טוען...

מהסאחיות של פוטין לצביעות של ארה”ב: מה יקרה לבריטני גריינר?

כוכבת ה-WNBA, מי שהיתה פעמיים אלופה אולימפית, הכדורסלנית בריטני גריינר, הודתה בשבוע שעבר בפני בית המשפט ברוסיה בעבירה של נסיון הברחת קנאביס אל גבולות המדינה, והציתה דיון ער בנוגע לזכותו של הממשל האמריקאי לדרוש את שחרורה, כמו גם על המחויבות שלו לסייע

במהלך דיון שנערך בחמישי בשבוע שעבר בבית המשפט הרוסי, שחקנית ה-WNBA, בריטני גריינר (Brittney Griner), שנעצרה כזכור בפברואר השנה בשדה התעופה במוסקבה בחשד שברשותה היה עט אידוי המכיל מיצוי קנאביס, הודתה בחשדות לראשונה באופן רשמי, אך טענה כי המקרה אירע בשגגה ולא הייתה לה כל כוונה להכניס את החומר לשטחי רוסיה.

המעצר של השחקנית המפורסמת, ההליך המשפטי המתוקשר שמתגלגל כבר כמעט חצי שנה והמאמצים הרבים מבית בניסיון להשיב אותה לארה”ב, מעוררים מצד אחד לא מעט מתח בין שתי המדינות שגם ככה נמצאות בסכסוך סביב המלחמה באוקראינה, אך במקביל גם מעלה דיון בנוגע לצביעות האמריקאית סביב סוגיית הפללת צרכני הקנאביס של אזרחיה עצמה.

עד עשר שנים בכלא הרוסי

בשנת 2004 רוסיה החלה ברפורמה המקלה בעונשים על החזקת סמים לשימוש עצמי. נכון להיום, החזקה של עד 6 גרם קנאביס מוגדרת במדינה כ”עבירה מנהלתית” בלבד וגוררת קנס של 500 רובל (כ-280 ₪) או מעצר של עד 15 יום.

עם זאת, המצב החוקי משתנה בכל הקשור לעבירות הנופלות תחת קטגוריה של “הברחה” של קנאביס או סמים בכלל, העשויות להוביל לפי החוק הרוסי לעונשים של עד עשר שנות מאסר בפועל.

במקרים מסוימים השופטים הרוסים עלולים אף להטיל עונש חמור יותר, כפי שאירע במקרה של מרק פוגל, מורה אמריקאי (ודיפלומט לשעבר) המתגורר ועובד ברוסיה, אשר רק לפני כחודש נשלח ללא פחות מ-14 שנים בכלא באשמת ניסיון להברחת “כמות גדולה” של קנאביס, לאחר שהרוסים מצאו במזוודה שלו 17 גרם תפרחת קנאביס יבשה.

בריטני גרינר, שחקנית WNBA
הכדורסלנית האמריקאית בריטני גריינר – כלואה בבית סוהר רוסי

באופן כללי, הממשל במוסקבה מתנגד נחרצות לתהליך ההדרגתי של לגליזציה או “אי-הפללה” שעוברות מדינות רבות במערב אירופה ויבשת אמריקה. סרגיי ריאבקוב, סגן שר החוץ הרוסי, התייחס לנושא בחודש מארס האחרון וטען כי מהלכי הלגליזציה המתרחשים בקנדה וארה”ב “מדאיגים אותנו מאוד, כמו גם הדיבורים על כך שחלק מהמדינות באיחוד האירופי שוקלות להפר את המחויבויות שלהן בנוגע לשליטה וניטור הסמים הלא חוקיים בשטחם”.

“סוחר המוות” תמורת שחקנית הכדורסל?

למרות עמדתה הברורה והנוקשה של רוסיה בכל הקשור לעבירות סמים, יש רבים בארה”ב הטוענים כי הרוסים עצרו את השחקנית בריטני גריינר דווקא בעיקר מסיבות פוליטיות ופחות מתוך עקרון או הקפדה על מדיניות הסמים שלה ושמירת גבולותיה מפני חדירה של “חומרים אסורים”.

כלי התקשורת האמריקאים מעלים ספקולציות בנוגע למחיר הפוליטי שהממשל בוושינגטון יידרש לשלם בתמורה לשחרורה של גריינר, וחלקם אף מזכירים את מקרה המעצר של הישראלית נעמה יששכר (שהיא גם ילידת ארה”ב ומחזיקה באזרחות אמריקאית), שנעצרה באפריל 2019 ושוחררה בחלוף כחצי שנה רק לאחר הבטחות אישיות שנתן רה”מ דאז בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנוגע לכמה מבנים רגישים בבעלות רוסית הנמצאים בשטח ירושלים.

בריטני גרינר בשדה התעופה במוסקבה
בריטני גריינר בשדה התעופה במוסקבה, שניות לפני מעצרה

על פי הערכות של כלי התקשורת בארה”ב כעת, אחת הדרישות האפשריות של הרוסים מהאמריקאים לשחרורה של גריינר תהיה שחרורו של סוחר הנשק ויקטור בוט, המוכר בכינויו “סוחר המוות”. בוט הורשע ב-2011 בבית המשפט בניו-יורק בעבירות של קשירת קשר לרצח אזרחים ודיפלומטים אמריקאים, כמו גם מכירת נשק לארגוני טרור שונים, והוא נידון ל-25 שנות מאסר. כמובן שלאור הפער המשמעותי באופי העבירות בין הנאשמים, רבים בארה”ב מטילים ספק בהיתכנות האפשרות הזו ומתנגדים לה.

“בריטני באמת פוחדת מהאפשרות שהיא לא תראה אותנו שוב”

במהלך החודשים הראשונים מאז מעצרה של גריינר שמרו מכריה וקרובי משפחתה של השחקנית על פרופיל תקשורתי נמוך יחסית, מתוך תקווה שהפרשה תבוא על סיומה במהירות באמצעות הערוצים הדיפלומטיים. אולם כעת, משמסתבר שהדיון המשפטי צפוי להימשך עד סוף השנה הנוכחית (2022) לפחות, הם החליטו להגביר את הפעילות והרעש התקשורתי סביבה.

גריינר אף הצליחה להעביר מכתב בכתב ידה מתוך הכלא הרוסי שהגיע אל בית הלבן בוושינגטון, בו היא כותבת בין היתר כי “אני מבועתת מהמחשבה שאאלץ להעביר במקום הזה את שארית חיי”.

שרל גריינר, רעייתה של בריטני, התראיינה לאמצעי תקשורת מקומיים בניסיון לעורר את המודעות הציבורית לנושא וללחוץ על הממשל לקדם את שחרורה של בת זוגה.

בין היתר סיפרה שרל כי “בריטני היא אחת הנשים הכי חזקות שאני מכירה, היא לא משתמשת במילים הללו באופן תדיר, מה שאומר שהיא באמת מפחדת מהאפשרות שהיא לא תראה אותנו שוב, ואני חייבת לומר שאני חולקת את אותן התחושות”.

הפגנה למען שחרורה של בריטני גריינר
הפגנה למען שחרורה של בריטני גריינר שהתקיימה לפני כבועיים, 29.6.22, בניו יורק
הפגנה למען שחרורה של בריטני גריינר שהתקיימה לפני כבועיים, 29.6.22, בניו יורק
הפגנה למען שחרורה של בריטני גריינר שהתקיימה לפני כבועיים, 29.6.22, בניו יורק

נוסף על המאמצים של שרל, ביום שלישי שעבר נשלחה עצומה עם 1,200 חתימות של מובילי דעה בקהילה האפרו-אמריקנית לנשיא ג’ו ביידן וסגניתו קמלה האריס, בה הם דורשים מהממשל לפעול להחזרתה.

בעצומה נכתב בין היתר כי “בשנת 2020 בריטני הצביעה בפעם הראשונה בחייה, והיא הצביעה עבורך ועבור סגנית הנשיאה קמלה האריס. מלבד מלדרוש בקולכם את שובה המיידי של בריטני, אתם מוכרחים ליזום מעשים ולרקום עסקה שתשיב אותה הביתה”.

בין פידא כיוואן לבריטני גריינר

לפני כחודשיים (מאי), פרסם משרד החוץ האמריקאי הודעה שגררה תגובות רבות הן בצד הרוסי והן מבית, בה טענו כי “השחקנית בריטני גריינר עצורה באופן לא צודק”.

בתגובה לדברים הללו הצהיר אלכסי זייטסב, דובר משרד החוץ הרוסי, כי “הניסיונות להציג את המקרה כאילו עצרנו את האזרחית האמריקאית באופן לא חוקי אינם נכונים”. בדברים שמסר לסוכנות הידיעות AP טען זייטסב: “החוק הופר, וטיעונים בנוגע לאופי העבירה של גריינר, שדרך אגב מנוגדת לחוק וברת ענישה בחלק מהמדינות בארה”ב, אינם במקומם במקרה הזה”.

כאמור, לא רק במשרד החוץ הרוסי מרימים גבה נוכח הניסיון של האמריקאים לסמן את מעצרה של גריינר כלא מוצדק, אלא גם בתוך ארה”ב יש שטוענים שמדובר בסטנדרט כפול מצד וושינגטון לבקר את הרוסים על מדיניות הקנאביס שלהם, בזמן שבחלק מהמדינות בארה”ב עצמה אותה עבירה גם כן עלולה להוביל לעונש מאסר.

עם זאת, ראוי לציין כי עם כמויות קטנות של קנאביס (כפי שאירע במקרה של בריטני גריינר) יש סיכוי נמוך שחשוד כלשהו יקבל עונש מאסר של כמה שנים בפועל, אפילו כאשר מדובר במדינות כמו קנזס או איידהו הנחשבות לבעלות חוקי קנאביס נוקשים.

נקודה נוספת שעלתה לדיון ומעוררת לא מעט אמוציות בחברה האמריקאית נוגעת לאמירות פוליטיות מהעבר של גריינר – דבר שרבים בישראל עשויים למצוא דמיון מסוים בינו לבין האירוע המעצר של פידא כיוואן הישראלית באיחוד האמירויות אשתקד.

כזכור, כיוואן, תושבת חיפה (43), נעצרה בשנה שעברה בדובאי בחשד לאחזקת חצי ק”ג קוקאין, ובית המשפט המקומי גזר עליה עונש מוות (שהומר בשבוע שעבר למאסר עולם). ברשתות החברתיות התעורר דיון סביב המחויבות של מדינת ישראל לסייע לכיוואן, לאור הדיווחים על כך שהיא גירשה בעבר חייל במדים מבית קפה שהיה בבעלותה, התבטאויות פרו-פלסטיניות שהביעה, והעובדה שהיא סירבה במשך תקופה ארוכה לקבל סיוע משפטי או דיפלומטי מנציגים ישראלים רשמיים בדובאי כחלק מהאג’נדה האנטי-ישראלית שלה.

במקרה של בריטני גריינר, מדובר בכמה התבטאויות שלה משנת 2020 במחאה על הריגתה הלא מוצדקת של צעירה אפרו-אמריקנית בשם בריאנה טיילור באותו החודש בידי המשטרה. גריינר אמרה אז כי יש להפסיק את השמעת ההמנון הלאומי והנפת הדגל במשחקים רשמיים של ה-WNBA, ובמקרה אחד אף סירבה (יחד עם שאר חברות קבוצתה) להיות נוכחת על הפרקט בעת השמעת ההמנון הלאומי טרם התחלת משחק ידידות של הקבוצה נגד פלורידה.

כך למשל הקולנוען ארל וובר המזוהה עם המפלגה הרפובליקנית בארה”ב, פרסם בחשבון הטויטר שלו התייחסות להתבטאויות הללו של ריינר וכתב “אני תוהה כיצד זה מרגיש עכשיו, כאשר היא (בריטני גריינר) מתחננת לדגל האדום, לבן וכחול להציל אותה”.

לא ניתן כמובן לדעת מה יעלה בגורלה של גריינר, אך ניתן להניח שבסופו של דבר היא תשתחרר בחזרה לארצות הברית עם סיפור טוב שאלי גם יהפוך לסרט כמיטב המסורת ההוליוודית. גריינר היא לא סתם “כדורסלנית” אלא נחשבת לכוכבת הגדולה של הכדורסל הנשי האמריקאי, והיא תמשיך כנראה לשבת בכלא עוד תקופה, אולי לפחות עד גמר המלחמה באוקראינה כשהרוחות יירגעו.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר