טוען...

בתום שנת לגליזציה: קנדה מכרה קנאביס ב-1 מיליארד דולר

לתעשיית הקנאביס החוקית בקנדה הייתה התחלה קשה עם מעט מאוד חנויות, חוסרים במלאי, ומחירים גבוהים שגרמו לצרכנים להמשיך לקנות בשוק השחור. אך הבעיות האלו החלו להיפתר בהדרגה, ועם פתיחתן של חנויות נוספות הוכפלו מכירות הקנאביס החוקיות פי 3 והגיעו ל-120 מיליון דולר בחודש.

קצת יותר משנה חלפה מאז קנדה אישרה לגליזציה, פתחה חנויות קנאביס חוקריות והתירה שימוש בקנאביס לכל תושביה. כעת מתפרסמים לראשונה נתונים ממשלתיים רשמיים על היקף המכירות בשוק החדש לפיהם תושבי קנדה רכשו קנאביס לשימוש פנאי בכמעט מיליארד דולר.

ליתר דיוק מדובר במכירות קנאביס בהיקף של $907,833,000 במהלך 11 החודשים שנמדדו, מחודש אוקטובר 2018 במהלכו הסתכמו המכירות ב-40 מיליון דולר בלבד, עד חודש ספטמבר 2019 במהלכו הוכפלו המכירות פי 3 והגיעו ל-120 מיליון דולר בחודש.

נתון זה מרשים אמנם, אך הוא אינו עומד בציפיות הגבוהות שהציבו חלק מהתחזיות, שניבאו מכירות של 2-3 מיליארד דולר בשנה הראשונה. הסיבה לכך נעוצה בקשיים שתעשיית הקנאביס החדשה נאלצה להתמודד איתם, בין השאר מיסים גבוהים ומיעוט ביצרנים מורשים שהפכו את הקנאביס בשוק השחור לזול יותר באופן משמעותי מהקנאביס החוקי, לצד חוסרים חמורים במלאי כתוצאה מביקוש שעולה על יכולות הייצור וסחבת ביורוקרטית שהפכה את תהליך הרישוי של יצרנים חדשים למסורבל, איטי, ויקר.

מכירות הקנאביס החוקי למטרות פנאי הכפילו את עצמן תוך 5 חודשים, מ-60 מיליון דולר בחודש מרץ ל-120 מיליון דולר בחודש אוגוסט (מקור: הלשכה הקנדית לסטטיסטיקה)
מכירות הקנאביס החוקי למטרות פנאי בקנדה הכפילו את עצמן תוך 5 חודשים, מ-60 מיליון דולר בחודש מרץ ל-120 מיליון דולר בחודש אוגוסט (מקור: הלשכה הקנדית לסטטיסטיקה)

בעיה גדולה עוד יותר הייתה המספר המצומצם של חנויות שהספיקו לקבל את כל האישורים הנדרשים ולהתחיל לפעול ביום בו הלגליזציה נכנסה לתוקף. באזורים רבים אף לא נפתחו חנויות כלל, כך שעבור תושבים רבים חנות הקנאביס הקרובה ביותר הייתה במרחק נסיעה של שעות, והדילר הישן היה הרבה יותר קרוב, זמין, וזול.

אך בעיות אלו כבר החלו להיפתר – הממשלה פועלת להקל על תהליך הרישוי של יצרנים חדשים כדי לפתור את בעיית החוסרים, וככל שיתווספו יותר ספקי קנאביס מורשים כך גם תגבר התחרות ביניהם וירדו המחירים. חשוב מכך, מספר חנויות הקנאביס החוקיות בקנדה הוכפל כמעט פי 2 תוך 4 חודשים – מ-217 חנויות בחודש מרץ ל-407 חנויות בחודש יולי. כתוצאה ישירה מכך מכירות הקנאביס הוכפלו גם הן תוך 5 חודשים – מ-60 מיליון דולר בחודש מרץ ל-120 מיליון דולר בחודש אוגוסט.

לפי דו”ח של לשכת הסטטיסטיקה הקנדית, 45% מתושבי קנדה חיים כעת במרחק של 10 ק”מ או פחות מחנות הקנאביס הקרובה ביותר. נתון זה ימשיך להשתפר עם פתיחתן של עוד חנויות חדשות. בפרובינציית אלברטה יש הכי הרבה חנויות, שם 70% מהתושבים כבר גרים במרחק 10 ק”מ מהחנות הקרובה.

מעניין לציין שדווקא בריטיש קולומביה (BC), הפרובינציה שנחשבת לבירת צרכני הקנאביס של קנדה, נמצאת במקום האחרון במדינה כולה במכירות הקנאביס, כנראה משום שהיא גם בירת מגדלי הקנאביס של קנדה והשוק השחור בה עדיין משגשג. התושב הממוצע ב-BC הוציא רק 10$ על קנאביס חוקי למטרות פנאי בשנה האחרונה, פי 2.5 פחות מהתושב הקנדי הממוצע שהוציא 24$, ופי 10 פחות מהתושב הממוצע בפרובינציית יוקון, שהוציא 103$.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר