בן גביר ממליץ להורים: כך תדברו עם ילדיכם המתבגרים על קנאביס

בלי טענות על הרואין, לטאות והומלסים: המשרד לביטחון לאומי בראשות השר איתמר בן גביר, מפרסם השבוע תשובות מומלצות לשאלות של מתבגרים בנושא קנאביס, להורים שתוהים כיצד להתמודד עם תופעת השימוש בקנאביס בקרב ילדיהם

“מה אם חברים יבקשו ממני לנסות? האם עישנת כשהיית ילד?” – שאלות אלו מקבלות השבוע מענה רשמי באתר הרשות לביטחון קהילתי של המשרד לביטחון לאומי שבראשות השר איתמר בן גביר.

התשובות הללו לשאלות מגיעות כשבועיים לאחר שפג תוקפה של ההחרגה של קטינים מתקנות אי-הפללת צרכני הקנאביס, כך שגם הם כלולים במודל הקנסות ולא ניתן להעמידם לדין בגין החזקה לשימוש עצמי.

“כשהילד שלך נהיה סקרן לגבי אלכוהול וסמים אחרים, הוא עשוי לפנות אליך לקבלת תשובות ועצות,” נכתב בפתח ההסבר, העוסק לא רק בקנאביס אלא גם בסוגיית השימוש באלכוהול.

“השתמש בהזדמנות זו כדי להתחיל שיחה פתוחה וכנה על שתיית אלכוהול ושימוש בסמים, וכדי לבסס או לחזק את הכללים וההתנהגויות להם אתה מצפה ממנו,” מוסבר עוד.

בקצרה, המשרד לביטחון לאומי קנאביס מסביר ששימוש בקנאביס עלול להוביל להישגים גרועים בבית הספר וליצור חוסר איזון ובעיות קואורדינציה, ומעודד את ההורים לשתף את הילדים על נסיונם האישי עם קנאביס.

יש לציין שהרשויות נמנעות בבירור מלהשתמש בשקרים והפחדות כדוגמת “קנאביס מוביל להרואין”, “קנאביס יהפוך אותך להומלס” או “קנאביס יגרום לך להרגיש שאתה לטאה”, כפי שטענו בעבר.

גם זה בטח יעניין אותך

אלה השאלות והתשובות שהמשרד לביטחון לאומי מציג להורים:

“מדוע קנאביס רע לי?”

“ספר לילדך כי שימוש בקנאביס בכל צורה שהיא אינו בטוח להתפתחות מוחם. תסביר, שאם מתבגרים מעשנים קנאביס, הם עלולים לחוות בעיות קשב, ריכוז ולמידה, מה שעלול לגרום להם להישגים גרועים בבית הספר, ויוצר חוסר איזון וקואורדינציה, מה שעלול להגביר את הסיכון לפציעה בעת ספורט או נהיגה. ברגע שילדך שומעים את העובדות ואת דעותיך לגביהם, יהיה קל לך יותר לקבוע כללים ולאכוף אותם.”

“הוזמנתי למסיבה. אני יכול ללכת?”

“שאל את ילדך אם מבוגר יהיה נוכח במסיבה או האם הוא חושב שחבריו יעשו שם שימוש בקנאביס. הזכר לילדך שגם להיות במסיבה בה יש שימוש בסמים, יכול להכניס אותו לצרות. נצל זמן זה כדי לדון בסיכוני הקנאביס והזכר לילדך את ההתנהגות שאתה מצפה לה. תיידע את ילדך שהוא יכול לומר ‘לא’ או לשלוח לבן המשפחה הודעת קוד אם הוא נקלע למצב שאינו נעים לו.”

“האם עישנת קנאביס כשהיית ילד?”

“אל תתנו לעבר שלך למנוע ממך לדבר עם ילדך על שימוש בקנאביס. אם ניסית קנאביס כנער, תהיה כנה. תוֹדֵה שזה היה מסוכן. דאג להדגיש כי כעת אנו יודעים עוד יותר על הסיכונים הכרוכים בשימוש בקנאביס בקרב מתבגרים. שקול לספר לילדך סיפורים קשורים בנושא קבלת החלטות חכמות כשמדובר בקנאביס. אלה יכולים להיות סיפורים שמראים את ההשלכות של התנהגות מסוכנת זו.”

“אם קנאביס חוקית במדינתי, מדוע איני יכול להשתמש בה?”

“במדינה בה הקנאביס חוקי, מתבגרים עשויים להיחשף יותר לסם זה. חוקי המדינה המאפשרים שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים או לצרכי פנאי למבוגרים עלולים לגרום למתבגרים רבים יותר להאמין שמדובר בסם בטוח לשימוש. חשוב לנהל שיחה עם ילדך ולהזכיר לו על הנזק הפוטנציאלי של הסם. לבסוף, חשוב להדגיש כי נכון להיום, השימוש בקנאביס בישראל אינו חוקי וגם אם בעתיד תהיה לגליזציה – אזי תהיה מגבלת גיל לשימוש (השימוש למתבגרים מתחת לגיל 21 יהיה אסור). כמו כן, באותן מדינות מעטות בעולם בהן השימוש בקנאביס חוקי, חל בכולן איסור גורף לשימוש בקרב מתבגרים מתחת לגיל 18/21.”

“מה אם החברים שלי יבקשו ממני לנסות קנאביס?”

“שוחח עם ילדך על קיומה של ‘תכנית מילוט’ אם מציעים לו קנאביס. לחץ חברתי יכול להיות רב עוצמה בקרב בני נוער, ותכנית להימנע משימוש בסמים יכולה לסייע לילד לקבל החלטות נבונות. שוחח עם ילדך על מה הוא יעשה אם יעמוד בפני החלטה בנוגע לסמים, כמו למשל להתאמן באמירת ‘לא’ בסביבה בטוחה או לשלוח מילת קוד לבן משפחה לסיוע. תעבוד עם ילדך בחשיבה על דרכים להתמודד עם מצב זה, בין אם זה פשוט לומר ‘לא, אני לא מעשן’ או ‘יש לי משחק מחר’ או ‘אני צריך ללכת לבית הספר מחר’.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר