בת 12 תובעת את הממשל האמריקני על האיסור להשתמש בקנאביס

בת ה-12 המתמודדת עם התקפי אפילפסיה עברה עם משפחתה לקולורדו כדי לקבל טיפול בשמן קנאביס. “התרופות גרמו לנזקים והקנאביס הפחית את ההתקפים,” היא הסבירה בפני ועדה פרלמנטרית שהתכנסה לדון בנושא. כעת היא תובעת את הממשל האמריקני בטענה שהאיסור על השימוש בקנאביס מנוגד לחוקה.

8 מדינות בארה”ב כבר אישרו חוקי לגליזציה והסדירו את השימוש בקנאביס, אך החוק הפדרלי, זה שקובע באמת, עדיין מגדיר את הצמח כסם אסור ומסוכן אף יותר מקוקאין והרואין.

אמנם 29 מדינות בשטחו כבר התירו את השימוש הרפואי בקנאביס, אך הממשל האמריקני עדיין לא מתיר – גם לחולים המחזיקים במרשם – לשאת את מה שניתן להם כטיפול חוקי אל מעבר לגבולות המדינה בה הם שוכנים.

מטעמים אלו החליטה אלכסיס בורטל, תלמידת כיתה ו’ מקולורדו המתמודדת עם אפילפסיה, להצטרף יחד עם ארבעה מטופלי קנאביס רפואי אחרים, לתביעה נגד הממשל האמריקני, באשמה כי האיסור על השימוש החוקי בקנאביס מנוגד לחוקה ופוגע בזכויות האזרח.

לאחר שכל הטיפולים והתרופות שניסו לא עצרו את ההתקפים בהם מתאפיינת האפילפסיה, היגרו אלכסיס ובני משפחתה מטקסס לקולורדו, שם היא החלה לקבל טיפול בשמן קנאביס.

כמו במקרים רבים אחרים, הצליח הטיפול להפחית את ההתקפים באופן משמעותי, עד לרמה של התקף אחד בלבד בכל שלושה-ארבעה שבועות – הרבה פחות מכמות ההתקפים כשעוד גרו בטקסס.

“אני היום כבר שנתיים חופשיה מהתקפים בזכות תרופת הקנאביס שלי – בטקסס המטרה שלנו היתה להגיע לשלושה ימים ללא התקף,” אומרת בת ה-12 בראיון למדיסון מרגולין כתבת ה’רולינג סטון’.

“בטקסס לא היו תרופות שיכולות לעצור את ההתקפים וכולן היו עם תופעות לוואי יותר גרועות מההתקף עצמו,” היא מספרת. “זה עזר לי גם להצליח יותר בבית הספר, כי אני לא צריכה לגשת לאחות מדי יום.”

את סיפורה הציגה אלכסיס בפני ועדה פרלמנטרית מיוחדת שהתכנסה לדיון בננושא הקנאביס שנערך בבירה וושינגטון די.סי. למרות שהוזמנה להגיע לדיון, היא נאלצה לסרב ולעשות זאת בשיחת סקייפ, בוידאו, מאחר והחוק הפדרלי אוסר עליה לשאת את התרופה שלה בין מדינות.

יחד עם ארבעה מטופלי קנאביס אחרים היא תובעת כעת את הממשל הפדרלי של ארה”ב, בטענה ש’חוק החומרים המפוקחים’ (CSA), המקבילה האמריקאית לפקודת הסמים המסוכנים, מנוגדת לכמה זכויות המעוגנות בחוקה.

“זה לא רק בנוגע ל-CSA ולא רק בנוגע לקנאביס,” מסביר לרולינג סטון עורך דינה מייקל הילר, פרופסור לחוקה לשעבר בקולג’ בניו יורק. “זה עניין של זכות האזרח להשתמש בתרופה מצילת חיים כדי לשמור על חייו ובריאותו.”

בחודש שעבר הגיש הילר יחד עם צוותו את העתירה נגד שר המשפטים ג’ף סשנס, מנהל ה-DEA צ’אק רוזנברג והממשל האמריקני כולו. “אם העתירה תתקבל ובית המשפט יסכים שהחוק מנוגד לחוקה, תהיה לכך השפעה אמיתית על עשרות מיליוני אנשים,” אמר.

4 התובעים הנוספים מלבד אלכסיס הם ג’אגר קוט בן ה-6, המטופל בקנאביס רפואי עקב מחלת ‘ליי’ (Leigh) הקטלנית, חוזה בלן, יוצא צבא שלחם בעיראק וסובל מפוסט טראומה, מרווין וושינגטון, שחקן פוטבול מקצועני לשעבר וארגון ללא מטרות רווח הפועל למען קידום הנושא.

כפי שהוצג בשנים האחרונות בבירור, עורכי הדין טוענים כי החוק המגדיר את הקנאביס כסם מסוכן מבוסס כולו על שקרים וגזענות. לטענתם הממשל האמריקני גם יודע זאת ולראייה הפטנט שהוא רשם על רכיבי הקנאביס השונים.

רוב הסיכויים הם כנראה שבית המשפט בניו יורק ידחה את העתירה, אבל עורכי הדין מצהירים כבר מעתה כי הם יערערו על ההחלטה במידה והיא תהיה שלילית. “לא משנה מי ינצח, הצד השני יערער,” הם אומרים. “מדובר בנושא חשוב כל כך לציבור ואנחנו מברכים על ההזדמנות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר