפורטוגלי.

הארגון הנוצרי-חברתי (המייצג 41 כנסיות מבריטניה ואירלנד) Christian Aid, הפועל במטרה לחסל את העוני העולמי ולהעניק זכויות והזדמנות שווה לאזרחי המדינות החלשות בעולם, פרסם דו"ח חדש הסוקר את השפעת המלחמה בסמים על החיים במדינות אלו.

ארגון Christian Aid שם לו למטרה לחסל את העוני והרעב בעולם
ארגון Christian Aid שם לו למטרה לחסל את העוני והרעב בעולם

מסקנות הדו"ח, שחובר על ידי אריק ג'וטיירז (Eric Gutierrez), יועץ בכיר בארגון, מראות כי המלחמה בסמים כפי שהיא מתנהלת כיום במדינות כמו אפגניסטן, מאלי, קולומביה וטג'יקיסטן היא כשלון חרוץ שאינו מוביל לתוצאות חיוביות, וכי יש לשנות את השיטה במהירות.

"הגידול הפך לחלק מהגוף"

על פי הדו"ח, מאמצי המלחמה בסמים פוגעים במדינות העניות אפילו יותר מהנראה לעין, בשל סיבה אחת עיקרית: בכלל המדינות העניות בהן מתקיים סחר לא חוקי בסמים, צצים ארגוני פשיעה גדולים שמתעשרים מדי יום והופכים אט אט לחלק בלתי נפרד מהמערכת הכלכלית במדינה.

"הגישה הישנה מתייחסת לסמים ולארגוני הפשיעה הסוחרים בהם כגידול שיש להיפטר ממנו," כותב ג'וטיירז בתחילת הדו"ח, "אך הגידול התרחב כל כך, שהוא הפך לחלק בלתי נפרד מהגוף, מה שהופך את הטיפול האגרסיבי הקיים היום לבלתי יעיל ואף מסוכן."

במרבית המדינות נמצא שארגוני פשיעה שולחים 'גרורות' למשרדי ממשלה ומשקיעים את הונם הבלתי חוקי בשווקי המדינה, מה שמוביל לתלות כלכלית של המדינה בארגון הפשיעה ולעיתים אף לבחירתם של ברוני הארגונים לתפקידים ממשלתיים שונים.

פבלו אסקובר - ברון הסמים שהפך לחלק ממשלת קולומביה
פבלו אסקובר – ברון הסמים שהפך לחלק ממשלת קולומביה

במצב בו ארגוני פשיעה מעורבים בהליכים ממשלתיים, כמעט ולא ניתן להילחם בהם באופן אקטיבי ובוודאי לא לחסל אותם, זאת מכיוון שהמדינות עצמן תלויות בהם, לפעמים באופן קריטי ומלא. בנוסף, מציין דייוויד כי הקשר החולה בין המדינה לעולם הפשע יוצר שלטון מושחת ולא מתפקד.

"בחלק מהקהילות התושבים כבר אינם מסוגלים להבין האם הפקידים המושחתים מתנהגים כמו פושעים, או שמא הם פושעים המתחזים לפקידי ממשלה," מסכם אריק את המצב הכללי במדינות רבות, בהן השחיתות והפשע הובילו את האזרחים לייאוש מוחלט.

הפתרון: אי הפללה במודל פורטוגל

לקראת הישיבה המיוחדת של ועדת הסמים של האו"ם, הצפויה להיערך באפריל 2016, ממליץ ג'וטיירז על שינוי של השיטה הקיימת בעולם, ועל אימוץ מודל אי ההפללה (דה קרימינליזציה) של כל סוגי הסמים, במודל הקיים בפורטוגל כבר 14 שנים.

"פורטוגל טיפלה בהצלחה במצב והביאה לירידה בנזקי הסמים בחברה וכן בשיעורי הפשע, זאת על ידי אי הפללת הצרכנים," כותב ג'וטיירז. "חיוני לבצע שינוי בגישה העולמית ולהפסיק את הזרמת הכספים לשוק הסמים הלא חוקי."

לדבריו, כלל האומות צריכות לאמץ גישה שקטה יותר, המתמקדת בפיתוח מערכות החינוך, הבריאות והרווחה במקום הרתעה וענישה, ובמקביל לספק שירותי רפואה וגמילה לצרכנים המכורים לסמים ולתרום לשיקומם.

ראו עוד:
זוכי פרס נובל לכלכלה: "המלחמה בסמים נכשלה"
קמפיין לגליזציה חדש לקראת ועדת הסמים של האו"ם
האו"ם ימליץ על אי הפללה של כל סוגי הסמים – מסמך סודי נחשף

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט