מגלגל...

האם מנהל היק”ר מבצע אכיפה בררנית כלפי חלק מרופאי הקנאביס

בית המשפט הורה למשרד הבריאות לחשוף בתוך כשבועיים תשובה שתענה לשאלה האם ייתכן שמנהל היק"ר מבצע לכאורה אכיפה בררנית כלפי חלק מרופאי הקנאביס, אלה שפועלים במסגרת הרפואה הפרטית ולא הציבורית כפי שנקבע בנהלים, אך מתעלם מפעילות דומה של רופאים אחרים

השופטת דנה כהן-לקח עשויה לחשוף בקרוב את ה”בלוף” של משרד הבריאות בכל הנוגע לרופאי הקנאביס. בתגובה לעתירה שהגישה ד”ר לביה תמיר מחייבת הבוקר (ב’) השופטת את המשרד לחשוף למעשה את האפליה שהוא מבצע לכאורה באכיפה כלפי רופאים שונים הפועלים בתחום הקנאביס הרפואי, שרק על חלקם, ביניהם ד”ר תמיר, הוא אוסר לנפק רשיונות חדשים.

השופטת הורתה למשרד הבריאות להשיב בתוך כשבועיים, עד 11.1.22, לשאלה האם קופות החולים אכן אוסרות על כלל הרופאים לספק שירות למטופלי קנאביס רפואי במסגרת הרפואה הציבורית (כפי שאכן קורה, מ”ק), ואם אכן כך, מאיזה תוקף פועלים רופאי הקנאביס שכן מספקים שירות כזה ושכלפיהם משרד הבריאות לא מבצע אכיפה כפי שמבצע כלפי ד”ר תמיר.

מה שיתגלה במקרה כזה לדעת ד”ר תמיר הוא שכלל הרופאים המנפקים רשיונות ומרשמי קנאביס עושים זאת באופן פרטי, פשוט מכיוון שכל הקופות אוסרות לעשות זאת דרכן. או אז יסתבר אולי שמשרד הבריאות, או היק”ר, אכן נקטו במדיניות של איפה ואיפה כאשר אכפו את הנוהל כלפי ד”ר תמיר ולא אכפו את הנוהל כלפי רופאים אחרים.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
אכיפה בררנית? יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

כזכור, לאחרונה החל משרד הבריאות לאכוף ביתר שאת את הנוהל שנקבע בועדת הבריאות בשנת 2019 לפיו רופאי הקנאביס המוסמכים (ישנם כ-120 כאלה כיום) יוכלו לתת שירות לניפוק רשיונות ומרשמי קנאביס רפואי רק במסגרת הרפואה הציבורית ורק בעבור 280 ש”ח לשנה. נוהל זה לא יושם אף לא לרגע עוד מיום ההחלטה ועד היום, כפי שנחשף אז בתחקיר מגזין קנאביס.

מאחר וקופות החולים מסרבות באופן גורף לרופאים לספק את השירות הזה דרכן, מן הטעם שהמחיר 280 ש”ח לשנה אינו כלכלי עבורן ויש האומרים שגם ממקום של שמרנות, הרופאים נאלצו לספק את השירות באופן פרטי או לא לספקו בכלל. אלה שהמשיכו באופן פרטי, בין אם בגלל מחוייבות למטופלים או בגלל רווח כלכלי נאה, גבו ברובם סכומי כסף גבוהים, עד אלפי ש”ח.

ד”ר תמיר טענה בשימוע שנערך לה כי אין לה ברירה אלא לספק את השירות באופן פרטי מכיוון שקופות החולים מסרבות לאפשר זאת, ותהתה מדוע משרד הבריאות לא אוכף את המדיניות כלפי רופאים אחרים שממשיכים לספק את השירות באופן פרטי כפי שאוכף כלפיה. עוד ציינה כי היא מבין היחידים שגובה את הסכום 280 ש”ח ולא עד פי 5 כפי שרופאים אחרים גובים.

ד"ר לביה תמיר
רופאת הקנאביס הפופולרית בישראל, ד”ר לביה תמיר

החלטת השופטת הבוקר באה בעקבות תגובה שמסרה ד”ר תמיר אתמול לבית המשפט, בתגובה לתשובה ששלח משרד הבריאות לעתירה שהיא הגישה בחודש שעבר – עתירה שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס ובה טענה בין השאר כי החלטת מנהל היק”ר לנדשפט לצמצם את פעילותה בתחום, משמעותה פגיעה קשה בחולים קשים וזאת תוך אכיפה בררנית ואפליה.

בעתירה דרשה כזכור הרופאה להורות למשרד הבריאות להשיב לה את האפשרות לקבל מטופלים חדשים ובאופן קבוע, ולא רק לנפק מרשמים ולחדש רישיונות למטופלים קיימים וגם זאת באופן זמני שהוארך מפעם לפעם בכמה שבועות.

משרד הבריאות אסר בשבועות האחרונים באופן חלקי או מלא לא רק על ד”ר תמיר אלא גם על כמה רופאי קנאביס מוסמכים נוספים מלהמשיך בניפוק רשיונות ומרשמי קנאביס (על ד”ר פוגלמן למשל נאסרה הפעילות בכלל), בטענה שהם מספקים את השירות במסגרת הרפואה הפרטית ולא במסגרת הרפואה הציבורית כפי שנקבע בועדת הבריאות לפני כשנתיים.

השופטת דנה כהן-לקח (צילום: קובי גדעון, פלאש90)
תחשוף את הבלוף? השופטת דנה כהן-לקח (צילום: קובי גדעון, פלאש90)

בעתירה ועוד קודם בשימוע שנערך לה במשרד הבריאות טענה ד”ר תמיר כי אין לה ולשאר הרופאים שום דרך לספק את השירות דרך הרפואה הציבורית, פשוט מכיוון שקופות החולים מסרבות בתוקף להתיר זאת לרופאים. לראייה הציגה ד”ר תמיר במסמכים בבית המשפט את סירוב כל הקופות לאפשר לה לספק את השירות דרכן.

“יש כ-21 רופאים (מתוך כ-120 מוסמכים, מ”ק) שהם ‘השחקנים המרכזיים’ שנותנים רשיונות, ככל הנראה ללא אישורים מטעם מוסד ציבורי, וגובים כסף מהמטופלים שלא עבור הקופות, כשכמעט רק אני גובה סכומים סבירים ודווקא נגדי מתנהלת האכיפה,” טענה ד”ר תמיר בפגישה שנערכה לה במסגרת השימוע.

יש המעריכים שהקשחת האכיפה כלפי הרופאים באה לאחר שמספר המטופלים הגיע לרף גבוה ולאחר שבג”ץ דחה את העתירה שדרשה להחזיר את האסדרה הישנה, כלומר שבפועל התקבע סופית מודל האסדרה של מנהל היק”ר יובל לנדשפט, ואין צורך להמשיך להעלות את מספר המטופלים בחדות, כפי שעלה עד כה בשנת 2021 בקצב של כ-3,000 חדשים בחודש.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר