מגלגל...
x

גידול מריחואנה בחורף: אתגר חדש – חוויה חדשה

איך לגדל קנאביס בחורף? אספנו עבורכם מספר עצות וטיפים חשובים שיעזרו לקנאביס בחדר הגידול שלכם להעביר את החורף הקרוב בשלום.

בתור ילד תמיד שנאתי החורף – כל הזמן חשוך, וקר, גשם ורוחות… הייתה מין הרגשה קודרת באוויר. באותה תקופה כמובן שלא היה פייסבוק או משחקי מחשב עם אנימציה מפוצצת שיוכלו להעביר לי את השהות בבית בנעימים ולכן האופציה של להשתולל בחוץ עם החברים תמיד קסמה לי יותר מאשר להישאר בבית ולריב עם אחותי הקטנה. נקודת האור היחידה שהייתי מתנחם בה בכל מה שקשור לחורף הייתה העובדה שגדלתי בירושלים וכל חורף הביא איתו תקווה חדשה ש”אולי השנה ירד שלג ונרוויח כמה ימי חופש מבית הספר”.

כשהגיעה התקופה בה הטמפרטורות צנחו לאזור האפס והתחילו השמועות שהתחזיות מבשרות על סיכוי ל”שלג בהרים” כל התלמידים היו מגיעים ללימודים עם עודף אדרנלין וציפייה חזקה לראות פתיתי שלג צונחים מהשמיים ומכסים את העיר בלבן. במהלך השיעור אף תלמיד לא טרח להעיף מבט אל הלוח, לא עניין אותנו מה שהמורה כתבה – כולנו עסקנו בלבהות השמיימה, כמעט מתפללים שזה יתחיל: וכשהשלג באמת התחיל לרדת – איזו שמחה זו הייתה!

בית ספר שלם – אלפי תלמידים מכל הגילאים קופצים על השולחנות, מוחאים כפיים ושרים באקסטזה מטורפת מקבלים את פניו של האורח שכל-כך חיכינו לו. ברגע שפתיתי השלג הראשונים החלו לרדת חדר המורים תפקד בתור חמ”ל מלחמה – עם “מורה אחראי” שדאג להרים צלצול לבתי ספר שונים בשכונת “גילה” – אחת השכונות הגבוהות בירושלים על-מנת לקבל דו”ח מצב לגבי מה שקורה שם. אם הדיווחים היו מרנינים, וסיפרו על “שלג שנתפס” האות המיוחל ניתן ואלפי תלמידים מלאי שמחה וטירוף חושים שוחררו בבאת אחת מהלימודים.

מעניין אותי אם גם היום בעידן הפייסבוק והאייפונים ילדים בירושלים מתלהבים כל-כך משלג…

היחיד שלא הצטרף לחגיגה היה אבא – בתור אחד שהעביר מחצית מחייו בקנדה הוא תמיד התרעם על כך שאנו לא לומדים ביום בו יורד שלג: ” אני זוכר בטורונטו שהייתי צועד לבית הספר עם יותר מחצי מטר שלג שנערם על המדרכות – כאן על בקושי כמה סנטימטרים משביתים עיר שלמה! ”

שלג בירושלים. שמחה ליבוביץ
שלג בירושלים. שמחה ליבוביץ

אז אמנם אכן יש עניין במה שאבא אומר – והחורף ה”מזרח תיכוני” שיש שלנו כאן בישראל זה לא באמת חורף כשמשווים אותו בפרמטרים אירופאיים או צפון-אמריקאים. אבל בסופו של דבר גם כאן בישראל אנו זוכים לחוות קור מסוים, ואם אנחנו חושבים על לגדל קנאביס בתקופה הזו של השנה כדאי שניקח כמה דברים בחשבון…

גידול מריחואנה בחורף

הטמפרטורה האידיאלית לגידול קנאביס בבית היא 20-25 מעלות צלזיוס. בתור מגדלי קנאביס השואפים להעניק לצמחים שלנו את התנאים הטובים ביותר נשתדל לדאוג שהמצב בחדר הגידול שלנו יישאר בטווח הנ”ל. כשהטמפרטורה יורדת אל מתחת ל-15 מעלות הצמח עלול לסבול מצמיחה איטית מה שייפגע בסופו של דבר בכמות היבול הסופי – בכלל טמפרטורה קרה מאיטה את קצב הגידול וגורמת בין היתר ל:

 • האטה בקצב בו הצמח מבצע את תהליך המטבוליזם שלו
 • האטה בקצב צמיחת השורשים
 • האטה בקצב שהצמח מסוגל “לספוג” את חומרי ההזנה שאנו נותנים לו

בנוסף לכך תנאים לא נאותים כגון טמפרטורות קרות מידי וחוסר לחות גבוה וחוסר אוורור עלולות להזמין אורחים לא רצויים בדמות כל מיני מזיקים למיניהם כמו “פטריית הקימחון” – טפיל קטן וחצוף שנוהג לטייל על הגאנג’ה, לתקוע מין “צינור שואב” בעלים ולמצוץ את הנשמה מהבנות בגינה שלנו – לא כיף!

ראו עוד: הצילו – חרקים אוכלים לי את הגאנג’ה!

הצד הטוב הוא שבישראל אנחנו לא חווים כאמור מזגי אוויר קיצוניים – והאתגרים איתם מגדלי קנאביס במקומות מסוימים בעולם נאלצים להתמודד איתם לא מהווים מכשול רציני עבור המגדלים המקומיים. ובכל זאת יש מספר צעדים פשוטים שניתן לעשות בשביל ליצור תנאי גידול אופטימליים לבנות שאנחנו כל-כך אוהבים:

1. בידוד הצמחים – הרצפה היא ברוב המקרים הנקודה הכי קרה בחדר. לכן מגדלים מסוימים נוהגים ליצור מין במה קטנה ולהגביה מעט את הצמחים מהרצפה בשביל שיהיו קצת יותר רחוקים מהנקודה הזו. יש מגדלים שמניחים פד חימום מתחת לעציצים או אפילו פורסים שטיח שיהווה חוצץ נוסף בין הקור של הרצפה לצמחים וישמש כשכבת בידוד. במידה ואתם מגדלים בחממה בחוץ (או כל חלל גידול אחר) ניתן בלילה לצפות את חדר הגידול בנייר Mylar או חומרים אחרים שעשויים לעזור במלאכת הבידוד ולמנוע מהצמחים לסבול מהקור.

מד טמפ' ולחות - מומלץ בכל חדר גידול!
מד טמפ’ ולחות – מומלץ בכל חדר גידול!
2. חימום חדר הגידול – במהלך היום כשהנורות בחדר הגידול דולקות רוב הסיכויים שהטמפרטורות עדיין יישארו בטווח הנכון מאחר והנורות פולטות לא מעט חום שבמצבים כאלו מנוצל לטובתנו (כל זה נאמר כמובן על נורות ה- HMI הוותיקות, נורות לד ופלורוסנט לא “יעשו את העבודה” בהקשר הזה) אבל בלילה כשהנורות כבות והטמפרטורה בחוץ צונחת גם ככה באופן דרסטי – ניתן ואף רצוי להכניס משהו שיתרום לחימום חדר הגידול. סתם תנור חימום רגיל בהחלט יכול לעשות את העבודה כל עוד הוא מונח ומוצב באופן בטיחותי כמובן. מזגן ואפילו מפזר חום יכולים גם כן לבוא לטובתנו – ואם מדובר בחדר הפריחה אז הם גם עשויים לתרום להורדת אחוזי הלחות במקום. אם כי בחורף יש לתת תשומת לב יתרה לאחוזי הלחות בחדר הגידול שלנו:

3. שימו לב לאחוזי הלחות בחורף – שינויי האקלים שמגיעים עם חילופי העונות לא באים לידי ביטוי רק בהבדלי הטמפרטורות בין תקופת הקיץ לחורף – גם מבחינת אחוזי הלחות ניתן לחוש בשינוי כאשר מה שקורה ברוב המקרים זה שבחורף אחוזי הלחות צונחים מטה ונמוכים לעיתים באופן משמעותי מאחוזי הלחות בקיץ – לכן הזכרנו בסעיף הקודם שאם מכניסים מכשירים לחימום החדר שאחד מהאפקטים שלהם הוא ייבוש האוויר (כמו מפזר חום למשל) מומלץ מאוד להשגיח על אחוזי הלחות בחלל הגידול. לחות נמוכה עלולה לגרום לצמחים “להזיע” וכך להגביר את הצורך בהשקיה תכופה יותר.

ראו עוד: תזונת המריחואנה – מדריך בסיסי לדישון קנאביס

כמובן שבנוסף לדגשים שהזכרנו בכתבה חשוב מאוד פשוט להיות קשובים לצמחים ולשים לב לכל הפרטים והפרמטרים החשובים בגידול קנאביס ביתי :

 • אוורור – תכנון נכון של מערך האוורור יבטיח אוויר “נקי” בחדר, יעודד את קצב הצמיחה ועשוי למנוע מחלות ומזיקים שעלולים לבוא לא עלינו…
 • שימו לב לפן הבטיחותי - מפזר חום
  שימו לב לפן הבטיחותי – מפזר חום
  השקיה – כמו שהזכרנו קודם בחורף עשויים לקרות מצבים בו הקנאביס נזקק להשקיה באופן תכוף יותר בעקבות שינויים באחוזי הלחות – לכן חשוב לבדוק בכל פעם שרק אפשר אם הצמחים שלנו צמאים.
 • דישון – אמנם זה לא ממש קריטי אבל לעיתים קורה בטמפרטורות נמוכות שהקנאביס מתקשה לספוג את האשלגן (K) כראוי. מה שעלול לגרום לצמח לשנות את צבעו לאדום/סגול (אם כי ישנם זני קנאביס שצבעם סגול בעקבות גנטיקה מולדת כך שזה לא בהכרח סימן מובהק למחסור באשלגן).
 • אדמה – מגדלים רבים ממליצים להוסיף לאדמת הגידול “פרלייט” – זהו למעשה מצע תעשייתי הדומה במראהו החיצוני לחצץ לבן. הוא לא סופח נוזלים ותורם מאוד לאוורור מצע הגידול.


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר