בגלל המלחמה: באוקראינה רוצים לזרז את הקמת ענף הקנאביס הרפואי

אוקראינה, שכבר היום נחשבת מתירנית למדי בכל הנוגע לשימוש עצמי בקנאביס, רוצה לקדם שוב את הצעת חוק הקנאביס הרפואי שתביא להקמת ענף מסחרי חוקי לשימוש רפואי. לדברי שר הבריאות המהלך עשוי להקל על הסובלים מפוסט טראומה על רקע המלחמה עם רוסיה

שר הבריאות של אוקראינה ויקטור ליאשקו הודיע ​​אתמול (שלישי) כי ממשלת אוקראינה תומכת בהצעת החוק שאמורה להביא להקמת ענף קנאביס רפואי במדינה וזאת בין היתר על רקע המלחמה עם רוסיה.

מדובר בהצעת חוק שהוגשה לפרלמנט האוקראיני ביוני 2021 אך טרם עלתה להצבעה בין היתר בעקבות פרוץ המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. כעת טוענים רבים בציבור כי זו בדיוק העת לקדם את המהלך.

“אנחנו מבינים את ההשפעות השליליות של המלחמה על בריאות הנפש,” כתב ליאשקו בפוסט בפייסבוק. “אנחנו מבינים את מספר האנשים שיזדקקו לטיפול רפואי עקב החשיפה הזו ומבינים גם שאין זמן לחכות”.

לדבריו יש מי שמתנגדים למהלך ומנסים למנוע אותו בעזרת השוואה של קנאביס רפואי לקנאביס “רגיל” לשימוש פנאי, בעוד שהצעת החוק שמה לה למטרה לספק טיפול ומחקר רפואי בקנאביס ולא לעשות לגליזציה.

על פי דבריו של ליאשקו נראה שמלחמת רוסיה-אוקראינה היא זרז לאישור הצעת החוק שכן הוא הדגיש כיצד הצעת החוק תיצור תנאים להרחבת הגישה של החולים לטיפול גם בפוסט טראומה כתוצאה מהמלחמה.

אכן, האוקראינים חשופים בתקופה האחרונה למצוקה פסיכולוגית כתוצאה מהסכסוך ועל פי דיווח בפורבס מומחים מזהירים כי המלחמה כבר גרמה לטראומה פסיכולוגית עצומה, בעיקר בקרב ילדים, צעירים וקשישים.

הצעת החוק אמורה לדברי השר להרחיב את הגישה של חולים לטיפול במגוון התוויות (מצבים רפואיים) בהם סרטן ופוסט טראומה (PTSD), מחלות נוירולוגיות וכאב כרוני ממקור נוירופתי בדומה לישראל.

על פי התכנית, ממשלת אוקראינה תנפק לחברות שיעמדו בתנאים נדרשים רישיונות גידול, ייצור ומכירה של מוצרי קנאביס רפואי ותקים מערכת מעקב ממשלתית על מנת לעקוב אחר שלבי הפצת המוצרים.

ויקטור ליאשקו, שר הבריאות של אוקראינה
ויקטור ליאשקו, שר הבריאות של אוקראינה (תמונה: פייסבוק)

בדומה למודל הישראלי, רישיונות לשימוש בקנאביס יסופקו באופן אלקטרוני ויוקם גוף ביצוע מרכזי שיפקח על אחוזי ה-THC במוצרים באמצעות בדיקות מעבדה.

הצעת החוק הוגשה למעשה במקור כבר בחודש יוני 2021 אך מאז לא עלתה להצבעה. כאשר נפתחה המלחמה, ההליכים כמובן נעצרו לגמרי. כעת יש רבים שקוראים כאמור להחזירה לדיון.

על פי ההצעה, הנוגעת כאמור לקנאביס רפואי בלבד, יוגדרו שלוש קבוצות של צמחי קנאביס, בהתאם לתכולת ה-THC בהם: קנבוס תעשייתי המפ (0.2% או פחות THC), קנאביס רפואי “דל” (בין 0.2% ל-1% THC) וקנאביס רפואי “חזק” (מעל 1% THC).

בנוסף, הצעת החוק מספקת תנאים ודרישות שונות לגידול, בהתאם לסוג צמח הקנאביס. כך, למשל, גידול קנאביס דל THC יתאפשר הן על קרקע פתוחה והן על קרקע סגורה (אינדור), בעוד שגידול צמחי קנאביס עתיר THC יתאפשר רק על קרקע סגורה.

כפי שפרסמנו בתחילת השנה עם פתיחת המלחמה, חוקי הקנאביס באוקראינה הם מתירניים למדי ולמעשה יש במדינה מדיניות אי-הפללה לא רק על שימוש עצמי אלא אפילו על גידול ביתי של צמח אחד עם כמות פרחים מצומצמת.

למשל, גידול קנאביס לשימוש אישי (צמח שבו עד 10 פרחים) נחשב לעבירה מנהלית בלבד במדינה, שהעונש עליה הוא קנס של בין 300 ל-1,700 גריבנה (בין 40 ל-180 שקלים). על החזקת קנאביס במשקל של עד 5 גרם לא נפתח נגד מי שנתפס הליך פלילי, ועל פי מקורות שונים במדינה קיימת כוונה להגדיל את הכמות הזו ל-10 גרם. 

אוקראינה הסובייטית, כלומר זו שהיתה חלק מברה”מ, היתה גם אחת מיצרניות ההמפ הגדולות באירופה. עד שנות ה-50 היו לה בשטחה יותר מ-150 אלף דונם שהוקדשו לגידול קנאביס תעשייתי (“קנבוס”) ומפעלים רבים שעיבדו אותו, בעיקר עבור מוצרים לתעשיות משאבי הטבע האחרים של אוקראינה, למשל נפט וסיבים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר